Anasayfa / Genel / Adobe Photoshop Layers Kullanımı

Adobe Photoshop Layers Kullanımı

Adobe Photoshop içerisinde üst menüden ulaşabileceğiniz Layers panelinden bir çok layer oluşturabilirsiniz, layer’lar transparan kağıtlar gibidir. Canvas ölçüsüne göre layer’daki imajın kapladığı alanın boyutu daha az olur ise imajın dışında kalan alan transparan olacaktır, alt layer’larda bulunan imajlar bu transparan alana denk getirilirse alttaki layer’daki imajlar görünür olacaktır. İmajları bir araya getirebilir, vektörel shape ekleyebilir veya imaj üzerine text oluşturabilirsiniz.

Yeni Canvas açıldığında bir tane layer göreceksinizdir, bilgisayarınızın hdd/ssd kapasitesine bağlı olarak sonrasında istediğiniz sayıda layer ve layer effect uygulayabilir, oluşturabilirsiniz. Bu layer’lar arttıkça bir düzene ihtiyaç duyarız, düzeni sağlamak için layer group oluşturabilir böylece birbiriyle ilgili layer’ları gruplayabiliriz, bu oluşturulan grupları da gruplayabilir ve böylece karmaşa ortadan kalkmış olacaktır. Ayrıca layer’lara tek tek uyguladığımız blending mode’ları, opacity değerini birden fazla layer’ı etkileyecek olan içinde bulunduğu gruba verirseniz grup içindeki tüm layer’ları tek seferde etkilemiş olacaksınız. Yine grup içerisinde layer’lara Layer Mask, Vector Mask ve Clipping Mask uygulayabildiğiniz gibi gruplara da bu maskeler uygulanabilir.

Layer > Smart Objects > Convert to Smart Object yolu ile layer’ı dönüştürüp transform araçları ile scale yaptığımızda imajda pikselleşme yani çözünürlükte bozulma olmayacaktır, eğer bu layer’ı seçip Rasterize > Smart Object komutu uygulanırsa ve yine trasnform araçları ile scale yapılırsa pikselleşme yani çözünürlükte bozulma olacaktır. Smart Object olan bir layer’a Layer > Smart Object > Edit Contents komutu uygulanırsa yeni bir sekmede imajın içeriği açılacaktır, bu içeriğe Layer > Adjusments içerisinden herhangi bir komut verilebilir, Smart Object uygulanmış Layer’ı birden fazla çoğaltırsanız yani duplicate ederseniz ve Edit Contents diyerek açtığımız yeni sekmedeki içeriğe Adjustment içerisinden vereceğiniz komut ya da komutlar ile yapılacak değişiklikler duplicate edilmiş tüm katmanları etkiler, duplicate ettiğimiz smart object layer’lar üzerinde transform değişiklikleri yapabilir, opacity’lerini değiştirebilir, belnding mode uygulayabilirsiniz, bu yapılan uygulamalar ile orijinal imaj bu değişikliklerden etkilenmeyecektir. Rasterize edilen layer’lar yeni sekmede açılan orijinal içerikte yapılan değişikliklerden etkilenmeyeceklerdir. Smart Object Layer’a aynı zamanda Filter menüsü altındaki komutları da uygulayabiliriz ve bu menüden uyguladığımız komutlar smart object layer altında görünecektir kaldırmak ya gizlemek istediğimiz efekti buradan göz sembolüne tıklayarak gizleyebiliriz, otomatik bir şekilde maske de gelecektir bu maskeyi farklı brush’lar ile bölgesel çalışabiliriz, istediğimiz bölgeleri görünür istemediğimiz bölgeleri görünmez yapabiliriz ve bunları yaparken çeşitli brush’lar ile estetik görüntüler elde edebiliriz.

Adobe Photoshop’ta Web User Interface tasarımını mobil cihazlara responsive tasarım olarak yapılabilir, bunu kolaylaştıracak, hızlandıracak yeni bir özellik olan artboard gelmiştir. Layer paneli içerisinde artboard’ları mobil cihazların ölçüsüne göre birden fazla açabiliriz. Aynı doküman içerisinde birden fazla canvas’ımız olacaktır. Artboard’lar arasında görselleştirme elemanlarını kopyalayabilir, taşıyabilirsiniz.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

insansı robotlar

Hayatımızı Değiştiren İnsansılar: Robotlar

Çoğunu bilimkurgu filmleriyle düşünmeye başladığımız, geçmişte, “Böyle bir şey olabilir mi?” dediğimiz pek çok gelişmeyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!