Anasayfa / Junior / Çocuklar İçin Kodlama Dilleri Nelerdir?

Çocuklar İçin Kodlama Dilleri Nelerdir?

Bilgisayar teknolojileri o denli gelişti ki bugün artık okuma yazma öğrenmek kadar önemli bir şey daha var: Kodlama öğrenmek. Hatta kodlama için “yeni nesil alfabe” demek bile abartı olmaz. Her şeyi elimizin altında bulunan bilgisayarlarve akıllı cihazlarla yaptığımıza göre gerek onları kullanmak için gerekse yüklediğimiz her uygulama için bir yazılıma, yazılım için de kodlamaya ihtiyaç duyuluyor. Artık okulların müfredatlarında olmazsa olmazlardan biri olan kodlama, erken yaşlardan itibaren çocukların öğrenmesi gereken en önemli dil! Çocuklar için kodlama dilleri nelerdir, kodlama neden önemlidir, diye soracak olursanız cevaplarını sizin için derledik.

Kodlama, çocuklar için güçlü, modern ve her yerde bulunan bir teknolojiyle kendilerini geliştirme yollarından biri olarak görülüyor. Hatta bu durum ilk olarak 1960’lı yıllarda, bilgisayar teknolojileri bu kadar gelişmemişken keşfedilmiş bir durum. Seymour Papert ve MIT araştırmacıları çocuklar için tasarlanan ilk kodlama dili olan Logo‘yu o yıllarda geliştirdi ve Logo ile çocuklar bir kaplumbağanın hareketlerini programladı. Böylelikle çocuklara bilimde yeni fikirler üretme fırsatı tanıdı. Bugünse kodlamayla pek çok şey daha çocuk yaşlardan itibaren zaten yapılıyor. Hayatın en önemli parçası olan kodlama okulların ders programlarında, ülkelerin eğitim müfredatlarında yer alıyor.

 

Çocuklar Kodlamayı Neden Öğrenmeli?

Gelişen dünyada her şeyin yazılım üzerinden yapılmaya başlandığını düşünürsek çocukların bu yeni dünyada yerlerini almaları için onlara şimdiden kodlama (yazılım) eğitimi vermek şart oldu. Çünkü çocuklara kodlama ve bilgisayar programları eğitimi vererek onları geleceğe hazırlamak artık daha iyi bir gelecek için de kişisel gelişim ve özgüvenli bireyler yetişmesi için de oldukça önem taşıyor. Yazılımı bilmeyen çocukların gelecekte okuma yazma bilmiyormuş gibi olacaklarını söyleyebiliriz. Kodlama eğitimi çocuklara matematik, bilim, problem çözme, takım çalışması, proje bazlı düşünme, yaratıcı sanatlar ve daha pek çok alanda beceri kazandırıyor. Çocuklar her şeyden önce algoritmik ve tasarım odaklı düşünebilme yetisi kazanıyor.

Kodlama: Yeni Bir Dil
Programlama yani kodlama öğrenmek aslında yeni bir dil öğrenmekten farklı değil. Uzmanlar ne kadar erken yaşta kodlama öğrenmeye başlanırsa öğrenmenin de o kadar kolay olacağı konusunda hemfikir. Tıpkı yabancı bir dili öğrenmek gibi…

 

Bunlarla birlikte, kodlama günümüzde hukuktan tıbba, inşaattan sağlığa, eğitimden kamusal alanlara kadar her alanda kullanılıyor ve bilim, teknoloji, mühendislik, matematik gibi alanlarda yakın bir gelecekte yeni işlerin yüzde 60’ının bilgisayarla ilişkili olacağı öngörülüyor. 2020 yılı itibariyle ABD’de mühendis yetersizliği nedeniyle 1 milyon boş teknik iş pozisyonu olacağı da yine tahminler arasında. Bilgisayar mühendisliği ise yeni mezunlar arasında en çok kazandıran ve rağbet gören mesleklerden biri olarak her geçen gün tercih edilirliğini arttırıyor.

Yeni Bir Sanat Olarak Kodlama

“Kodlamadan sanat olur mu” demeyin çünkü olur. Hatta yeni liberal sanatlardan biri olarak kabul edildiğini söyleyelim. Liberal sanatlar insanları hayata hazırlamak ve öğrencilere ise dünyayı daha iyi anlamaları konusunda yardım etmek üzere tasarlanıyor. Kodlama da dijitalleşen dünyada olup biteni anlamak açısından giderek daha da önemli bir alan haline geliyor.

 

Çocuklar İçin Kodlama Siteleri

Her geçen gün teknolojiyle daha iç içe bir yaşama doğru ilerliyoruz. Film ve diziler de bizi buna hazırlıyor. Son dönemin en popüler dizilerinden biri olan Black Mirror’un konusu tam olarak bunu üzerine. Eğer siz de çocuğunuzun kodlama alanında ilerlemesini ve bu konuda fark yaratmasını istiyorsanız başlangıç seviyesindeki kodlama sitelerine bir göz atın. İşte çocuklara kodlamayı sevdirecek programa dilleri!

 

Scratch

Çocuklar için resim, müzik, ses gibi çeşitli medya araçlarını bir araya getiren bu programda çocuklar animasyonlarını yapabiliyor, istedikleri bilgisayar oyunlarını tasarlayabiliyor, interaktif bir şekilde hikayelerini anlatabiliyor. Ücretsiz, grafik tabanlı bir programlama dili olan Scratch, ilköğretim çağında olan çocukların bilgisayarla neler yapılabileceğini anlamaları için oldukça uygun bir program. Scratch’in önemli bir özelliği de çalışma yapabilmek için ille de internet bağlantısına ihtiyaç duyulmuyor. 8-16 yaş aralığına uygun bir program olduğunun da altını çizelim.

 

Blockly

Blockly’de oyun ya da animasyon tasarlamaktan daha çok programlama mantığını öğrenmek için sistemin verdiği kısa ve basit görevleri kodlamayla tamamlamak amaçlanıyor. JavasScript, Python, PHP, Lua ve Dart gibi programlama dillerini kullanan Blockly’de basit Android uygulamaları gerçekleştirmek de mümkün oluyor. 10 yaş üstü çocuklar için uygun olduğunun altını çizelim.

Alice

Alice, C++ gibi nesne tabanlı programlama dillerinin temel kavramlarını öğretmek için tasarlanmış, ücretsiz, 3 boyutlu bir programlama aracı. Bu programı kullanan çocuklar, kamera hareketlerinden, 3D modellerden oyun ve animasyonlar oluşturabiliyor. Bilgisayara indirilerek kullanılabilen bu program da yine 10 yaş üstü çocuklar için uygun bir program.

 

Swift Playgrounds

Apple’ın bir iPad uygulaması olan bu programda çocukların kod yazıp uygulama geliştirmeleri hedefleniyor. Böylelikle çocuklara erken yaşlardan itibaren kod yazabilme, algoritma üretme ve farklı problemleri çözebilme yeteneği kazanıyor. Swift Playgrounds ile harf harf kod yazmak yerine minik kod parçacıkları, kelimeler veya fonksiyonlar seçilerek birleştiriliyor ve uygulamalar yapılabiliyor.

Bilişim Junior eğitimlerimiz için hemen TIKLAYIN.

 

Diğer Yazılarımızı İncelemek İster Misiniz?

Kodlama Nedir?

Kodlama Nasıl Öğrenilir?

 

 

Hakkında bilisimegitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!