Anasayfa / Teknik Eğitimler / Elektrik Mühendisinin Bilmesi Gereken Programlar Nelerdir

Elektrik Mühendisinin Bilmesi Gereken Programlar Nelerdir

Ülkemizde okutulan ve dış ülkelerde denklik veren üniversitelerinin de mühendislik bölümleri hakkında destek verdiğini biliyoruz. Elbette ki mühendislik alanlarında farklı dallar bulunurken, bunların birisi de şüphesiz ki ‘’ Elektrik Mühendisliği’’ . Mekanik parçaların elektrik aksamları ile birleşmesi ile birlikte günümüzde pek çok farklı ürün, makine ve cihaz üretimi gerçekleştirilmektedir. Tabi ki kullanılan elektriksel malzemeler, entegreler, kartlar ve bunların yanı sıra daha pek çok farklı malzeme elektrik mühendislerinin ilgi alanlarını oluşturmaktadır.  Bunların yanı sıra elbette ki yine kullanılan bazı programlar bulunurken, ‘’ elektrik mühendisinin öğrenmesi gereken programlar nelerdir ‘’ sorularına yanıt olarak şu bilgilerden bahsedebilmek mümkün olacaktır.

Elektrik mühendisleri hangi programları kullanır?

Kullanım amacına göre ya da görev alınan şirketin hizmet verdiği sektöre göre kullanılan programlar değişiklik göstermektedir. Genel olarak temel mantık olsa da, şirketlerin her birinin kullandığı program farklı olabiliyor. Eğer ki bazı programlardan bahsetmek gerekirse, şunlara yer verilebilir.

 

Elektrik Mühendisinin Bilmesi Gereken Programlar Nelerdir

MS Office

Aslında genel olarak bilgisayar ile bağlantılı olan bir meslek dalı için ilk olarak Office programlarına hakim olmak gerekmektedir. Bunun için temel bilgisayar eğitimleri yeterli olurken, daha profesyonel bir eğitim için de Office Programları için eğitim alınabilir. Mesleki olarak, elektronik tasarımlar için ise şu programlardan destek alınabilir.

AutoCAD Electrical

               AutoCAD bildiğiniz gibi genel olarak mekanik tasarımlar için tercih edilmektedir. Hem 2D hem de 3D çizim imkânı verse de, tercih edilen parça 2 boyutlu olarak biliniyor. Yine makine mühendisleri gibi elektrik mühendisleri de bu programı tercih edebilirler. Her ne kadar özel bir elektrik programı olmasa da, yine bu program ile devre şemaları çizebilmek mümkündür.

AutoCAD 2D

Bahsedilen bu program aslında dünyaca ünlü bir program olup eklentileri ile mükemmel bir hal almıştır diyebiliriz. Lisanslı sürümleri kullanıldığında, bulunan arşiv üzerinden istenilen elektrik şemaları da kullanılabilmektedir. Tabi ki bu arşive, kendi çizdiğiniz şemaların eklemesini de yaparak, kullanılması gereken alanlara direkt olarak çağırabilmeniz mümkündür.

Programın içerisinde yer alan elektrik modülü ise sizlerin ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek üzere dizayn edilmiştir Her ne kadar normal 3 boyut modülü ile de istenilen tasarımı ortaya koymak mümkün olsa da, elektrik parça eklentisi kullanılarak işlemler daha kolay ve hızlı bir hale getirilebilir.

Genel olarak elektronik tasarım programları, özel olarak verilen eğitimler dahilinde katılımcılara kazanım sağlarken, elbette ki bu konuda da çeşitliliklere ulaşabilmek mümkündür. Bu konuda sizlere ‘’ Bilişim Eğitim Merkezi ‘’ hizmetlerini sunarken, iletişim adresleri dahilinde hangi programların sizlere sunulduğu hakkında bilgilere erişebilirsiniz.

MATLAB

Yine pek çok mühendislik alanı için tercih edilen MATLAB, elektrik mühendisinin bilmesi gereken programlar nelerdir sorularına cevap olmaktadır. Pek çok hesabın bir arada yapılması ve çizimlerin oluşturulması için tercih edilir bir program şeklinde tanımlanabilir. Program içeriği, konuları ve diğer bilgileri ‘’ Bilişim Eğitim Merkezi ‘’ bünyesinde hizmet veren yetkililer ile görüşülebilir.

Dialux

Elektrik sunumları, bir elektrik mühendisi için önemli bir yere sahip olurken, gerekli planlamaları öğrenebilmek ve sunumlarınızı en iyi şekilde gerçekleştirebilmek için ‘’ DIALUX ‘’ programı tercih edilebilir. Yine öğrenmeniz gereken programlar arasında dialux aslında göz ardı edilmemesi gerekiyor. Projenizde yer alan hesaplama işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirmek, müşterileriniz ile sunumlar paylaşmak ve bunların yanı sıra 3D tasarımlar hazırlamak için elektrik mühendisinin öğrenmesi gereken programlar nelerdir sorularınıza cevap olarak bu programa yer vermek ‘’ BEM ‘’ tarafından uygun görülmüştür.

 

Sizde bu programları öğrenmek için tıklayınız…

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

archicad nedir

Archicad Nedir?

Archicad, bir mimari tasarım programıdır. Archicad; kullanıcılara mükemmel bir mimari dizayn ve üretkenliği arttırma yeteneği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!