Anasayfa / Grafik Web Eğitimleri / Adobe Photoshop CC Camera Raw

Adobe Photoshop CC Camera Raw

Adobe Photoshop CC Camera Raw özellikleri ve yenilikleri içerisinde; basınca duyarlı cihaz desteği, yeni kameralar ve lensler için destek , fotoğraflardaki bozulmuş, hatalı perspektifi düzeltmeye yönelik guidance ile upright , birleştirmiş olduğumuz panaromik görüntülerin kenarlarına warp özelliği, interface color theme ile ilgili yapılan değişikliğin camera raw arabiriminde de kullanılması, panaromalarda meta veri iyileştirmeleri, bölgesel ayarlama tekniği, sis kaldırma özelliği, gpu’yu kullanma ve performansı artırma özelliği, hdr olarak fotoğraf birleştirme desteği sağlamaktadır.

Camera Raw arabiriminin Wacom gibi grafik tabletlerdeki basınca duyarlı desteği ile kaleme uygulanan basınç bölgesel ayarlama brush’ındaki flow ayar slider’ındaki sürgüde değişikliği sağlar. Grafik tabletimizin kaleminin silme özelliği varsa tabletin üzerinde kalemin arka kısmı kullanılırsa brush, silme işlemine geçer. Flow değerini en yüksek değere ayarlayıp, kalemimiz ile istediğimiz şekilde hassas ayarlamalar yapabiliriz, duruma göre hafif vuruşlar ile flow değerini azaltabilir, ya da daha güçlü vuruşlar ile flow değerini artırabilirsiniz.

Çekmiş olduğumuz fotoğraflarda hatalı perspektifler oluşabilir ve Adobe Camera Raw içerisindeki Upright özelliği sayesinde bu hataları düzeltebiliriz. Convert penceresindeki guidance ile Upright özelliği yatayda ya da dikeyde benzer hizaya gelecek görselin özelliklerini tanımlamaya direkt olarak imaj üstünde guidance’lar oluşturmanızı sağlar. Bu guidance’ları oluşturuken aynı anda imajda da değişim gerçekleşir ve böylece hatalı ya da bozulmaya uğramış perspektif düzeltilmiş olur.

Preferences penceresinde Interface kategorisi içerisinde Appearance altında Color theme ile ilgili istenilen değişiklik Adobe Camera Raw arabiriminde de değişikliği aynı şekilde etkilemektedir.

Oluşturduğumuz panaromik görsellerde transparan alanlar oluşur bunu gidermek için ya gözden çıkardığımız alanları crop aracıyla yok ederiz ya otomatik kırp aracı ile transparan alanları kırparız ya da clone stump aracı ile doku kopyalama yöntemini el becerisini de kullanarak benzer yapılar oluşturarak transparan bölgeleri düzeltiriz ama artık bu yöntemlerin yanında Adobe Camera Raw ile Panorama Merge Preview penceresinde Limits Warp özelliği yer almaya başladı. Bu ayarı kullanarak verdiğimiz değere göre otomatik olarak warp özelliğini kullanıp transparan alanları düzeltir. Ayrıca otomatik kırp ile Limits Warp özelliği birlikte kullanılabilir.

Bölgesel düzenleme ile sisleri yok etme özelliği gelmiştir. Ayar Fırçası, Kademeli Filtre ya da Radyal Filtre ile çalışma esnasında direkt sisi yok etmek için slider’daki sürgüyü kullanabilirsiniz. Sisi yok etmenin yanında artırmak ya da azaltmak istersek bunu da gerçekleştirebilmekteyiz.

Değişik miktarlarda +2, -2, 0 olarak pozlandığı gibi daha farklı değerlerde de fazladan pozlanmış imajları birleştirerek tek hdr imaj haline getirebilir ve bu oluşan DNG formatını önizleme yaparak objelerin şeffaflık değerini ayarlayabilirsiniz.

Adobe Camera Raw içerisinde açmış olduğunuz görselleri sol taraftaki Filmstrip içerisinden seçtikten sonra mouse veya trackpad’ten sağ tıklayıp HDR ile Birleştir seçeneğini seçerek tüm imajları tek bir kare olarak HDR imaj haline getirebilir ve birleştirebilirsiniz.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

web tasarım nedir

Web Tasarım Nedir?

Web tasarımı; tasarım fikirlerinin estetik bir bakış açısıyla, bir amaç için ve belirli kriterler ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!