Anasayfa / Dijital Pazarlama Eğitimi / AMP Nedir? SEO İçin Neden Önemlidir?

AMP Nedir? SEO İçin Neden Önemlidir?

AMP, hızlandırılmış mobil sayfalar anlamına gelir. İngilizcesi Accelerated Mobil Pages olduğu için AMP olarak kısaltılmıştır. Bir sitenin birkaç saniye gibi kısa bir sürede yüklenerek ekranlara gelmesini ifade etmek için kullanılır. AMP’nin entegrasyonu, büyük firmalar tarafından kısa süre içinde tamamlanmış olacaktır. Bu konuda entegrasyonu bitirip kullanıcılarına duyurusunu yapan ilk şirket Google olmuştur. Google AMP, artık aktiftir ve kullanılmaya başlanmıştır. Google’ın yakın zamanda duyurusunu yaptığı Google Accelerated Mobil Pages (AMP), aslında bir Open Source Framework çalışması idi. AMP’yi oldukça kısa bir süre içinde entegre etmesi ile, bir anda teknoloji meraklılarının ilgi odağı oldu.

 

AMP Kullanımı

amp ne işe yarar

Eğer siteniz WordPress altyapısına sahip ise,  AMP konusunda işiniz oldukça kolay demektir. Sitenizin panel sayfasına girişinizi gerçekleştirdikten sonra, Eklentiler bölümüne gelmeniz gerekir. Daha sonra yeni ekle seçeneğinden GAMP’yi arama kısmına yazıp arattığınız takdirde ilgili AMP eklentisini bulabilirsiniz. Bu eklentiyi bulduktan sonra ise kurulumunu yapmanız gerekir. Bu kadar basit adımlar sonucunda hızlandırılmış mobil sayfaları siteniz için aktifleştirmiş olursunuz. Zamanla linklerinizin AMP ile entegrasyonu tamamlanacaktır.

 

Standart İşlemler

Eğer sitenizdeki linklerin AMP halini görmek isterseniz, link sonuna /AMP yazıp aratabilir ve bu şekilde linkin AMP halini ekranlarınızda görebilirsiniz. Eğer başka bir altyapıya sahipse, siteniz için AMP konusunda yazılım desteği talep edebilirsiniz. Bu konuda bilgili kişilerce sitenizin hızlandırılmış mobil sayfalar entegrasonunun yapılması daha güvenilir bir çözüm olacaktır. Destek alarak ya da kendi başınıza AMP kurulumu yaptıktan sonra yapmanız gereken herhangi bir işlem yoktur. Bundan sonra yapacağınız tek şey beklemek olacaktır.

 

Hızlandırılmış Mobil Sayfaların (AMP) Ne Gibi Avantajları Vardır?

AMP özelliği taşıyan siteler, Google aramaları esnasında üst sıralarda yer alır. Bu sayede sitenin gün içindeki ziyaretçi sayısı artar. Aynı zamanda hızlı bir şekilde yüklenmemesi ve fazla veri kullanmaması nedeniyle, ziyaretçilerin bekleme süresini kısaltarak o siteden ayrılmadan daha çok vakit geçirmesini sağlar. Mobil sıralamalarda geri düşülmek istenmiyorsa, mutlaka sitenin hızlandırılmış mobil sayfalar kurulumunun yapılması gerekir. Bu kurulumu kendiniz yapabileceğiniz gibi, yazılım konusunda destek alabileceğiniz birisinden de yapmasını isteyebilirsiniz.

 

AMP Anlamı

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar anlamına gelen AMP, sitenizin mobil ekranlarda hızlıca açılmasını sağlar. AMP sayfa yapılandırması ile sitenin birkaç kat hızlı olarak yüklenmesi sağlanmaktadır. Bu durum ise blogdan, haber sitelerine ve alışveriş sitelerine kadar hepsi için son derece önemli bir avantajdır. Bir site içeriği üreticisinin en büyük hedeflerinden biri sitenin ziyaretçi sayısını artırmaktır. Bu artış ise sitenin yüklenme hızıyla ve arama motorundaki önceliği ile yakından ilişkilidir.

 

AMP ile Hızlı Açılan Sayfalar

Yaşadığımız çağ gereği, insanlar son derece sabırsızlaşmıştır. Artık beklemeye tahammülü kalmadığından açılması geciken siteleri bekleyen kalmamıştır. Eğer bir site birkaç saniye içinde açılıp mobil ekrana yansımıyorsa, çok yüksek ihtimalle mobil internet kullanıcısı o siteyi ziyaret etmekten vazgeçecektir. Hızlı ulaşımın getirdiği birçok artının yanında, insanlarda sabırsızlık yaratması gibi eksileri de vardır. Bu durum sitelerin hızlı açılma özelliklerinin olmasını gerektirir. Eğer bir siteniz varsa mutlaka AMP kurulumunu gerçekleştirerek ekranlara gelme hızını artırmalısınız.  AMP, kurulumu yapılan sitenin arama ekranında daha üst sıralarda çıkmasını da sağlayacaktır.

 

Hızlı Kullanım İçin

Çoğu internet kullanıcısı bilgisayarlar yerine mobili tercih etmektedir. Gün içinde devamlı yanımızda olması, istediğimiz her an elimizin altında olması ve açıp kolayca bakabilmemiz nedeniyle, internet kullanımında ağırlıklı olarak tercih edilen mobil cihazlardır. Bu nedenle, hızlandırılmış mobil sayfalar daha önemli bir hale gelmiştir. AMP ile siteniz hem mobile uygun hale gelir, hem de hızı artar. Kullanıcının iki yönden de sitenizi tercih etme ihtimali artmış olur. Siteye girmeye karar veren bir kullanıcı, bekleme süresinin uzun olması halinde anında vazgeçecek ve siteden çıkış yapacaktır. Hızlandırılmış mobil sayfalar uyumu ile siteye hız kazandırılarak, bu anında çıkışların önüne geçilmesi sağlanabilir.

 

Siteniz Nasıl AMP Sayfasına Dönüşür?

Bir AMP sayfası yaratmak demek, aslında sitenizin başka bir versiyonunu oluşturmak anlamına gelir. Accelerated Mobil Pages sistemine sitenizi uyumlu hale getirerek, hız çağının gerisinde kalmamış olursunuz. Eğer SEO uyumu ile de ilgileniyorsanız, Accelerated Mobil Pages uyumlu bir site yapmanız site ziyaret oranını büyük ölçüde artıracaktır. Sitenin Google aramalarında üst sıralarında gözükmesi, mobil internet kullanıcılarının siteye giriş yapması için çok önemli bir kriterdir. Haber yayınları yapan ya da medya içeriği üreten sitelerin AMP sayfasına dönüşmeleri bir zorunluluk halini almıştır. Sitesi için hızlandırılmış mobil sayfalar kurulumunu gerçekleştiren kişiler, site ziyaret grafiğindeki yükselmeyi kısa bir zaman zarfında görmeye başlayabilirler.

 

AMP İşleyişi

Hızlandırılmış mobil sayfaların genel anlamda üç bölümü vardır. Bu bölümler ise AMP HTML, AMP JS, AMP CDC’dir. Eğer siteniz HTML altyapısında kuruldu ise, AMP için ayrıca kurulum yapmanız gerekecektir. HTML sitelerinin mobile uyumunun sağlanması ve hızlı bir şekilde açılması için bazı HTML özelliklerinin hafifletilmesi gerekebilir. Site içeriği ağırlaştıkça açılması yavaşlayacağından hafifletilmesi doğru bir çözüm olacaktır. JS, yani JavaScript kullanımı hızlandırılmış mobil sayfalar için sınırlandırılır. Bu sitenin hızlanması için gerekli olan bir durumdur.

AMP, JS dosyalarını uzak tutar ve bu şekilde sitenin daha hızlı bir şekilde mobil ekranlara yansımasını sağlar. Ancak kolay uygulanabilir bileşenler kütüphanesinden uzak tutulmuş olan JS dosyalarına ulaşılabilir ve animasyonlar oluşturulabilir. Ya da JS içeriği bu kütüphane sayesinde dinamik bir şekilde kullanılabilir. CDC, Content Delivery System anlamına gelir. Hızlandırılmış mobil sistem önbelleği olarak da bilinir. Hızlandırılmış mobil sayfalar içeriğini sistemin önbelleğine alması nedeniyle sitenin yüklenmesine hız kazandırılmış olur. Bunu yapan ise Proxy tabanlı içerik dağıtım ağıdır. Sitenin asıl içeriğini ön bellekte tutar ve AMP içeriğinin ekranlarda görülmesini sağlar.

 

Google ile AMP İlişkisi Nedir?

Google son dönemde hızlandırılmış mobil sayfalar kodlamasını oldukça önemsemektedir. Mobil olarak yapılan bağlantılarda sitelerin yüklenme hızını artıran AMP’nin ilk kullanıcısı ise Google olmuştur. Ayrıca Google, en çok kullanılan arama motoru olması sebebiyle, sitelerin ulaşılabilirliğinde etkin rol oynamaktadır. Google arama motorunda üst sıralarda yer alan bir sitenin tıklanma oranı, alt sıralarda yer alan sitelerin tıklanma oranını bir hayli geride bırakacaktır. Hızlandırılmış mobil sayfalar kurulumunu sitenize gerçekleştirdiğinizde, siz de sitenizin Google’da üst sıralarda görülmesini sağlayabilirsiniz. Google, AMP uyumunu sağlayan ilk site olmasının yanında bu konuya verdiği önemle de bilinmektedir. Hızlı olmak, tüm siteler için büyük bir avantajdır ve Google AMP uyumlu siteleri üst sıralarına alarak bu avantajı ikiye katlamaktadır.

 

AMP Standartları

AMP standartlarında JavaScriptten ve CSS’den arındırılmış olan bir site içeriğinin mobil cihazlarda görüntülenmesi yer alır. Bu web site kodlaması sayesinde, intermet kullanıcıları aradığı bilgiye çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilir. Sitenizi hızlandırılmış mobil sayfalar uyumlu hale getirmek, AMP standartlarını doğru bir şekilde uygulamak için Web tasarım ya da yazılım hizmeti alabilirsiniz. İşinin uzmanları tarafından düzenlenen siteniz daha profesyonelce hazırlanmış olur ve AMP uyumlu versiyonuna dönüştürülmüş olur. Bu sayede sizin siteniz de hızlandırılmış mobil sayfalar standartlarına uyarak hız kazanır ve Google arama motorunda kendine üst sıralardan yer bulur.

 

AMP ile Kullanıcılara Zaman Tasarrufu

Günümüzde zaman, en kıymetli değer haline gelmiştir. İnsanların zamanı son derece kıymetlidir ve bu kıymetli zamanı bir sitenin açılmasını beklemek için harcamak istemezler. Aslında sitenin açılmasını beklememelerinin bir sebebi de, sitenin birçok alternatifinin bulunmasıdır. Hızlısı varken yavaş bir siteyi kimse durup beklemek istemez. O nedenle hızlandırılmış mobil sayfalara uyumlu olan siteler, kullanıcıların daha ağırlıklı olarak tercih edeceği sitelerdir.

 

Mobil Kullanım

Bir sitenin mobil cihaz ekranlarında hızlı bir şekide açılması ve içeriğinin görüntülenebilmesi önemli bir avantaj sağlar. Örneğin bir blog yazarısınız ve bu şekilde hayatınızı kazanmaya çalışıyorsunuz. Bu durumda bloğunuzun tıklanma sayısı ve kullanıcıların blogda geçirdikleri zaman büyük önem taşır. O nedenle blog sayfanızın hızlı bir şekilde mobil ekranlara gelmesi tıklanma grafiğini yükseltecek bir etkendir. Ayrıca Google’ın Accelerated Mobil Pages kodlamasına önem vermesi nedeniyle blogunuza bu kodlamayı mutlaka entegre etmeniz gerekir. Bu sayede Google’da üst sıralarda yer alarak blog içeriğinizi ön plana çıkarabilirsiniz.

 

AMP’nin Geleceği

Hızlandırılmış mobil sayfaların kült bir kod olmadığını unutmamak gerekir. Bugün sitelerin Accelerated Mobil Pages (AMP) entegrasyonu olması gerektiği bilgisi yayılmış durumdadır ancak gelecek yıl farklı bir kod yazılımı bizi bekliyor olabilir. O nedenle çağın gerekliliği olduğu için AMP kurulumu için gerekli adımlar atılmalıdır ancak yeni bir kodlamanın gelebileceği de akıldan çıkarılmamalıdır. Her ne kadar teknolojiden anlamadığınızı iddia etseniz de, eğer web sitesi içeriği üreticisi iseniz teknolojiden anlamama gibi bir şansınız bulunmamaktadır. Teknolojiyle iç içe olmalı ve tüm yenilikleri sitenizin geleceği için takip etmelisiniz. O nedenle web sitesi sahibi olanlar günümüzün bir gerekliliği olan Accelerated Mobil Pages konusunu ciddiye almalılar ve siteleri için gerekli düzenlemeleri yapmalılar. Bir blog sayfasının, haber içeriği sitesinin ya da online alışveriş imkanı sunan bir sitenin hızlandırılmış mobil sayfalardan bihaber olması düşünülemez. En kısa zamanda bu konuda adımların atılması ve sitenin hızının artırılması gerekmektedir.

Diğer Yazılarımız:

WordPress Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?

SEO Öğrenmek İstiyorum

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

google ads nedir

Google Adwords Nedir? Google Ads Nasıl Öğrenilir?

Sosyal medyanın ve internetin hayatımıza girmesiyle beraber pazarlama ve reklam anlayışı oldukça farklı boyutlara ulaşmıştır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!