Anasayfa / Dijital Pazarlama Eğitimi / Dijital Pazarlama Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Dijital Pazarlama Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Pazarlama, modern çağda geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama olarak iki ana kategoriye ayrılmıştır. Dijital pazarlama; internet, sosyal medya ve mobil platformlar gibi dijital kanalları kullanan verimli bir pazarlama yöntemidir. Dijital pazarlama nedir sorusunun en kısa ve net cevabı bu şekildedir.

Dijital pazarlamada, pazarlamanın temel ilkeleri hala geçerliliğini korur. Fakat aynı zamanda geleneksel pazarlamanın üretim ve hizmeti odak alan anlayışı terk edilerek yeni bir anlayış geliştirilmektedir. Dijital pazarlamanın iki ana hedefi vardır: müşteri deneyimini arttırmak ve interaktif markalar inşa etmektir. Tüketici davranışına farklı yaklaşımı ile dijital pazarlama, çağın baş döndürücü hızına ayak uydurmanın yollarını bulur. Çeşitli dijital pazarlama teknikleri ile dijital pazarlama ajansları tarafından müşteri deneyimi arttırılır ve marka sadakati yaratılır. Dijital pazarlama eğitimi almak isterseniz Bilişim Eğitim Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

dijital pazarlama nedir

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’nin toplam nüfusunun yüzde 50’si aktif olarak internet kullanıyor. E-ticaret pazarlama ve mobil pazarlama güncel olarak tüketiciler tarafından kullanılıyor. Sosyal medyada marka bilinirliğini arttıran şirketler ise, internet ve alternatif yolları kullanarak ürün satışını gerçekleştiriyor. Dijital pazarlama geleneksel pazarlama yöntemlerinin temel ilkelerini benimsiyor, bu ilkeleri daha güncel ve interaktif bir hale getiriyor. Artık dijital pazarlama için bütçe ayırmayan büyük ve orta ölçekli şirketler, satış konusunda rakiplerinin gerisine düşeceklerinin farkındalar.

Dijital pazarlama kanallarını verimli kullanarak başarılı stratejiler geliştirebilirsiniz. İnternet, dijital pazarlamanın kalbidir. Marka ve reklamverenlere, kampanyalarını müşterilerine ulaştıracakları web siteleri ve e-mail gibi uygulamalar sunabilirsiniz. Akıllı telefon ve tabletlerin sıkça kullanılmaya başlandığı günümüzde mobil platformlar, dijital pazarlama kanalları arasında yer alıyor.

Son olarak sosyal medya kanalları, başarılı bir dijital pazarlama çalışmasının temel taşlarını oluşturuyor. Facebook, Twitter, Instagram ve Linkedin gibi sosyal ağlar, her yeni gün aktif kullanıcı sayısını arttırıyor ve kullanıcılar ile birebir etkileşim kurmanın en iyi yolu haline geliyor.

Dijital Pazarlama Nedir Teknikleri Nelerdir?

dijital pazarlama nerelerde kullanılır

Arama Motoru Optimizasyonu yani kısa adı ile SEO, dijital pazarlama stratejileri arasında yer alır. Web sitenizi arama motoru sonuç sayfalarında daha yüksek sıralamalarda görünecek biçimde optimize etme işlemine Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO adı verilir. Web sitenizin aldığı doğal, ücretsiz yani organik trafik miktarını arttırır.

İçerik pazarlama; marka bilinci oluşturma, web sitesi trafiği artışı, potansiyel müşterilere ulaşma ve onlardan müşteri yaratma amacı ile içerik oluşturma ve ürün tanıtımına verilen addır.

Inbound pazarlama; online içeriği kullanan müşterileri çekme, dönüştürme, içeriği sevdirmek ve marka sadakati yaratmak için huni yaklaşımını ifade eden bir dijital pazarlama tekniğidir.

Sosyal medya pazarlamacılığı; marka bilincini arttırmak, site trafiğini arttırmak ve marka için potansiyel müşteriler yaratmak adına sıkça kullanılan bir yöntemdir.

seo dijital pazarlama

Pay-Per-Click (PPC); reklamınızı tıklama başı maliyet ödeyerek verebileceğiniz reklam kanallarından birisidir. Pay-Per-Click’in en çok ve yaygın kullanılan kanalı Google Adwords’tür.

Mail marketing yani e-posta pazarlama; müşterileriniz ile e-mail aracılığı ile iletişim kurmanın bir yoludur. Ürün, marka ve hizmetlerinizin içeriğini, indirimleri, kampanya ve fırsatları, etkinlikleri tanıtmak amacıyla kullanılır. Bunun yanı sıra tüketicileri markanızın internet sitesine yönlendirmeye yardımcı olur.

Online PR çalışmaları ise; dijital yayınlar, e-bültenler, bloglar ve diğer içerik tabanlı web siteleri ile elde edilen marka bilinirliği çalışmalarına verilen isimdir.

Dijital Pazarlama Örnekleri

dijital pazarlama seo

True Love, Tiffany&co; iPhone için tasarlanmış bir uygulamadır. Bu çalışmanın ana fikri Tiffany’nin aşkı gerçek kıldığı mesajı vermesidir. Bunu alt metinde verebilmek adına yaratıcı bir fikir sunuyor. Love Stories bölümünde çocuklara gerçek aşkın ne olduğunu soruyor ve çiftlerin aşk hikayelerini paylaştığı videolara yer veriyor. The Art of Romance’de aşık çiftlerin uzun ömürlü ilişkisinin sırları paylaşılıyor. Love is Everywhere’de ise kullanıcıların kalp resmi paylaşmasını istiyor. Böylece marka ile müşteriler arasında interaktif bir iletişim oluyor. Buradaki asıl amaç Tiffany markasının da öne çıkması sağlanıyor.

Mon Diamant, Cartier’in en çok ilgi gören dijital pazarlama kampanyası oldu. Odysee projesi kapsamında gerçekleştirilen Mon Diamant uygulaması, ilk pırlantasını almak isteyenlere yönelik hazırlanmış. Bu uygulamada bütçenizi, mücevher karatını, tipini, renk ve saflığı seçerek hangi modellerin size uygun olduğunu size gösteriyor. İnteraktif bölümde ise Cartier’in başrolü oynadığı üç jenerasyonu, üç farklı Paris sokağında anlatan kısa filmler pırlanta almayı düşünmeyenleri bile pırlanta almaya teşvik ediyor.

  1. Retrorespective, Bvlgari’nin dijital pazarlamadaki başarısını kanıtlıyor. B Retrorespective isimli uygulaması, markanın tüm geçmişini öğrenme fırsatını sunuyor. 1940’lı yıllardan bugüne kadar gerek işçilik gerekse marka adına neler değişti, hangi ünlüler Bvlgari’nin vazgeçilmez müşterileri oldu gibi keyifli detayları öğreniyorsunuz. Lüks bir ürünün pazarlanması için bir hikayeye sahip olması gerektiği kesindir. Liz Taylor’ın koleksiyonunda değeri zamanında düşük olan yalnızca Liz Taylor’ın mücevheri olduğu için fiyatı üç katına çıkan Bvlgari mücevherleri bir hikayeyi tamamlarak satışlarını başarılı bir biçimde arttırıyor.

 

Diğer Yazılar:

Backlink Nasıl Yapılır

Google Penguen Algoritması

Youtube SEO Nasıl Yapılır?

SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

SEO Öğrenmek İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Sosyal Medya Araçları Nelerdir?

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

google ads nedir

Google Adwords Nedir? Google Ads Nasıl Öğrenilir?

Sosyal medyanın ve internetin hayatımıza girmesiyle beraber pazarlama ve reklam anlayışı oldukça farklı boyutlara ulaşmıştır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!