Anasayfa / Dijital Pazarlama Eğitimi / Backlink Nasıl Yapılır

Backlink Nasıl Yapılır

SEO çalışmaları sırasında geleneksel bir hale gelmiş olan backlink uygulamaları, hala arama motorları tarafından büyük bir önem arz eden durumların başında gelmektedir. Bunun farkındalığının her birey tarafından fark edilmiş olması ile birlikte, arama motorları da devreye girdi ve yapılacak olan backlink çalışmalarının herhangi bir manipüle olaylarına karışmaması için sürekli olarak algoritma yenilemektedirler. Bu algoritmalar, Google tarafından 250’ye yakın olmaktadır. Genel itibari ile internet sitelerinin farklı şartlara uygun olarak incelenmesini esas alan algoritmalarda, manipüle olayları kısa bir sürede fark edilmekte ve hiçbir şekilde de affedilmemektedir.

Şuan bakıldığı zaman her sektörde binlerce rakibin birbirleri içerisinde yarış halinde olduğunu internet ortamında görebiliriz. Arama motorlarında girilen bu rekabet ortamında, kişiler sıfır hata ile internet sitelerini kurmuş olsalar bile, backlink çalışmalarının yapılmaması halinde çok da bir etki elde edilmemektedir. Bundan dolayı bireysel ya da kurumsal anlamda SEO çalışması yapmak isteyen bireylerin ilk olarak backlink çalışmaları hakkında araştırma yapmasında fayda vardır.

Farklı bir internet sitesinden odak anahtar kelimeye uygun bir şekilde verilen backlink çalışmasında, çok kritik noktalar bulunmaktadır. Eğer doğru backlink bulma konusunda aceleci davranırsanız, link çıkışı ile doldurulmuş internet sitelerine bulaşabilir ve bundan dolayı da çok ciddi problemler ile karşılaşabilirsiniz. SEO çalışmalarını olumlu ya da olumsuz yönde etkileyen backlink çalışmalarında, kişilerin nasıl doğru backlink bulacaklarını, bunun için neler yapmaları gerektiğini ise şu şekilde sıralayabiliriz.

Doğru Backlink Bulabilmek İçin Neler Yapılmalı?

Doğru backlink bulmak için;

  • Backlink çalışması sırasında dikkat edilmesi gereken ilk nokta, backlink alınacak internet adresidir. Burada, sektörlere uygun olan ve daha önce manipüle durumlarından dolayı herhangi bir ceza almamış olan internet sitelerini bulmaktır. Örnek ile açıklayacak olursak; ayakkabı satışı üzerine kurulan bir internet adresiniz olduğunu varsayalım. Bu internet adresi için yapılacak backlink çalışmalarında, ayakkabılar ile ilgili yorumların yer aldığı bir blog sayfasını ya da moda ile ilgili internet sitelerini seçmeniz, hem doğru backlink bulmak hem de doğru bir SEO çalışması yapılması açısından önemlidir.
  • Backlink alınan sitelerin geçmişi son derece önemlidir. Burada kast edilen, internet adresinin ne kadar büyük olduğudur. Yeni kurulmuş olan bir internet adresinden alınan backlinke göre, kökleşmiş ve yaşlı sitelerden alınan backlinkler çok daha etkili olmaktadır. Böyle bir kuralın getirilmesinde, ücretlerin de çok büyük önemi vardır. Çünkü yeni web sayfalarından backlink sağlamak isteyen onlarca farklı kişi bulunabilir. Ama kökleşmiş sitelerden backlink çalışması almak, son derece zordur.
  • Birçok internet sitesi gelir sağlamak adına internet sitelerinde backlink çalışmalarını çok sık yapmakta ve adeta internet adresleri backlink havuzuna dönmektedir. Bu internet adreslerinden kesinlikle uzak durulmasında fayda vardır. Kişiler rakamsal açıdan bu durumu inceleyecek olurlarsa, 10 bin sayfası olan bir internet adresinden toplamda 100 link çıkışı yapılması son derece normaldir. Fakat, 200 sayfası olduğu halde 100 adet backlink vermiş olan bir internet adresi, hem arama motorları tarafından olumlu karşılanmayacak hem de backlink çalışmasında faydadan çok zarar sağlayacaktır.
  • Footer backlink çalışması kesinlikle yapılmamalıdır. Bu çalışmayı kendi internet siteniz için yaptırmamakta ne kadar dikkat ediyorsanız, footer backlink yapmış olan bir internet adresinden de kesinlikle uzak durmalısınız.
  • Bulunduğunuz sektörde sayısı farklı olacak şekilde rakipleriniz ve rakiplerinizin de güçleri olacaktır. Eğer yapılan backlink çalışmalarına rağmen hala istenilen sonuç elde edilmemişse, dikkat edilmesi gereken temel durum, rakiplerinizin nasıl bir backlink çalışması yaptığıdır. Burada bazı araçlar kullanılarak, kısa sürede hangi sitelerden backlink alındığı saptanabilir. Bundan sonraki süreçte ise kendi internet adresiniz için bu sitelerden backlink alabilirsiniz.
  • Son olarak en doğru backlink çalışmasının siz aramadan sizi bulanlar olduğunu kesinlikle unutmamalısınız. Bir sitenin sizden söz etmesi ne kadar önemliyse, yeni piyasaya çıkmış bir internet adresinin kullanıcıları için farklı internet adreslerine yönlendirme yapması da arama motorları tarafından olumlu karşılanmaktadır. Tabi burada yönlendirme yapılan sitenin sizin internet siteniz olması gerekiyor.

Farklı bir internet adresinden ücretsiz ve sürekli olarak backlink almak için içeriklerin kalitesi ve her şeyden önce de hangi sektörde hizmet verildiği, son derece önemli bir durumdur.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

google ads nedir

Google Adwords Nedir? Google Ads Nasıl Öğrenilir?

Sosyal medyanın ve internetin hayatımıza girmesiyle beraber pazarlama ve reklam anlayışı oldukça farklı boyutlara ulaşmıştır. …

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!