Anasayfa / Teknik Eğitimler / Amazon Datacenter Üzerinde Server Kurulumu

Amazon Datacenter Üzerinde Server Kurulumu

Hayatımıza kısa bir süre önce giren, her geçen gün büyüme hızını arttıran cloud (bulut) tamamen hayatımıza yerleşmiş bulunmakta. Cloud yapısının bu denli hızlı büyümesini tetikleyen güçlerden biri de elbette datacenter yapıları diyebiliriz. Bu datacenter yapıları her geçen gün hayatımızdaki yerlerini doldurulmaz hale getirmekte.

Bu makalemizde datacenter yapılarının en güçlü ve en büyüklerinden biri olan Amazon datacenter yapısında, güvenlikli bir şekilde nasıl bir web server kurulumu yapıp konfigurasyonlarını gerçekleştiririz; Amazon’un bir çoğu ücretsiz sunduğu servislerden nasıl faydalanırız gibi temel Amazon virtual server yönetimine bakacağız.

Amazon 5 adet Amerika kıtasında, 2 adet Avrupa kıtasında, 5 adet Asya kıtasında olmak üzere, toplam 12 adet Datacenter üzerinden sanal server hizmeti vermekte. Amazon üyeleri kullanım yoğunluğuna ya da özel taleplerine göre istediği kıtada, istediği datacenter üzerinde sanal server oluşturabilirsiniz.

Datacenter seçimini tamamladıktan sonra, Dashboard üzerindeyken, Services menüsünde, Compute içinde EC2 yolunu izleyerek virtual server create veya manage bölümüne geçebiliyoruz.

EC2 ekranında önce bizi Resources (kaynaklar) karşılıyor. Bu menüden şu ana kadar oluşturduğumuz virtual serverlara ait resourceslarımız bulunuyor. Yani her bir kaynağımızı ayrı ayrı yönetebiliriz.

Create instance bölümünde Launch Instance diyerek yeni bir virtual server kurulumuna başlayıyoruz. Bu adımda hangi platformda kurulum yapmamız gerekiyorsa, o işletim sistemini seçip devam ediyoruz. (Günümüz itibari ile Red Hat, Suse, Ubuntu, Windows ve Amazon Linux AMI seçenekleri mevcut)

Biz Windows Server 2012R2 seçeneğini seçerek devam ediyoruz. Step 2 işlemi ise; kuracağımız sunucunun ne kadar CPU ve RAM ihtiyacı varsa onu belirliyoruz. (nano, micro, small, medium, large, xlarge, 2xlarge, 4xlarge seçenekleri mevcut) ihtiyacımıza göre belirli seçeneklerden birini seçip ilerliyoruz.

Bir sonraki aşamada, oluşturmakta olduğumuz instance (virtual server) hakkında gerekli spesifik detayların konfigurasyonlarını yapılandırıyoruz. Bu konfigurasyonlar, aynı özelliklte kaç tane instance oluşturmak istediğimiz, hangi networkun hangi subnetinde yer alacağını, daha ileri seviyeler için oluşturduğumuz AIM Role’ümüz varsa bunun seçimini yapmamızı bu aşamada yapıyoruz.

Yine konfigurasyonda next dediğimizde Add Storage kısmına geçiyoruz. (SSD ve Magnetic) Bir sonraki aşamada Server için Tag oluşturma imkanı veriyor. Temel kurulum için yine herhangi bir tag ihtiyacımız olmadığı için boş geçebiliriz.

Configure Security Group kısmında, kurduğumuz server, dış dünya ile hangi portlarından haberleşeceğini belirliyoruz. Windows server kurulumunda 3389 (rdp) nolu port, varsayılan izin olarak bizi karşılıyor. Windows remote desktop servisi 3389 portunu kullandığı için bu portun açık kalması gerekiyor. Eğer Linux bir server kurulumu yapıyor olsaydık, o zaman varsayılan 22 (ssh) nolu port karşımıza çıkacaktı. Server üzerinde vereceğimiz hizmetlere göre bu aşamada rule eklememiz gerekiyor. Örneğin bir FTP Server kuruyor olsaydık 21 nolu porta, Web Server kuruyor olsaydık 80 (http) ve 443 (https) portlarını Add Rule diyerek eklememiz gerekiyor. Security settings işlemimiz tamamlandıktan sonra bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

Review ekranında create ettğimiz Server bilgilerini gözden geçirip Launch dediğimizde sertifika bilgisi karşımıza geliyor. Burada Amazon’un en büyük farkı ortaya çıkıyor. Datacenter üzerindeki Serverlarıma erişirken, virtual server create ederken oluşturduğum private key kullanarak bağlanmama izin veriyor. Bu private key sayesinde Server connection criptolanarak gerçekleşiyor. .pem uzantılı bu private key sahip olmadığımız takdirde bu connection gerçekleşmeyecektir. Diğer bir deyişle, private key ile nerede olursak olalım, secure connection yapabileceğiz Serverlarımıza. Daha önce oluşturduğumuz bir sertifikamız var ise, choose an existing key pair, yeni key pair oluşturacaksak create a new key pair, sertifika kullanmadan bağlantı kurmak istiyorsak proceed without key pair seçeneğini seçiyoruz.

Launch dedikten sadece bir iki dakika sonra Windows Server 2012R2 sunucumuz kullanıma geçecektir. Hayata geçirdiğimiz Serverımızın bilgilerini Dashboard üzerinde instances kısmından erişebiliriz. Server üzerine sağ tık, get windows password diyerek parolamıza erişebiliriz. Administrator ve Passwordumuzu kullanarak rdp ile Public ip adresimize bağlanabiliriz.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

archicad nedir

Archicad Nedir?

Archicad, bir mimari tasarım programıdır. Archicad; kullanıcılara mükemmel bir mimari dizayn ve üretkenliği arttırma yeteneği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!