Anasayfa / Teknik Eğitimler / Archicad Nedir?

Archicad Nedir?

Archicad, bir mimari tasarım programıdır. Archicad; kullanıcılara mükemmel bir mimari dizayn ve üretkenliği arttırma yeteneği sağlar. 28Archicad, mimarlar tarafından mimarlar için tasarlanmıştır. Gittikçe daha çok gelişerek; tasarıma odaklanma, revizyonları yönetme, dizayn alternatiflerini değerlendirme, işbirliği yapma ve koordine etme gibi konularda başarılı olmalarına yardımcı olur. Archicad kullanımı birçok açıdan size pratiklik ve zaman kazandırır. Archicad; iş akışı sürecinize farklı bir yaklaşım sunar. Çizimleriniz ve projelerinde doğruluk ve verimliliği sağlarken tasarımınız üzerinde daha fazla kontrol sağlar. Döşemeleri yerleştirirken, duvarları konumlandırırken, kapıları ve pencereleri eklerken, merdivenleri oluştururken ve çatıları dizayn ederken Bina Bilgisi Yazım Aracı, 3 boyutlu model bilgilerinden meydana gelen bir veri tabanı oluşturur. Bu araçtan tasarımınızı tam olarak tanımlamak adına gerekli olan bütün bilgileri çıkartmanız mümkündür. Archicad eğitimi almak ve bu programı yetkin bir şekilde kullanmak için tek adresiniz Bilişim Eğitim Merkezi’dir.

Archicad Programı Ne İşe Yarar?

Archicad; bir mimari çizim ve tasarım programıdır. Bu program sayesinde tam bir plan, kesitler ve cepheler, mimari ve uygulama detayları, pencere, kapı, bitirme planları, görsel sunumlar, animasyonlar ve sanal gerçeklik tasarımlarını kullanabilirsiniz. Böylece sürekli olarak bu planları tekrar tekrar çizmek yerine Archicad ile tüm projelerinizi belgeleyebileceksiniz demektir. Aynı zamanda 2 boyutlu yazılımda tasarım yapmanın aksine Virtual Building yaklaşımı ile çok masraflı hatalar yapmayacak ya da üretkenliğinizi kaybetmeyeceksiniz. Belgelerin bütünlüğünü koruyan Archicad programı, plan üzerinde değişiklik yapmanıza imkan verir.

Virtual Building yaklaşımı, projenizi bina bilgi çözümüyle birleştirir ve size rekabet üstünlüğü sağlar. Archicad ile her tasarım aşaması ve projeye dahil olan her farklı ortak için bina planındaki değişikliklere ulaşabilirsiniz. Tüm belgeleriniz elinizin altında olur. Böylece müşterileriniz işlevsel düzenlemeleri ve arazi planlarını görebilir. Bunun yanı sıra mekanın içinde dolaşmanın nasıl hissettirdiğini bile anlar.

Proje danışmanları hangi CAD platformunda olduğu fark etmeksizin bina çizimlerini elektronik formatta alabilir, üzerinde değişiklik yapabilir ve bu süreç içerisinde hiç bir Virtual Building verisi kaybolmadan dosyayı daha sonraki çalışmalar için size geri verebilirler. Bunun yanı sıra kapsamlı programlar ve malzeme listeleri, hassas ölçekli detayların çizimleriyle birlikte inşaatçılar için hazır olur. Böylece inşaatçılar, bina inşaatının ya da yıkımının her aşamasında işlerini planlayabilir, animasyon ve belgeler oluşturabilirler. Bir satış broşürü için ise geliştiriciler bu 3D planları fotoğraf gerçekliğinde kullanabilirler. Üstelik bu çalışmalar yapılırken, siz tasarıma odaklanabilir ve tasarım geliştikçe planlar da güncellenir. Archicad kullananlar bu avantajların hepsinden kolay bir şekilde faydalanabilir.

Virtual Building Nedir?

Virtual Building; tüm inşaat endüstrisinde kullanılır ve binaların tüm bilgilerinin hafızasıdır. Sanal bir modelleme teknolojisi olan Virtual Building, sanal modellemeyi tasarım sürecinin her noktasına dahil etmeyi sağlar. Bilgisayarda basit bir 3 boyutlu modelin tersine Virtual Building binanın tüm malzemeleri ve özellikleri hakkında çok detaylı bilgileri içerir. Virtual Building, binayı oluşturan tüm elemanları takip eden 3 boyutlu bir dijital veri tabanıdır. Bu bilgiler binanın; yüzey alanı ve hacmi, ısınma türü, oda tanımlamaları, özel ürün bilgileri, pencere, kapı ve bitirme planları ve daha bir çok bilgiyi içerir.

Virtual Building teknolojisi; mimarlar, dekoratörler, emlak acenteleri, konut tasarımcıları, tesis yöneticileri ve pazarlama personeli gibi inşaat sektörüyle bağlantılı tüm profesyoneller için oldukça faydalıdır. Mimarla aynı Virtual Building üzerinden çalışarak emlak acentesi kolayca doğru oda boyutları ve alan hesaplamalarına ulaşabilir. Projede her hangi bir noktadan perspektif görüntüler sunabilir ve hatta potansiyel müşterilerini sanal bir bina turuna çıkarabilir. Dekoratörler, planlama aşaması esnasında aynı Virtual Building modelinde çalışabilirler. İnşaat bittikten sonra bina müdürleri binaya ait malları takip etmek ve mekanları yenilemek adına kapsamlı malzeme listesini ve yerleşik 3 boyutlu parselleme planını kullanabilirler.

Archicad Programının Özellikleri Nelerdir?

Virtual Building, Archicad bina hakkındaki tüm bilgileri merkezi bir veri tabanında depolar ve saklar. Görünümde yapılan tüm değişiklikler, kat planları, kesitler, cepheler, 3 boyutlu modeller ve malzeme listelerine kadar tüm bilgiler bu veri tabanına aktarılır.

Archicad’ın kapılar, kolonlar ve pencereler gibi akıllı bina elemanları çevrelerini algılar ve ona göre tepki verirler. Bu özellik, işleri hızlandırır, proje yönetimi kolaylaştırır ve yalnızca çizmek yerine tasarım yapmanıza olanak verir.

3 boyutta canlı düşünme ve çalışma yeteneği kazandıran Archicad programı, 3 boyutlu görünümde modeli tasarlama ve düzenlemenize, tasarımı kontrol etmek adına gerçek zamanlı olarak gezinmenize ve müşteriler ile etkileşimli tasarım oturumları yapmanıza olanak verir.

Archicad’ın sunum araçlarının kullanılması oldukça kolaydır. Başarılı sonuçlar almak için sanal gerçeklik sunumları ve animasyonları doğrudan Archicad programında üretilebilir.

İnşaat belgeleri, doküman ve dosyaları otomatik olarak Virtual Building modelinden elde edilir. Etkileşimli eleman programları ve malzeme listesi hızlı bir şekilde üretilebilir. Bunlar her zaman bina modelinin mevcut durumunu yansıtır.

Sayfa düzeni kitabı özelliği, farklı kaynaklardan gelen malzemeleri çeşitli çizici ve yazıcıları kullanarak projenizi düzenleme fırsatı tanır. Otomatik sayfa numaralama ve ana sayfalar size zaman kazandırır. Virtual Building’deki tüm değişiklikler otomatik olarak sayfa düzeninde de güncellendiği için doğrudan bağlantı ile belgede yapılan tüm değişiklikler kaydedilir.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

solidwokrs nedir ne işe yarar

SolidWorks Nedir?

SolidWorks; bir CAD programıdır. Bu CAD programı diğer CAD programlarına oranla biraz daha zordur. SolidWorks’ün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!