Anasayfa / Genel / 3ds Max Nedir? Ne İşe Yarar?

3ds Max Nedir? Ne İşe Yarar?

Görselleştirme, modelleme, animasyon, karakter modelleme ve karakter animasyonu, parçacık sistemi, nurbs modelleme, render gibi özellikleri içinde barındıran bir yazılımdır. Dünyada genellikle en çok kullanıcısı olan en yaygın programdır. Yazılım devi Autodeks tarafından üretilen dünyaya yayılan ve hala geliştirilmekte olan bir yazılımdır Birçok mimarın görselleştirme alanında kullandığı, birçok reklamcının çizgi film ve animasyon alanında kullandığı geniş kapsamlı bir yazılımdır.

3ds max hakkında birçok kaynak bulunabilirsiniz. Aynı zamanda kendinizin oluşturmaya gerek kalmadan zengin bir kütüphane oluşturabilme imkânı sunan bir programdır.

3Ds max ne işe yarar?

Hem mimari alandan hem de reklam sektöründe çok tercih edilen ve aranan aynı zamanda kullanımı çok eğlenceli olan bunlara rağmen kullanımının çok detaylı olduğu yazılımdır.

Mimari alanda binayı tasarlama üç boyutlu görünüşü kaplama ışık render ile nasıl bir üretim yapılacağının görseli alınabilir ya da bir iç mekânın nasıl tasarlanacağını renklerinin, metaryelinin ışık efeklerinin nasıl görüntüye sahip olacağının renderı alınabilir. Fuar stantlarının nasıl üretileceğinin görselliğinin ve ışığının nasıl olacağının renderlarla sunuma hazırlanabilir. Reklam sektöründe çizgi film ve film animasyonu yapılabilir. Birçok reklam sektöründe aktif olarak kullanılan bir programdır.

Katı modelle işe başlayıp sekmenler atarak çok detaylı bir proje haline gelebilir. İki boyutla basit şekiller içerek kolaylıkla katı model hale çevirip modelleme yapılabilir. Ekran penceresinde dört bakış görüntüsü oluşturarak farklı bakış görüntülerinden tasarımlar yapılabilir. Birçok modelleme yöntemi vardır.

Mesh modelleme bir modelleme yöntemidir. Noktalar sekmentler poligonlar (çokgen yüzeyler) oluşturarak başlanan bir modellemedir. Ağlar örme ya da mozaik modelleme olarak adlandırılabilir.

Poly modelleme yine noktalar sekmentler poligon oluşturarak modeleme yapılır ancak daha mesh modellemeye göre düz modelleme yapmaya yarar. Meshleme mantığına göre daha kolay bir yöntemdir. İçinde editleme mantığı bulunmaktadır. Noktalarından sekmentlerinden ve poligonlarından (çokgen yüzeyler) elementler ve border (açık yüzeyleri seçmek) nesneler oluşturulabilir. Sadece bir katı model çizerek modelleme yapılabilir. Köşe kırma yuvarlama nesne ekleme çıkarma gibi işlemler yapılabilir.

Nurbs modelleme yüzeyleri bölerek eğriler oluşturarak modelleme yapma imkânı sunar. Bir eğri oluşturarak başlanan modelleme şeklide vardır.

Patch modelleme şekli köşe ve kenarlar tarafından rahatlıkla kontrol edilir Bezier yama (yuvarlak ya da yumuşak) yüzeyidir. Yüzey, cismin render alma geometrisidir.

İki boyutlu yüzeylerde kapalı nesnelerde kullanılan editable spline yapılıp iki boyutlu nesneyi düzenlemeye yarar. Kolaylıkla şekiller oluşturup hem extrude edilebilir hemde surface edilebilir. Katı model hale kolaylıkla çevrilebilir.

Modellenen nesnelere kaplama yapılabilir ve bunun için geniş bir yelpaze vardır. Doku rahatlıkla metarialden verilebilir hatta bazı özelikler modelleme yapmadan direk doku verilerek metarial yapılabilir. Bir ahşap görüntüsü rahatlıkla resim atarak yapılabilir. En güzel özellik yansıma ve geçirgenlik işlemini kolaylıkla yapıp ufak dokunuşlarla gerçekçi hale çevirebilirsiniz. Hiç zorlanmadan halı yapılabilir birkaç komutla halı dokusu verilebilir.

Işık ayrı bir dünyadır 3ds max için sonsuz bir sahneden gölgesi parlaması gerçekçi görüntüyü elde etmek için çok emek harcamak gerekebilir. Işık tipleri target (noktasal) ve free şeklindedir. Photometric ışıklar standart ışıklar ve vray ışıkları şeklide ışık türleri vardır. Tercihe ve sahneye göre kullanılabilir.

Aydınlatma için dolaylı yansıtma (indrect illuminition), doğrudan hesaplama ve foton haritalama (direct computation), ışık ön belleği (light cache), ışıklanım haritalama (irradiance map) kullanılır. Çeşitli düzenleme ve kombinasyonla uygulanır.

Render bilgisayarda çizilen üç boyutlu nesneleri işlemek anlamına gelir. Resim formatına çevirmek de denilebilir.

Render ayarları sahnelerde farklılık gösterebilir. Gerçekçi ve deneme olarak değişiklikler gösterir. Işığının şiddeti ve yaptığınız kaplamadan dolayı render ayarları faklı olur. Render işlemleri için 3ds maxe destek farklı yazılımlar mevcuttur. Render etmek için birçok yazılım vardır ancak en yaygın kullanılan Vray yazılımıdır. En gerçekçi sahneleri renderını almak hem kolay hem de hızlıdır. Render işlemi yapılırken sahnenin yoğunluğu, atılan metarial render ayarlarının en yükseğe çıkarılması render işlemini yorabilir ve yavaş render alır.

Rendering bölümünden girip render setupdan render ayarları yapılabilir ya da klavyeden F10 yapılabilir. Açılan pencereden render işlemi yapılabilir. Nesnelerle ilişkilendirme ayarları, filtreleme, sahne ayarları yapılabilir. Sahnede ışığın dolaylı olması yada render hızı render kalitesi artırılabilir ve nesnelerin birbiriyle ilişkisinin tanımlanması gibi düzenlemeler yapabilirsiniz. Render element bölümünden photoshop programında düzenleme yapabilme imkânı sunar ve renderlar daha güzel ve gerçekçi olur.

3ds max aynı zamanda bir animasyon programıdır. Animasyon tek tek resimleri veya hareketsiz nesneleri gösterim sırasında hareket duygusu vererek biçimde düzenleme ve filme aktarma işlemi yapmak demektir. Animasyon yapmak sadece nesnelerin hareket etmesi demek değildir. Şekil ve renk değiştirmesi de animasyon olarak düşünülebilir.

Mimari alanda bir binanın etrafında gezinme işlemi yapılabilirsiniz yâda bir projenin içinde hareket vererek animasyon yapabilirsiniz. Böylelikle nasıl bir proje yapıncağınızın sunumunu yapabilir. Görsel olarak sunumunuzu geliştirebilir ve daha büyük başarılara imza atılabilirsiniz.

Reactör sistemiyle karmaşık animasyonlar kolaylıkla ve gerçekçi işlemler yapılabilir. Birçok animasyon çeşidi vardır. Anahtar nokta sistemi, formül tanımlama ve etkileşim sistemi, reactör ve dinamics sistemi, tanecik sistemi gibi animasyon özellikleri vardır. Çok karışık görünse de işin kolaylığı alınan eğitimden sonra anlaşılabilir. After efectle ve diğer animasyon programlarıyla entegre edilebilir. 3Ds max sürekli animasyonda kendini yenilemektedir. Ringleme ve karakter yapmak her yeni versiyonda daha kolay hal almaya ve farklı seçenekler sunmaya devam eder. Animasyon yapmak daha keyifli kolay ve eğlenceli

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

insansı robotlar

Hayatımızı Değiştiren İnsansılar: Robotlar

Çoğunu bilimkurgu filmleriyle düşünmeye başladığımız, geçmişte, “Böyle bir şey olabilir mi?” dediğimiz pek çok gelişmeyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!