Anasayfa / Grafik Web Eğitimleri / Adobe Photoshop Filter

Adobe Photoshop Filter

Filter menüsü altından uygulayabileceğiniz bir çok efekt ile imajlarınıza deformasyon yapabileceğiniz gibi imajlarınızı rötuşleyebilir, çeşitli ışıklar uygulayabilir,  yağlı boya etkisi verebilirsiniz. Bu efektleri farklı birçok olasılıkla kullanarak kendinize özgü imajlar oluşturabilirsiniz. Dışarıdan ekleyebileceğiniz farklı plug-in’ler ile bu filter menüsünü zenginleştirebilirsiniz.

Filter menüsü altında Convert for Smart Filters ile layer’ı akıllı katmana dönüştürebiliriz ve bu dönüşüm ile artık filter menüsünden uygulayacağınız efektleri uygulanan Layer’da görebilirsiniz ve daha sonra Layer panelinde efekt uygulanmış Layer’da efekt olarak görünen (örneğin Motion Blur) çift tıklayarak veya sağ tıklayıp Edit Smart Filters diyerek efekt penceresine ulaşabilir ve istediğiniz değişikliği yeniden yapabilirsiniz, böylece Filter içindeki efektten memnun kalmadığınızda ya da efekti kaldırmak istediğinizde kolayca değişiklik yapabilirsiniz. Bu durumda efekt uygulandıktan sonra yapılan birçok işlemle History panelinde tutulan geçmiş bilgileri sayısından daha fazlasına ulaşıldığında geri gidemeyeceğimiz için efekti kaldıramayız ama Smart Filters olan Layer sayesinde efekti kaldırma imkanımız oluşur, çalışmayı yeniden yapmaktan kurtuluruz.

Filter altındaki efektleri kullanırken bazı çalışma problemleri ile karşılaşabiliriz, bazı efektler tamamen Ram kullanarak işlemleri gerçekleştirir bu nedenle Ram yetersizliği durumunda bazı efektler çalışmayacaktır. Ram kapasitenizi artırmanız problemi çözecektir. Bazı efektler CMYK modunda çalışmayacaktır çünkü efektlerin bir kısmı RBG modunda aktif olacaktır. Efektleri düzgün bir şekilde uygulayabilmek için Layer görünür olmalı, kilitli olmamalı ve uygulanacak Layer seçili olmalı. Bunun dışında seçim araçları ile seçilen bölgeye de efekt uygulanabilir.

Bir imajın modu Image>Mod içerisindeki Bitmap veya Indexed Color modlarından birinde ise Filter altındaki efektleri uygulayamayız.

Her kanal için Image>Mod>8 Bit / 16 Bit / 32 Bit seçenekleri vardır.

Bu her kanal için 8 Bitlik görüntülerde bir çok efekt Filter Gallery penceresinden birbirinin üstüne gelecek şekilde,  tüm efektler uygulanabilir. Her kanal için 16 ve 32 Bitlik görüntülere bazı efektler uygulanamaz.

Eğer Filter Gallery içerisinde efektleri göremiyorsanız OK butonu yanındaki yukarı bakacak şekilde çizilmiş açılı ve ikili çizgilerden oluşan simgeye tıklayarak efektleri açabilirsiniz. Uygulamak için efektlere tıklayabilirsiniz, birden fazla efekt vermek istediğinizde pencerede sağ alt köşede New effect layer butonuna tıklayabilir ve efekt penceresinden istediğiniz bir diğer efekti seçebilirsiniz, bu şekilde istediğiniz kadar efekti üst üste verebilirsiniz, efektin etkisinde hangi effect layer’ın üstte olduğu önemlidir, sürükle bırak yöntemi ile efektlerin yerini değiştirebilirsiniz. Bu efektlerden kaldırmak isterseniz sağ alt köşede Delete effect layer’a tıklayarak silebilirsiniz.

Solid veya Gray tone uygulanmış layer’lara Filter efektleri uyguladığınızda çeşitli desenler, dokular oluşturulabilir.

 

 

 

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

web tasarım nedir

Web Tasarım Nedir?

Web tasarımı; tasarım fikirlerinin estetik bir bakış açısıyla, bir amaç için ve belirli kriterler ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!