Anasayfa / Grafik Web Eğitimleri / Adobe Photoshop Histogram

Adobe Photoshop Histogram

Adobe Photoshop Histogram imaj içerisindeki piksellerin tüm renk yoğunluğunun piksel sayısını grafiksel olarak nasıl dağıldığını ve imajdaki koyu, orta ve açık bölümleri gösterir. Histogram panelinde sol tarafta koyu orta kısımda orta ton değerleri ve açık kısımları sağ tarafta gösterecek şekilde grafiksel olarak ayarlanmıştır.

İmajın ton türünü gösterirken karanlığın düştüğü bölgelerde detaylar karanlık kısımlarda yoğunlaşır, açık tonda oluşmuş bölgelerde detay vurgularda yoğunlaşma gösterir, orta tonda detaylar orta kısımlarda yoğunlaşma göstermektedir. Default’ta imajın tümünde tonun aralığını görebilmekteyiz. Panel içerisinde imajda renk ve ton ile ilgili verilerin çıktısını görebilmemizi sağlayan opsiyonlar vardır. Histogram paneline üst menüden Window sekmesi altından ulaşabilirsiniz. Histogram panelinin açılır menüsünde Compact View default olarak aktif gelmektedir, bu şekilde istatistikler ile kontroller görünmezler, bu verileri görebilmek için açılır menüden Expanded View ve Show Statistics seçenekleri aktif edilmelidir. Aynı anda red, green ve blue kanallarının grafiksel eğrilerinin olduğu panelleri açmak için Histogram açılır menüsünden All Channels View seçeneği seçilmelidir.

Kanalların renkli görünmesi için Show Channels in Color seçeneği aktif edilmelidir. Panel içerisindeki istatistiksel verilerde Mean değeri ortalama yoğunluğu göstermektedir, Std Dev değeri yoğunluğun hangi ölçüde değişkenlik göstereceğini gösterir. Median değeri yoğunluğun aralığının orta verisini gösterir. Pixels değeri Histogramı hesaplamaya yarayan toplam pikselleri gösterir. Level değeri Cursor’ün altındaki yoğunluğu gösterir. Count değeri Level’a karşılık gelen tüm piksellerin toplamını gösterir. Percentile değeri yüzde sıfırdan yüzde yüze kadar imajdaki piksellerin ortalamasını gösterir. Cache Level değeri Histogramın varolmasını sağlayan geçerli imajın önbelleğini gösterir ve normal değeri birdir, eğer birden daha yüksek değer varsa histogram hızlı bir şekilde görüntülenmektedir. Histogramdaki imaj katmanı kullanılarak tekrar çizmek istiyorsak paneldeki yenileme sembolüne tıklanmalıdır.

Renkleri ayarlıyorken bu renklerin bilgilerini görmek istiyorsak ayarlar panelinden bir ayar ekliyoruz, özellikler panelinden ayarlamaları yapıp info panelinden ilk ve son renk değerlerini görüntüleyebilirsiniz. İmaj üzerinde Color Sampler Tool yerleştirildiğinde Color Sampler renk değerleri info panelinin aşağı kısmında görünür. Yeni Color Sampler eklemek istiyorsak, Color Sampler Tool’u seçtikten sonra imaj üzerinde istenilen bölgeye tıklayın ya da Eyedropper Tool’u seçip klavyeden Shift butonuna basılı tutup imaj üzerinde tekrar istediğiniz bölgeye tıklayın.

Color Sampler Tool’ u seçip imaj üzerinde bir yere tıklayınca imaj üzerinde örnek işareti bırakır, bu işaretin yerini değiştirmek için üzerine geldiğinizde cursor sembolü değişecektir, artık istediğiniz konuma sürükleyebilirsiniz. Sampler Color’ı kaldırmak istiyorsanız, örnek işaret sembolünü dökümanın dışına sürükleyiniz.

 

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

web tasarım nedir

Web Tasarım Nedir?

Web tasarımı; tasarım fikirlerinin estetik bir bakış açısıyla, bir amaç için ve belirli kriterler ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!