Anasayfa / Genel / Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, tamamen sanal olan blok zinciri kullanan bir para birimidir. Herhangi bir sistemi veya merkezi yoktur. Hesaplar arası bitcoin transferinde herhangi bir aracıya gerek duymadan bitcoin sahipleri birbirlerine aktarım yapabilmektedir. Kısa adı BTC olan olarak adlandırılan bitcoin, kripto para olarak da bilinir. Herhangi maddesel bir karşılığı olmayan bitcoin tamamen dijitaldir. Bu para birimini dijital olması korunmasız olduğu anlamına gelmemektedir. Aksine oldukça korunaklıdır, çünkü somut bir nesne değildir.

Bitcoin Nasıl Ortaya Çıktı?

Bitcoin, herhangi bir merkezi veya kurumu, kuruluşu olmadan 2008 yılında SatoshiNakamoto kullanıcı adlı biri tarafından üretilmiştir. Herhangi bir temsilciliği veya bayilerinin olmaması, herkesin bitcoin kullanımına erişebileceği anlamına gelmektedir bu sebeple bitcoin yıllar içerisinde değerine değer katmaktadır.

Bitcoin Güvenli Midir?

Bitcoin, blockzinciri adı verilen sanal paraların transfer edilmesini sağlayan, şifreleri saklayan, kayıtları tutan ve sürekli gelişen veritabanına bağlıdır. Bu veritabanın merkez üssü olmadığı için herhangi bir kişi veya kurumun eline geçmemesini sağlamaktadır. Bu blockzinciri sayesinde bitcoin sahipleri birbirleriyle transfer yaparken herhangi başka bir uygulama veya aracıya gerek kalmadan doğrudan yapar ve bu sayede bitcoin herhangi bir güvenlik açığına maruz kalmaz.

bitcoin nasıl alınır

Nasıl Bitcoin Satın Alınır?

Bitcoin, borsadan satın alınabileceği gibi birçok pazar satıcısı tarafından da direkt olarak satın alınabilen bir para birimidir. Bitcoin satın almadan önce bitcoin cüzdanınız olması gereklidir. Bitcoin cüzdanınız olduktan sonra herhangi bir banka kartıyla , kredi kartıyla veya nakit olarak da satın alabilirsiniz.

Bitcoin Kullanımı

Öncelikle bitcoin kullanımında herhangi bir dolandırılma ihtimali yoktur. Block chain teknolojisiyle bu konuda herhangi bir kayıgıya yer kalmaz. Bu güvenirliğin yanında herhangi bir tekele bağlı olmaması yapılan işlemlerde ücret alınmaması, transfer yaparken hiçbir şekilde zamanınızı almaması bitcoinin cazibesini arttırıyor. Bitcoin’inin herhangi bir fiziksel karşılığı olmadığı için bütün paranız online hesabınızda veya flash diskinizde bile taşıyabilirsiniz. Genel olarak günlük yaşantımızda kullanabileceğimiz bara birimidir lakin somut değildir. Yani elle tutulabilecek bir birim değildir.

Bitcoin Yasal Mıdır?

Birçok ülke ekonomik politikalarına göre Bitcoini teşvik edici veya yasaklayıcı politikalar izlemektedir. Bazı uzmanlar tarafından da bitcoinin illegal sitelerde yoğun olarak kullanılmasından kaynaklı bir üne sahip olduğu görüşü hakimdir. Bunlarla beraber bitcoin birçok ülkede biliniyor ve yasal olarak kabul ediliyor. İşletmeler açısından bitcoin kullanımı güçtür çünkü popüler para birimlerini kullanmak daha avantajlıdır küçük işletmeler için.

bitcoin güvenli midir

Bitcoin’nin Yükselişi Devam Eder Mi?

Bitcoin fiyatları her zaman yükselişte olmadı. Birçok kez piyasalarda ciddi dalgalanmalar oldu. Bir süre yükselişte rekorlar kırarken çok kısa bir sürede de büyük düşüşler yaşadığı gözlemlenmiştir. Bitcoin piyasasının bu sürekli dalgalı ve öngörülemez durumu, yatırımların hassasiyetini arttırmaktadır. Tahmin edilen birçok öngörü  de bitcoin için hızla yükselmeye devam edeceği tahmin edilmektedir. Yeni bir para birimi olması ve oldukça pratiklik sağlaması bu koşulun gerçekleşmesinin en temel özelliğidir.

Modern Dünyanın Parası Bitcoin Mi?

Günümüz dünyasında hızla büyüyen ve gelişen teknoloji ön plan durmaktadır. Her geçen gün akıl sınırlarını sağlayan makineler, cihazlar yaşamlarımıza nüfuz etmeye devam ediyor. Bunların arasında da Bitcoin bulunuyor. Bitcoing, modern dünya’ya uygun bir para birimidir. Çünkü gözle görülmez, duyulmaz, hacimsiz ve çalınamaz gibi bir özelliği vardır. Online alış – verişler için oldukça mantıklı bir para birimidir. Ayrıca dünya üzerinde değeri bulunmaktadır. Günümüzde birçok şirket ve işletme bitcoin kullanmasına değer vermekte, kullanmaya başlamaktadır.. İlerleyen yıllarda bu durum hızla artacak ve bitcoin yüzyılın para birimi olacağına dair birçok öngörü de bulunmaktadır.

Türkiye’ye bakıldığında bitcoin tam anlamıyla yaygınlık göstermemektedir. Belirli bir kitle bu para birimini sıklıkla kullanmasına rağmen genele yayabileceğimiz bir durum bulunmamaktadır. Dünya’da ise bu durum tam tersidir. Milyonlarca insan bu para birimini kullanmakta hatta yatırıp yapmaktadır. Zeka ürünü olan bitcoin Türkiye’de yaygınlaşması biraz zaman alacaktır. Bunun sebebi ise Türkiye sosyolojisi ve kültürüne uymamasıdır. Bunun en temel sebebi de gözle görülmüyor olmasıdır. Ancak kısa bir süre içerisinde dijital dünyanın yaşamlarımıza daha fazla nüfuz etmesiyle; bitcoin kullanımı oldukça yaygınlaşacaktır.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

online eğitim

Online Eğitim Nedir?

Bilgisayar ve ardından da internetin hızlı gelişimi, insan hayatının pek çok noktasında büyük değişim ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!