Anasayfa / Yazılım 360 Eğitimleri / Android Uygulama Nasıl Yapılır?

Android Uygulama Nasıl Yapılır?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte internet kullanımında mobilin ağırlığı gün geçtikçe artıyor. Şirketlerin, hizmet sağlayıcıların, blog sahiplerinin ve e-ticaret sitelerinin mobilde ulaşılabilir olması, responsive tasarımın yaygın hale gelmesi, her markanın bir uygulamaya sahip olması fark yaratan bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Elbette bir android uygulama yapmak çok kolay bir şey değil. Bunun için programlama bilgisine sahip olmanız gerekiyor. Uygulama nasıl yapılır pc ve mobil üzerinden birçok kişi bunu merak ediyor. İyi bir mobil uygulama tasarımı yapmak için öncelikle tasarımın çok özellikli olmasına dikkat etmelisiniz. Geniş kapsamlı olarak hazırlanması gereken mobil uygulamalar herkesin bir ihtiyacını karşılamalıdır. Bu açıdan son yıllarda sosyal medya uygulamalarının çok dikkat çektiğini söyleyelim. Uygulamanız kullanım kolaylığı sunmalıdır. Yolda giderken bile tek parmakla kullanılabilir bir özelliğe sahip olması gereklidir. En iyi uygulama bile reklam bütçesi olmadan duyrulamaz. Bu yüzden iyi bir reklam bütçesi olmalıdır. Bu yazıda mobil uygulama nasıl yapılır ve mobil uygulama nasıl geliştirilir gibi soruların cevaplarını bulacaksınız. Android uygulama eğitimi almak ve android uygulama yapma derslerine katılmak için Bilişim Eğitim Merkezi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

android nedir ne işe yarar
android nedir ne işe yarar

Mobil uygulama tasarlamak için uygun bir bütçeniz olması yeterlidir. Yazılım bilmeden mobil uygulama yapmak için bazı programları kullanabilirsiniz. Mobil uygulama fiyatları nedir diye merak ediyorsanız cevaplayalım. MobiRoller adı verilen program kendisi ya da müşterisi adına Android ve iPhone uygumaları oluşturmak isteyenler için oldukça ideal bir mobil uygulama platformudur. Play store uygulama yapmak için MobiRoller programını kullanabilirsiniz. Tamamen Türkiye’de üretilen ve Türkçe teknik desteğe sahip olan MobiRoller artık tüm dünyadan kullanıcılara hizmet ediyor. Bu program ile programlama bilmeden kısa bir süre içerisinde kendi mobil uygulamanızı yapabilirsiniz.

MobiRoller ile geliştirilen uygulamalar; Android ve iPhone uygulamaları desteği, kullanıcı üyeliği, sosyal medya entegrasyonu (Facebook, Twitter, Instagram, YouTube vb), anlık bildirimler, tek tuşla arama, gelişmiş kullanıcı istatistikleri ve harita desteği gibi bir çok özelliği içinde barındırıyor.

MobiRoller ile tamamen ücretsiz mobil uygulamalar tasarlayabilirsiniz. MobiRoller ile tamamen ücretsiz tasarlayabileceğiniz mobil uygulamanızdan reklam geliri elde etmek veya kurumsal bir uygulama yapmak isterseniz premium paketlerinden birine yükseltme imkanınız var. Aylık ve yıllık ödeme planlarından birisini tercih ederek hiçbir taahhüt olmadan kullandığınız kadar ödeme imkanınız bulunuyor.

Android Uygulama Nasıl Tasarlanır?

android nerelerde kullanılır

Android, Linux tabanlı mobil cihaz ve cep telefonları için geliştirilmekte olan, açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemidir. Android tarafından desteklenen uygulama uzantısı .apk’dir. Android işletim sistemi; dünya ölçeğinde birçok firmanın büyük bütçeler ayırarak yatırım yaptığı dev bir sistemdir.

Android uygulama yapma sanıldığı kadar kolay değildir. Öncelikle mutlaka detaylı bir eğitim almak gereklidir. Android uygulama yapımının baştan sona kadar nasıl yapıldığını anlatmak oldukça uzun sürecektir. Android uygulama tasarımını öğrenmek için XML ve JAVA dillerinin bilinmesi gereklidir. Android uygulama geliştirmek için mutlaka bu dillere hakim olmak gereklidir. Android programlama yapmak için bilgisayarınıza birçok kurulum yapmalısınız. JAVA, Android SDK, Java Development Kit, Eclipse IDE ve NetBeans IDE kurulumlarını yapmalısınız.

Android SDK sayesinde sanal cihazlar olan Emulators kullanmanız mümkündür. Gerçek cihazlarınıza bağlantı sağlayan bu emülatörlar ile projelerinizi gerçek cihazlarınızda da deneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra bu emülatörler sayesinde halihazırda var olan uygulamanın hatalarını çözmenize yardımcı olur. Bu sanal cihazların en önemli özelliği ise bir çok örnek uygulamayı size sunmasıdır.

Daha sonra JAVA’yı kesinlikle indirmeniz gerekir. JAVA olmadan Android uygulama yapmanız mümkün değildir. Son olarak da Eclipse IDE ya da NetBeans IDE’i indirmeniz gereklidir. Eclipse IDE’nin performansı daha iyi olduğu için onu tavsiye ediyoruz. Web tabanlı sistemlerde ise NetBeans’i tavsiye ediyoruz.

Tüm programları kurduktan sonra Android SDK ile Eclipse IDE’yi birbirine bağlamak gereklidir. Öncelikle Eclipse programını çalıştırmalı ve daha sonra Help menüsünden Install New Software sekmesine tıklamanız gerekir. Önünüze gelen Add bölümünde gerekli alanları doldurduktan sonra Ok tuşuna basarak işlemi bitirebilirsiniz.

Daha sonra teknik bilgi, eğitim ve donanıma sahip olmanız gerekir. Bunun için Bilişim Eğitim Merkezi’nde Android uygulama eğitimi derslerine katılabilirsiniz.

Sizde Andoid uygulamaları geliştirmek istiyorsanız hemen eğitimlerimizi inceleyin.

Android Eğitimi

 

Diğer Yazılarımız

Android Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

en çok kullanılan programlama dilleri nelerdir

Programlama Dilleri Nelerdir?

Bilgisayarlar olmadan hayata devam etmek artık neredeyse imkansız. Gündelik yaşamda kullandığımız en basit ürünlerde bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!