Anasayfa / Grafik Web Eğitimleri / En İyi 10 Çizim Programı

En İyi 10 Çizim Programı

İyi çizim yapmak için ille el becerisi gerekmiyor. Bilgisayardaki çizim programlarını kullanmak yeterli olabiliyor çünkü artık çizgi dünyası bile bilgisayarlar aracılığıyla dönüyor. Çizim programları birbirinden güzel grafik tasarımların ortaya çıkmasına vesile olurken, pratik kullanımlarıyla bu programlar pek çok kişinin de hayatını kolaylaştırıyor. İşte en iyi 10 çizim programı!

İyi çizim yapmak için artık ressam olmanıza ya da güzel sanatlar fakültelerinin resim bölümünden mezun olmanıza gerek yok. Grafik bölümlerinden belki… Ancak pratik bilgisayar programlarını kullanmayı bilirseniz işiniz daha kolay hale gelebiliyor. Bugün artık grafik tasarım işi oldukça geçerli bir iş çünkü her alanda grafik tasarıma ihtiyaç duyuluyor. Gelişen teknoloji ve bilgisayar yazılımları da kullanıcılar için birbirinden farklı seçenekler ve programlar sunuyor. En iyi çizim programlarıyla kullanıcılar, animasyondan resme, 3D çizimlerden ürün çizimlerine kadar pek çok tasarımı yapma şansına sahip oluyor.

İşte Popüler Çizim Programları

Corel Draw

corel draw çizim programı
Kullanım amacı ağırlıklı olarak baskı grafiği üzerine olan Corel Draw programı ile kartvizit, el ilanı, broşür gibi matbaa ürünlerinin tasarımları, dijital baskı, reklam tabelaları gibi tasarımlarda kullanılan bir program. Vektör tabanlı bir tasarım programı olarak kurulan ve 1989 yılında aktif bir şekilde grafik tasarım programı olarak kullanılmaya başlanan Corel Draw, bu alanda yeni çalışmaya başlayanlar için son derece ideal ve kolay bir program.

 

Adobe Illustrator (Ai)

illustrator çizim programı
Adobe Illustrator da vektörel tabanlı bir grafik tasarım programı. Yine ağırlıklı olarak baskı için kullanılan bu program el ilanı, broşür, kitap, dergi, gazete ve kartvizit gibi çalışmalar için tercih ediliyor. Gelişmiş bir vektörel tabana sahip olması profesyonel tasarımcıların da çoğu zaman bu programı tercih etmesi için önemli bir sebep. Bu programla piksel sorununu yaşamadan resmin boyutunun küçülüp veya büyütülmesi sağlanabiliyor. Aynı zamanda kullanıcıların istediği her şeyi tam anlamıyla yansıtabildiği bir program olarak da hem işleri kolaylaştırıyor hem de pek çok kişi tarafından tercih ediliyor.

 

Adobe InDesign

indesign çizim programı
Sayfa tasarımı programı olarak da çok tercih edilen bir program Adobe InDesign. Yaratıcılık açısından tasarımcıya pek çok imkan sunan bu programın detayları kullanıcıyı pek çok açıdan cezbediyor. Program Adobe Photoshop sürümleri ile uyumlu olarak çalışıyor. Renk, gölge ve diğer ölçü ayarlarının kendine özgü şekilde ayarlanabildiği Adobe InDesign programı çok sayfalı tasarımları mümkün kıldığından dünyaca ünlü gazete ve dergilerin sayfa tasarımları için de tercih ediliyor.

 

Adobe Photoshop (Ps)

photoshop çizim programı
Adobe Photoshop hem çok yönlü bir program hem de herkesin en çok duyduğu bilgisayar programlarından biri. Bu programı özellikle iş ilanlarından çokça duymuşsunuzdur çünkü işe alımlarda Adobe Photoshop kullanmayı bilmek bir ayrıcalık. Programın ana amacı, bir resmin üzerine başka bir resim ile yeni bir tasarımı ortaya çıkarmak. Bu programla aynı zamanda resimler birleştirilerek ortaya birbirinden farklı yeni tasarımlar çıkarmak da mümkün oluyor. Pixel tabanlı bir tasarım programı olan Adobe Photoshop, güncellenen sürümleriyle kullanıcılar için pratik ve özgür tasarımlar yaratılabilen fonksiyonel bir program olma özelliğine sahip.

 

3ds Max

3ds max çizim programı
3ds Max gelişmiş yazılımlardan biri ve daha çok 3 boyutlu çalışmaların yapılmasına olanak tanımasıyla tercih edilen bir program. Programda kullanıcılar tarafından tasarımlar işlenerek 3 boyutlu hale getirilebiliyor. Özellikle otomobil tasarımları için kullanılan bu program için hayal gücünü gerçeğe dönüştüren en iyi programlardan biri dersek, abartmış olmayız. İç mimarların da çok sık kullandığı 3DS Max profesyonellerin en çok kullandığı bilgisayar programlarından biri.

 

Adobe Flash ve ActionScript

adobe flash çizim programı
ActionScript, Flash’da kullanılan bir kodlama dili olarak biliniyor. ActionScript ile uygulamalara karmaşık işlevler eklenebiliyor. Genel olarak web tasarımı için kullanılan bu program kendi veri sistemindeki anahtar sözcüklere uyuyor ve bu şekilde işlevlerini yerine getiriyor.

 

Free Hand

free hand çizim programı
Free Hand bir masaüstü çizim programı. Bu programı kullanarak oluşturulan görüntü ve grafikler üzerinden son derece kaliteli sonuçlar almak mümkün. Pikseli kuvvetli olan program bir görüntü küçültülüp büyütülürken herhangi bir bozulma yaşanmamasını sağlıyor. Basit bir kullanımı olan programın bu nedenle kullanıcı sayısı da oldukça fazla…

 

Adobe Dreamweawer

Adobe Dreamweawer çizim programı
Dreamweawer web sayfaları üzerinde değişiklik yapılmasına olanak sağlayan bir program. Aynı zamanda tasarlanmış olan sayfaları geliştirme, yeni tasarımları oluşturmaya da yarayan bu program bir web geliştirme programı olarak biliniyor. Html editörlerinden biri olan Adobe Dreamweawer sahip olduğu özellikleri sayesinde kullanıcıların çok tercih ettiği programlardan biri.

 

Google Sketchup

google sketchup çizim programı
Ücretsiz, kolay öğrenilebilir bir 3 boyutlu modelleme programı olan Google Sketchup her şeyi 3 boyutlu olarak çizmeye olanak sağlayan son derece pratik bir bilgisayar çizim programı. Bu programın en öne çıkan özelliklerinden biri detay ekleme olanağı sunması. Bu sayede daha gerçekçi 3 boyutlu çizimler elde edilebiliyor. Çalışmalarınızı yazıcıdan çıkartabildiğiniz gibi e-mail olarak gönderebiliyorsunuz.

 

Blender

blender çizim
Blender da ücretsiz bir 3 boyutlu modelleme, animasyon, sunum, interaktif klip hazırlama ve oynatma yazılımı olarak kullanılıyor. En önemli özelliği boyutunun küçük olması sayesinde çizimlerin bilgisayarda hiçbir yavaşlama yaşanmadan yapılabilmesini sağlamak. Bu program kullanılarak yapılan filmler bile olduğunu hatırlatalım.

 

Grafik Tasarım Neden Gereklidir?

Bugün yeni bir ürünün ortaya çıkarılmasından, marka logolarının tasarlanmasına kadar her alanda grafik tasarımla iç içe yaşıyoruz. En geçerli meslek dallarından biri haline gelen grafik tasarımla nasıl iç içe yaşıyoruz dersiniz? Siz fakında olmasınız da pek çok şeyin ardında çizim programları gizleniyor.

• Hemen her gün bir şeyler satın alıyorsunuz öyle değil mi? Özellikle yeni çıkan ürünlerin hepsi önce çizim programlarından geçiyor. Arabalarda, evlerde, teknolojik cihazlarda hep grafik tasarım programları kullanılarak modelleme yapılıyor. Gıda ürünlerinin ardından bile grafik tasarım var. O çok janjanlı ve insanı cezbeden ambalajlar da artık bilgisayar programları aracılığıyla tasarlanıyor.

• 3 boyutlu tasarımların hepsi elbette grafik ve bir ürünü daha piyasaya çıkmadan önce, elimize almış gibi görebiliyoruz. 3 boyutlu modellemeler sayesinde nerelerde ne gibi eksiklerin olduğunu tespit edebiliyoruz.

• Sinemada izlediğiniz animasyonlar nasıl yapılıyor sanıyorsunuz? Artık her şey yalnızca grafik tasarım programlarıyla yapılıyor. O animasyonların ardında iyi birer çizer var tabi ama bu defa kalemle değil, bilgisayar programıyla…

• Her gün onlarca markanın logosuna, reklamına, boy boy afişlere maruz kalıyorsunuz. Etrafınızda gördüğünüz her şey bir grafik tasarım ürünü. Akılda kalıcılığı, kendine çekmesi ise tasarımcının ustalığına kalıyor.

Grafik Tasarım Programlarına da göz atmak ister misiniz?

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

grafik tasarım nedir

Grafik Tasarım Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Son yıllarda cazip bir meslek haline gelen grafik tasarım genel olarak reklam, resim, çizim, illüstrasyon, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!