Anasayfa / Akademik Eğitimler / Bina Uygulamalarında İç Mimarlık Mesleğinin Yeri ve Önemi

Bina Uygulamalarında İç Mimarlık Mesleğinin Yeri ve Önemi

Günümüzde İç Mimarlık eğitimini devlet okulları yanı sıra, yoğun sayıda özel okullar vermektedir. İç mimarların hala imza yetkilerinin olmaması ve yapı uygulamaları içinde proje ve tatbikatta ekip içinde yer alamamaları önemli sorun göstermektedir. Proje safhasında genelde mimarların organizatörlüğünde başlayan ekip çalışması içinde iç mimarın yer almaması, yeni yapılmakta olan bir inşaatta, ince yapı uygulamasında tadilat yapımını gerektirmektedir. Bunun önemli bir nedeni, ruhsat alımı için Belediyelere verilen projelerde mimari projenin iç dekorasyon çizimlerinin eksik olmasından dolayı elektrik ve mekanik projelerinin yanı sıra sıhhi tesisat projelerinin, bilinçli bir şekilde çizilememiş olmasından kaynaklanmaktadır.

Artık, yeni yapılan binalarda en azından uygulama sürecinde değişim olmaması için, iç mimarlar dekorasyon ve detay çizimlerinde ve bunların uygulamalarında yerlerini almaktadırlar. Yani devletin vermediği yetkiyi müteahhit firmalar ihtiyaç nedeniyle zorunlu olarak vermektedirler.

Özel okullardaki eğitimin yetersiz olması nedeniyle, uygulamalardaki başarı oranları düşük olmakta ve mezunlar iş bulmakta zorlanmaktadırlar. Bu okullar çok sayıda öğrenci alarak mezun etmek yerine eğitim kalitesini yükselterek başarı oranlarını artırmalıdırlar.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın öncülüğünde günümüzde iç mimarlık sertifikaları veren kurumlar açılmıştır. Bu kurumlardan mezun olanların başarı oranları sektörde daha fazla olmuştur. Tabi ki o kurumun eğitim kalitesi de önemli bir faktördür. Önemli neden uygulamaya yönelik eğitim verilmesi, mimari ve iç mimari eğitiminin bir paket halinde sunulması, AutoCAD ve 3Dmax programları ile bütünleşmesidir. Böylece proje ve uygulama alanlarına hızlı ve daha doğru adımların atılması sağlanmıştır. Mimarlık ve iç mimarlık meslekleri birbirlerinden ayrılmaz parçalar olmalarının yanında, bir şantiyede elektrik, sıhhi tesisat, kalorifer ve klima tesisatları konularında da gereken kadar bilgi sahibi olmak, uygulamalarda ustaların yaptıkları işlere hakimiyet açısından önemli rol oynamaktadır. İşte iç mimarlık sertifika eğitimi veren kurumlarının eğitim konuları tüm bu sayılanları kapsadığı için, hem şantiye hem de büro çalışmalarında başarı oranları daha fazla olmuştur.

Sonuç olarak; Devlete bağlı iç mimarlık okulları, mezunlarının imza yetkilerini alıp, inşaat sektörü içindeki yerlerini alabilmeleri için meslek odalarına baskılarını arttırmalı, iç mimarlık özel okulları ise, bu eğitimi ticari kazanç ağırlıklı yapmayarak eğitim kalitelerini arttırmalı, eğitim için gerekli olan hem eğitmen hem de eğitim binası olarak alt yapıyı doğru ve yeterli oluşturmalı, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı iç mimarlık sertifikası veren kurumlar ise, Bakanlıktan mezunlarına bir ünvan istemeli ve şantiyelerde, proje bürolarında mimarın yanında bir teknik eleman olarak yerlerinin belirlenmesi sağlanmalı veya kendi dekorasyon firmalarını bir unvan adıyla açmalarına olanak verilmelidir.     

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

Yeni Mezunlara Tavsiyeler

Sevgili yeni mezun, Tahminimce şuan çoğu belirsizliğin içinde hapsolmuşsun. Bir şeyler yapmak ve geleceğini kurtarmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!