Anasayfa / Genel / Dünyanın En İyi Yazılımcıları Kimlerdir?

Dünyanın En İyi Yazılımcıları Kimlerdir?

Dünya üzerinde birçok başarılı yazılımcı yer almaktadır. Ancak bunların içerisinden bazıları var ki yazılımın temellerini atmış ve bu konuda ki en başarılı yazılımları ortaya çıkarmış kişilerdir. Yazılım dünyasının bugüne gelmesinde ve bu denli ilerlemesinde büyük bir yer edinen bu kişilerden sizlere sırasıyla kısaca bahsedelim.

Ada Lovelace (1815 – 1852)
Gerçek ismi Augasta Ada Byron olarak geçen kişi genellikle insanlar tarafından Ada Lovelace olarak bilinmekte ve tanınmaktadır. Bu kişi İngiliz asıllıdır. Aynı zamanda matematikçi ve yazardır. Dünya üzerinde ki ilk yazılımcı, bilgisayar programcısı olarak bilinmektedir. ‘’Analitik Motoru’’ diye bilinen kavram üzerinde program geliştiren ilk kişidir. Ada’nın bu çalışmaları şuanda Ada’nın bilgisayar ve yazılım tanımlanması olarak bilinmekte ve kabul görmektedir.

Alan Turing (1912 – 1954)
Günümüzde kullandığımız bilgisayar teknolojisinin temellerini atmış ve bu denli rahat kullandığımız bilgisayarların ilk temellerini atan bu kişi ‘’Bombe Makinesi’’ ile tanınmıştır. Bu makine sayesinde bir bilgisayarın çalışma mantığını çok kolay şekilde analiz edebilirsiniz.

John Von Neumann (1903 – 1957)
Aslen Macar olan John Amerikalı bir matematik ve bilgisayar bilimcisi olarak tanınmaktadır. John belirli bir süre yaşamını Berlin’de sürdürmüştür. Bu süre içerisinde poker oyununun mantığını çözmeye çalışmıştır. Aslında bu oyunun sadece şansa değil belirli stratejik planlara da dayalı olduğunu görmüştür. Belirli bir süre çalışmalarını gerçekleştirdikten sonra ‘’Oyunlar Teorisi’’ adı altında bir çalışma yaptı. Bu çalışma sadece şans oyunları üzerinde değil askeri, ekonomi ve sosyoloji alanlarında da kullanıldı. Dünya da ilk elektronik hesap makinesinin icadını gerçekleştirdi. Bunun ismini ise ENİAC şeklinde belirledi. Bu projesini 1945 yılında gerçekleştirdi. Daha sonra bu denli çalışmalarla aşırı radyasyona maruz kaldığından dolayı 1957 yılında hayatını kaybetti.

John Warner Backus (1927 – 2007)
Amerikan asıllı bir bilgisayar bilimcisi olan John, eğitim hayatına önce tıp alanında başlamıştır. Daha sonra da bilgisayar mühendisliği alanında eğitim alarak bu alanda profesyonelleşmiştir. İleri seviye bir programlama dili olan Fortran dilini geliştirmiştir. Bu dil günümüz çağdaş programlama dünyasının en büyük öncülerinden biridir. Birçok sayıda bilimsel alanda ödül almayı başarmıştır.

John McCarthy (1927 – 2011)
John Amerikalı bir bilişsel bilimce ve bilgisayar alanında bir bilimcidir. Yapay zeka terimini dünya üzerinde var eden kişi kendisidir. Bu alanda birçok geliştirilmiş yazılımın ve geliştirilmekte olanların öncüsü olmuştur. Lisp isimli yazılım dilini kendisi geliştirmiştir.

Donald Knuth (1938 – …)
1938 yılında dünyaya gelmiş bir bilgisayar bilim adamı ve matematikçidir. ‘’The Art Of Computer Programming’’ isimli bir kitap serisinin ünlü yazarı olarak tanınmaktadır. Kendisi Stanford üniversitesinden profesör olarak emekliye ayrılmıştır. Bunların yanında WEB/CWEB yazılım dillerinin geliştiricisi olarak da bilinmektedir.
Ken Thompson ve Rennis Ritcihe (1943 – …) ve (1941 – 2011)
Bu iki kafadar arkadaş özellikle günümüzde çok sık kullanılan C programlama diline oldukça güzel katkılarda bulunmuşlardır. Bunun yanı sıra Unix tabanlı işletim sisteminde de büyük katkıları söz konusudur. Bu iki alan üzerinde oldukça bilinen ve tanınan bilgisayar bilim adamlarıdır.

Bjarne Stroustrup (1950 – …)
1950 yılında dünya gelen Bjarne Stroustrup, bulunduğu üniversitede Bilgisayar Bilimleri isimli bölümün kıdemli araştırma profesörüdür. Bunun yanında Morgan Stanley isimli bankada teknoloji müdürü olarak görev yapmaktadır. C++ programlama dilini geliştiren var eden kişidir. C programlama dili UNİX üzerinde en çok kullanılan dil olmayı başarmıştır. C++ programlama dili ise Microsoft Windows tabanlı sistem için en önemli dil olarak seçilmiştir.
Yazılım konusunda önemli başarılar elde etmiş ve günümüzde ki teknolojisine ulaşmasında büyük faydalar sağlamış yazılımcılardan, bunlar sadece bazılarıdır. Diğer yazılımcılar ilgili daha detaylı bilgiyi geniş bir araştırma yaparak edinebilirsiniz.

Diğer Yazılarımız:

Yazılım Nasıl Öğrenilir?

Yazılım Dilleri ve Yazılımcı Bakış Açısı

Kodlama Nasıl Öğrenilir?

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

insansı robotlar

Hayatımızı Değiştiren İnsansılar: Robotlar

Çoğunu bilimkurgu filmleriyle düşünmeye başladığımız, geçmişte, “Böyle bir şey olabilir mi?” dediğimiz pek çok gelişmeyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!