Anasayfa / Junior / Çocuklar İçin Robotik Kodlamanın Önemi

Çocuklar İçin Robotik Kodlamanın Önemi

Çocuklar için robotik kodlama oldukça önemli bir alandır. Bu alan çocukların kişisel, düşsel ve analitik zekalarını güçlendirmekte ehemmiyet taşımaktadır. Çocuklar için oldukça geliştirici bir alan olan robotik kodlama, günümüz dünyasında da önem taşımaktadır. ‘’Modern dünyanın temeli’’ olarak nitelendirilen bir yüzyılda yaşıyoruz. Önümüzdeki yıllarda Dünya, daha önce hiç şahit olmadığı bir dönüşüme adım atacak. Bu değişim her alanda bizlere tesir etmesi şüphesizdir. Bunların başında da robotik kodlama yer alıyor. Çocukların kendilerini bu dünyada var edebilmeleri ve ufuklarını geliştirebilmeleri için oldukça önemli bir alandır.

 

Robotik Kodlama Nedir?

Robot, sensörlerin yardımıyla etrafındaki verileri toplayan ve bunları girdi olarak kabul edip çıktı üreten makinelerdir. Yapay zeka gelişiminin somutlaşmış hali olarak nitelendirilir. Robotik ise robotların belirli bir amaç için üretilmiş olmasını gerektirir. Elbette bu alan bünyesinde birçok uğraşı da getirmektedir. Örneğin; mühendislik, yazılım, bilgisayar, tasarım, uzay gibi alanları da bünyesinde barındırmaktadır.

 

Robotik Kodlama Nasıl Yapılır?

Robotik kodlama, temelinde şu şekilde özetlendirilir; ‘’ Bilgisayarın anlayacağı dilden anlatma ’’ yani ilk olarak bir yazılım dili bilmek gereklidir. Yani bilgisayara komut vermek gereklidir. Yani bu aşamayı makinenin beyni gibi düşünebilirsiniz. Beynini oluşturuyorsunuz ve ona özellikler veriyorsunuz. Örneğin; yürümesi gibi ya da oturması gibi örnekler verilebilinir. Elbette bu işlemlerin gerçekleşmesi yazılımlarla olmamaktadır; bunun yanında çeşitli mühendislik görevleri, tasarım görevleri de bulunmaktadır.  Robotik kodlama da kullanılan popüler yazılım dilleri şu şekildedir;

 • C ++
 • Java
 • Fortran
 • Python

Bu programa dilleri temelinde aynı amaca hizmet etmektedirler. Yani komut vermek içi tasarlanmışlardır. Bunların arasındaki farklar ise sadece tasarımları ve kullanım konforlarıdır.  Çocuklar bu alanda programlama dili ile ilgili fikir sahibi olabilecekler. Bu eğitim sayesinde çocukların dijital makinelerin çalışma prensiplerini öğrenecek ve uygulayacaklardır.

robotik kodlama eğitimi

Tasarım

Robotik kodlama; bir bileşenlerin bütünleridir. Tek başına tasarım, yazılım ve mühendislik ile oluşturulması mümkün değildir. Hepsinin birleşimi ile oluşturabilecek bir alandır. Bunların arasında da Tasarım da bulunmaktadır. Üretilecek makinenin görsel tasarımının yapılması ve tüm alanlara entegre olması gerekmektedir. Ancak bu şekilde üretim sağlanabilinmektedir. Çocuklar bu alanda görsel tasarımlarını güçlendirecektir.

 

Mühendislik

Bu alanda robotik kodlama da oldukça önemlidir. Mühendislik; oluşturulan şemanın, tasarımın ve yazılımın birbirlerine entegre eden teknik koşulları belirlemekle yükümlü olan kimsedir. Üretilecek makinenin birçok teknik noktasına müdahale edecektir. Makinenin iletişim yollarını güçlendirecek, gerekli hesaplamaları yaparak yönlendirilmesini sağlayacaktır. Çocuklar bu alan sayesinde analitik zekalarını geliştirecekler. Makinenin temel çalışma prensiplerini öğrenmenin yanın da nasıl çalıştıklarına da vakıf olacaklar. Bu alan; el becerilerinin güçlenmesi ve şekillenmesinde de oldukça önem taşımaktadır.

çocuklar için robotik kodlama

Robotik Kodlamanın Çocuklara Faydası

Robotik kodlama çocuklarda birçok becerilerinin gelişmesine sebep olacaktır. Günümüz dünyasındaki elektronik cihazları tüketmek ve zaman geçirmek yerine bu cihazların nasıl çalıştığını anlayarak, yaklaşımları farkı olacaktır. Elbette becerilerinin artışı kendilerine özgüvenini de getirecektir. Ayrıca oldukça nitelikli ve önemli bir alanda geleceklerinin zeminini hazırlama şansına sahip olacaklar. Genel olarak Robotik kodlamanın çocuklara faydası şu şekilde listelenebilinir;

 • Analitik zekaları gelişecek
 • Bilime olan ilgileri artarak; bilimin içerisinde yer alabilecek
 • El becerileri artacak
 • Kendilerine olan güvenleri tazelenecek
 • Yazılım dilleri hakkında fikirleri olacak
 • Elektronik cihazları tüketmeyip, mantığını anlayacak
 • Sosyal yaşamda ön plana çıkabilecek
 • Yaratıcıkları artacak
 • Problem çözme mekanizmaları güçlenecek
 • Yaşamı boyunca ihtiyacı olacak bilgi birikimlerinin temelini atacak

 

Çocukların Doğru Yönlendirilmesi

Günümüz dünyasında çocukların teknoloji aletleri; telefon, bilgisayar, televizyon, tablet gibi araçlardan uzak durması mümkün değildir. Yaşamlarımıza bu kadar nüfuz etmiş bu kültürün çocuklardan uzak da kalması imkansız denecek kadar azdır. Lakin önemli nokta da çocukların bu teknoloji aletleriyle doğru bir paylaşımı bulunmasıdır. Çocukların günümüz dünyasından uzakta kalmaması ve doğru yönlendirilmesinin sağlaması için robotik kodlama oldukça önem taşımaktadır.

Çocuklar kendilerini bu alanda geliştirebilir ve yüzyılın mesleği olan robotik kodlama alanında uzmanlaşabilir. Günümüz dünyasından kopmayarak; kişisel gelişimlerini, zihinsel gelişimlerini sağlayarak, akranları arasından sıyrılabilirler. Son yıllarda Robotik kodlama alanlarıyla ilgili çocuklar teşvik eden birçok uygulama, eğitim bulunmaktadır. Bunların uygulamalar temelin şunu amaçlamaktadır; küçük yaşta eğitilmeye başlaması ve ergin yaşlara geldiğinde alanında uzman olma ihtimalini güçlendirmesi, çocukların modern dünyanın uğraşları ile zaman geçirmesi, sosyal  yaşamlarını güçlendirmesi, kendilerine olan özgüvenini tazelemesi.

Bilişim ve Eğitim Merkezi çatısı altında çocuklar için Robotik kodlama eğitimi bulunmaktadır. 1999 yılından bu yana aralıksız 21 yıldır; teknoloji eğitimleri, sosyal eğitimler, online eğitimler gibi yüzlerce ders verebilmek potansiyeline sahiptir. Eğitimlerini sağladığı kursiyerlerine; çatısı altında ‘’uzman  eğitim’’ aldığını niteleyen belge de verilmektedir. Alanında uzman olan eğitmenlerden eğitim almak oldukça ehemmiyet taşır. Bu durum çocuklar için daha hassastır. Pedagoji eğitimine sahip, eğitmenlerimiz çocukların iç dünyasını tahlil edip ona göre hareket etme kabiliyetlerine sahiptir.  Çocuğunuzun geleceğini bugün hazırlamayı daha fazla ertelemeyin.

Hakkında bilisimegitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!