Anasayfa / Yazılım 360 Eğitimleri / Android Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Android Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Teknoloji çağında en çok tercih edilen telefon işletim sistemlerinden birisi de Android’dir. Android kelime anlamı; cep telefonları için geliştirilen açık kaynak kodlu bir platformdur. Android nedir kısaca bahsetmek gerekirse Google tarafından geliştirilen ve milyonlarca kişi tarafından kullanılan dev bir işletim sistemidir. Android işletim sistemleri, cep telefonları ve tabletlerde bulunmaktadır. Linux işletim sistemi çekirdeği kullanılan Android’in taban yapısını Linux oluşturmaktadır. APK uzantısı destekleyen Android telefonlar birçok açıdan oldukça kullanışlı cihazlardır. Android temelli uygulamalar tasarlamak ve mobil dünyasında varlığınızı geliştirmek için Bilişim Eğitim Merkezi’nden eğitim alabilirsiniz.

Android Nedir Ne İşe Yarar?

android nerelerde kullanılır

Android sürümleri ne işe yarar diye merak edenler olacaktır. Android uyumlu telefonlar, farklı uygulamaların kullanılabilir olmasına öncelik tanır. Özellikle Java destekçisi olması telefon ve tablet kullanıcılarının en çok dikkat ettiği özelliklerdendir. Android işletim sistemine sahip her telefon ve tablet birçok uygulamanın kolayca çalıştırılıp kullanılmasına imkan sağlar. Ayrıca Android telefon kullanmanın avantajlarında birisi de uygulamaları ücretsiz kullanma hakkı vermesidir. Binlerce farklı uygulamayı burada hiçbir ekstra ücret ödemeden kullanmak mümkün olur. Android sürümleri açısında kendisini günden güne geliştiren bir işletim sistemidir. Android işletim sisteminin sürümleri geliştikçe telefonu kullanma biçimi de daha pratik hale gelmeye başlamıştır. Android sürüm adlarını genel olarak şeker ve tatlı isimlerinden almıştır. Androidin beyni temel olarak beş parçadan oluşur. En önemli parçası ise Linux adı verilen çekirdeğidir. Telefonun hafızası ve güvenliği Linux tarafından korunur. Android Runtime, Kütüphane, Uygulama Çatısı ve Uygulama Katmanı ise Android’in diğer parçalarını oluşturmaktadır.

 

Android İşletim Sistemi Nedir?

android nedir ne işe yarar

Android; mobil cihazlar yani tablet bilgisayar ve akıllı cep telefonları için Google ve Open Handset Allience tarafından kodlanan Linux işletim sistemi tabanlı ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Android işletim sistemi tarafından desteklenen uygulama uzantısı .apk’dir. Android, açık kaynak kodlu olması nedeni ile aygıtların işlevselliğini arttırmak adına uygulamalar yazan ve geliştiren çok geniş bir geliştirici ekibe sahiptir. Android işletim sistemli cihazlarda kullanılmak üzere 400.000’den fazla uygulama vardır ve bu sayı her geçen gün artmaktadır. Android işletim sistemli aygıtlarda kullanılan bu uygulamalar farklı internet siteleri üstünden indirilebilse de en çok Google tarafından işletilen Google Play Android Market kullanılır.

Geliştiriciler, ilk olarak cihazı, Google’ın java kütüphanesi aracılığı ile kontrol ederek java dilinde yazmışlardır. Open Handset Allience, 2007 yılında Android’i kurduğunu kamuoyuna açıklamış ve bunun ardından 34 tane donanım, yazılım ve telekom şirketi, mobil cihazlar için telif hakkı olmayan bir işletim sisteminin teknolojinin gelişmesi adına faydalı olduğuna karar vermişlerdir.

2008 yılında Android işletim sistemi piyasaya sürüldüğünde Apache free-software ve açık kaynak kodu lisansıyla geliştirilmeye açık hale gelmiştir. Android, Linux Kernel üstüne inşa edilmiş bir mobil işletim sistemidir. Bu sistemde ara katman yazılımı ve kütüphaneler vardır. API C diliyle yazılan Android’in, uygulama yazılımları ise apache harmony üzerine kurulu java uyumlu kütüphaneleri içeren uygulama temeli üstünde çalışır. Android, derlenmiş java kodunu çalıştırmak için dinamik çevirmeli dalvik sanal makinesini kullanır ve cihazların işlevselliğini arttıran uygulamaların geliştirilmesi için çalışan çok geniş bir programcı ekibine sahiptir.

Android İşletim Sisteminin Unsurları Nelerdir?

android özellikleri ve unsurları

Android işletim sistemi beş temel bölümden oluşur. Bu bölümler; çekirdek, Android Runtime, kütüphaneler, uygulama çatısı ve uygulama katmanıdır. Çekirdek kısmı Linux kernelidir. Güvenlik, süreç yönetimi, sürücü modelleri, ağ yığınları ve hafıza yönetimini içerir. Android Runtime; sanal bir makinedir. Dalvik sanal makinesini içerir. Kütüphaneler; veri tabanı kütüphaneleri, grafik kütüphaneleri, web tarayıcı kütüphaneleri ve arayüz kütüphanelerini içerir. Uygulama çatısı; uygulama geliştiricilere geniş bir platform sunar. Uygulama katmanı ise; doğrudan javayla yani programlama diliyle geliştirilmiş uygulamaları içerir.

Android işletim sistemi, yazının başında da belirttiğimiz gibi açık kaynak kodlu bir sistemdir. Bu durum her ne kadar istenilen uygulamaya çok kolay bir şekilde ulaşılmasını sağlasa da Linux çekirdekli olan bu sistem bazı durumlarda saldırılara karşı açık hedef haline gelir. Android sistem uygulama mağazası olarak Google Play’i kullanılır. Android cihazlarda genel olarak 5 tane ana ekran bulunur. Bu ekranlara widget denilen kısa yollar ekleyerek çok daha kullanışlı hale getirilebilir. Menüye girmeden Foursquare, Twitter, Facebook, Google, Gmail ve Instagram, haberler ve hava durumu gibi onlarca farklı widget eklemeniz mümkündür.

Google Play Market’e bağımlı olmadan apk uzantılı uygulama dosyalarının da dışarıdan yüklenebilmesi oldukça avantajlı ve kullanışlı bir durumdur. Android işletim sisteminin bu açıdan herhangi bir sınırlaması yoktur. Cihazın ekran ışığından depolamayı kontrol etmeye değin her şeyi kontrol etmek mümkündür. Android bir cihaz, bilgisayara bağlandığı zaman USB görevi görür böylece dosyalar çok kolay bir şekilde aktarılır. Bunun yanı sıra özel yazılımı ve işletim sistemi modları ile istenilen tüm özelleştirmeler yapılabilir. Google Android’e çok sık olmasa da güncelleme yapılır.

Sizde Android öğrenmek için eğitimlerimizi inceleyin.

Android Eğitimi

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

en çok kullanılan programlama dilleri nelerdir

Programlama Dilleri Nelerdir?

Bilgisayarlar olmadan hayata devam etmek artık neredeyse imkansız. Gündelik yaşamda kullandığımız en basit ürünlerde bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!