Anasayfa / Genel / Adobe Illustrator Çizim Aracı Pen Tool

Adobe Illustrator Çizim Aracı Pen Tool

Adobe Illustrator içerisinde çizim yaparken kullanacağımız araçlar içerisinden pen tool ile her türlü illüstrasyonu çizebiliriz, çizim yapabilmenin yollarından biri iki anchor point noktaları oluşturarak bağlantıyı sağlamak, bu şekilde çizildiğinde düz çizgiler oluşacaktır. Bu anchor pointler oluşturulmaya devam edilirse düz çizgilerden oluşan bir path oluşturursunuz ve ilk başladığınız noktaya Mouse ya da tablet kaleminizi sürüklemeden sadece tıklarsanız kapalı uçlu bir nesne haline getirirsiniz. İlk anchor point oluşturduktan sonra ikinci tıklamayı gerçekleştirmediğiniz sürece path görünmez, çizim işleminizi bitirdikten sonra ekranda boş bir alan tıkladığınızda ya da başka çizdiğiniz bir nesneyi seçtiğinizde son çizdiğiniz nesne ekranda stroke rengi verilmemişse görünmeyecektir. Çizim yaparken dolgu rengi path’i görmenizi engelleyebilir, dolgu rengini (Fill) none yapmalısınız.  Nesneyi açık uçlu olarak bırakmak istiyorsak çizim devam ederken bitirmek istediğimiz anda Ctrl (Windows) ya da Command (Mac OS) tuşuna basıyorken ekranda boş bir yere tıklayınız.

Pen tool ile eğri oluşturacak şekilde çizebilmek için bir kez pen tool ile ekrana tıklayın bu ilk nokta oluştuktan sonra sol tıklama butonundan elinizi kaldırarak mouse’u sürükleyin ve ikinici noktayı oluşturmak istediğiniz yere tıklayın ve sol tıklama butonundan elinizi kaldırmadan mouse’unuzu sürükleyin handle’lar ve eğri oluşacaktır. Mouse’un bu noktaya olan uzaklığı ve konumuna göre ters yönde hareket edecek şekilde baskıda görünecek eğri oluşur. Bu şekilde devam ederek yeni eğriler oluşturabilir ve açık veya kapalı uçlu eğrilerden oluşan nesne çizilmiş olur. Oluşturduğunuz nesnede eğrilerin ve noktaların konumu istediğiniz şekilde değilse Direct Selection tool ile noktaların yeri değiştirilebilir ve handle’ları hareket ettirerek eğrilerin konumu değiştirilebilir.

Pen tool ile çizim yaparken en ideal sayıda nokta oluşturmak gerekir, çok fazla nokta olursa tekrar düzenlemesi zorlaşır, program daha yavaş görüntüleme yapar, ayrıca ideal eğride sapmalar meydana getirir ve istenmeyen çukurluklar tümsekler oluşur. Mümkün olduğunca az nokta ile çizimi bitirmek hem programatik açıdan hem yazdırma açısından daha doğru sonuç verir.

Nesneyi çizerken oluşturduğumuz eğriden sonra tekrar düz devam etmek isterseniz son oluşturduğunuz noktanın üzerine 1 kez tıklayın iki handle’dan oluşan nokta tek handle olarak kalır böylece mouse’u sürüklemeden oluşturacağımız nokta ile bu tek handle’lı nokta arasında düz bir çizgi oluşur, sonrasında düz çizgi istersek son noktaya tıklamadan ekrana tıklarsak yine düz çizgi oluşur, yine mouse’u sürüklersek eğri oluşur.

Path çizerken yukarı doğru oluşturulan eğri gibi aynı yönde yeni bir eğri çizmek istersek yine eğriyi oluşturduktan sonra Option (Mac OS) , Alt (Windows) butonuna basılı tutarak Anchor point tool’u aktif ediyoruz ve son noktaya tıkladığımızda handle’ı kırıyoruz böylece üçüncü noktayı oluşturduğumuzda ve mouse’u oluşacak eğrinin ters yönünde hareket ettirdiğimizde oluşan eğri yönünde yeni eğri oluşmuş olacaktır.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

insansı robotlar

Hayatımızı Değiştiren İnsansılar: Robotlar

Çoğunu bilimkurgu filmleriyle düşünmeye başladığımız, geçmişte, “Böyle bir şey olabilir mi?” dediğimiz pek çok gelişmeyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!