Anasayfa / Teknik Eğitimler / AutoCAD Nedir? Ne İşe Yarar?

AutoCAD Nedir? Ne İşe Yarar?

AutoCAD Nedir?

Her projenin üretime geçmeden tasarımını hem iki boyut hem üç boyut projelendirildiği ve başta mimarlar ve mühendisler tarafından kullanılan programdır. Dünyanın yazılım devlerinden biri olan Autodeks tarafından geliştirilmiş, birçok farklı sektörde kullanılan CAD tabanlı bir yazılımdır. Kullanım ve öğrenim kolaylığı açısından dünyada tartışmasız kullanılan en yaygın yazılım olmasını sağlamıştır

AutoCAD Yazılımı Ne İşe Yarar?

Basit geometrik şekiller çizerek başlayıp çok detaylı bir proje haline dönüştürülebilir. Butonlara tıklayarak farklı geometrik şekiller çizilebilir. Çizilen nesnelere biçim verilebilir. Bunlar fare tıklamasıyla rahatça yapılabilir.

Kenetleme yani yakalama komutlarıyla çizim daha kolay bir hal alır. Bazı komutlarda direk çizim yapabilme imkânı sunarken bazılarında alt komutlara girerek çizim yapma imkânı sunar. Butonlara tıklayarak ya da kısa yollarla komutlara giriş yapılabilir.

İki boyutlu çizilen nesneyi birçok alternatif sunarak üç boyutlu hale çevirebilir. Düzenleme ve modelleme yapma imkânı sunar. Basit çıktı alma aynı zamanda ölçekli çıktı alma, farklı formatlarda yayın yapma gibi kolaylıkları vardır.

Sonsuz bir kamera ekranında çalışmanıza rağmen sadece fare tekerleği ile uzaklaştırma yakınlaştırma ve ekrana sığdırma gibi işlemler rahat bir kullanımdır.

autocad kursu eğitimi

Versiyonlar arasında ufak değişiklikler oluşmaktadır. Her yeni versiyon da kendini yenilemek ve kolaylıklar sunmaktadır ancak ara yüzler çok eski kullanıcılar için çok farklı bir görünüm sağlamıştır.

Günümüzde 3d programların hemen hemen hepsinin alt tabanı olarak kullanılan bir yazılımdır. Birçok yazılım programlarıyla entegreli çalışabilir. Üretilmesi planlanan projelerin veya tasarım aşamasında kullanılan AutoCAD programı birçok sektöre hitap etmektedir. Özelikle iki boyutu ölçekli çalışmalarda dokümantasyon açısından oldukça kolaydır.

AutoCAD programı kullanılarak bina tasarımı, mobilya tasarımı, bir makine parçası, dekorasyon yapılabilir. Birçok mühendisin analiz ve simülasyon yapmasına bilgisayar ortamında olanak verir.

İnşaat mühendisleri ve teknikerleri proje okuma projede değişiklik yapma yada diğer programlarla entegre edebilirler.

Elektrik ve elektronik mühendisleri ve teknikerleri elektrik proje çizimlerinde kullanabilir.

Makine mühendisleri ve teknikerleri makine ustaları makine parçaları montajlama ve simülasyon yapabilir, parçalara ölçülendirme imkânı sunar. Solidworks ve invertör gibi programlarla entegre edilebilir.

Endüstri mühendisleri endüstri tasarımlarında modelleme yapabilir.

Harita mühendisleri ve teknikerleri netcadle koordinasyonlu çalışabilir.

Mobilya alanında iç mimarlar, teknik öğretmenler, mobilya endüstri mühendisleri, mobilya tasarımcıları kullanabilir. Farklı tasarımlara imza atabilir.

Mimarlar yeni tasarım yapabilir, diğer programlarda üç boyuta çevirebilir. 3ds Max, Revit ve ArchiCAD’ de aktarıp direk yükseltebilir hatta linkli bir çalışma yaparsa AutoCAD’ de değişim yaptığında diğer 3ds yazılımlarda da değişime uğrar. Ölçekli çıktı alabilir aynı zamanda bütün teknikerler de bu alanlarda AutoCAD programını kullanabilir.

Cad yazılımda tasarım ve analiz yapma, montajlama denemeleri ve gelişmiş yöntemleri, teknik doküman oluşturma, tasarım hassasiyeti, daha hızlı çizim yapabilme, üretimi daha kolay destek verebilme imkânı sağlar.

AutoCAD farklı sektörlerde farklı yazılımları da bulunmakta.

autocad kursu eğitimi

AutoCAD Structural Detailing; İnşaat mühendislerinin, mimarların, teknikerlerin kullandığı bir yazılımdır. Kiriş döşeme, kolon, perde ve betonarme gibi yapılanmayı kolay bir şekilde oluşturur. Kolay kesit alma yapısal modelleme metraj hesabı imalat çizimleri oluşturmakta çok kolay bir yazılımdır.

AutoCAD Mechanical; Makine mühendislerinin ve teknikerlerinin kullandığı bir programdır. Montajlama yapılabilir, parçaları kolay ölçülendirme imkânı sunar hazır semboller ve standart parçaları içinde barındırır.

AutoCAD Electrical;  Elektrik elektronik mühendislerinin ve teknikerlerin kullandığı yazılımdır. İçinde bulunan hazır tam sembollerle devre çizimini kolaylaştırır.

Autocad Architecture; Mimarların ve teknikerlerin kullandığı yazılımdır. Kolay kesit alma ve plan çizme imkânı sunar. Hata oranlarını aza düşürür.

AutoCAD Civil 3D; İnşaat mühendislerinin ve teknikerlerin kullandığı yazılımdır. Taslak oluşturma tasarım yapma seçenekleri vardır. Yol demir yolu kanallar çizilebilir ve hafriyat parselasyon işlemlerini yapabilmek için verimli araçlar sunar. Birbiriyle ilişkili nesnelerde otomatik düzenleme yapar. Hassas analiz yapılabilir.

AutoCAD Map; Çevre mühendislerinin kullandığı yazılımdır. Alt yapı kurmak modern kentselleşme gelişmiş arazi modelleme imkânı sunar. Atık su sistemleri kentsel kanalizasyon gibi planlamalar yapılıp analizler yapma imkânı sunar.

AutoCAD MEP; Makine, elektrik, tesisat işi yapanların kullandığı mekanik amaçlı kullanılan bir yazılımdır.

AutoCAD Plant 3D; Mekanik işi yapanların kullandığı 3D borulama işi yapan ayrıca içinde kütüphanesi bulunan bir yazılımdır.

AutoCAD Raster Design; Mühendislik, mimarlık, planlama haritacılık işi yapanların kullandığı bir yazılımdır.

Autocad 360; Mobil ortamlarda proje görüntüleme yapılabilir. Tablet ve telefon üzerinden ufak çaplı değişimler yapılabilir.

autocad kursu eğitimi

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

archicad nedir

Archicad Nedir?

Archicad, bir mimari tasarım programıdır. Archicad; kullanıcılara mükemmel bir mimari dizayn ve üretkenliği arttırma yeteneği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!