Anasayfa / Yazılım 360 Eğitimleri / Entitiy Framework kullanmadan MVC CRUD işlemleri

Entitiy Framework kullanmadan MVC CRUD işlemleri

Makale serimizin birinci bölümünde  Entity Framework kullanmadan CRUD işlemlerinin Create ve Read işlemlerini Kategori örneği vererek görsel olarak uygulamaya çalışmıştık. Serimizin ikinci ve son bölümünde ise aynı Kategori örneğinde Edit ve Delete işlemlerini yaparak serimizi tamamlayacağız. Öncelikle aşağıdaki görselde kategori listesini inceleyecek olursak;

Edit işlemi:

Her bir kategorinin yanında kendisiyle ilgili Edit, delete ve Detail linkleri  ActionLink olarak  verilmiştir.

Aşağıda ise listenin View dosyasını görmekteyiz. İnceleyecek olursak işaretlenen satırlarda Edit, Delete ve Detail gibi işlemlerde parametre olarak Id değişkeni tanımlanıyor ve değeri de ilgili kategorinin categoryId ‘si verilmekte.

İşte biz bu Edit ve Delete işlemlerinde bu id parametresini kullanacağız. Controller içerisini aşağıdaki gibi yazıyoruz.

Daha sonra Edit işlemi için bir View oluşturuyoruz.

Butona basılıp Edit formu submit edildiğinde post yöntemiyle controller’daki Edit işlemini yapabilmesi için içeriği farklı olan yeni bir daha Edit Action’ı yazıyoruz ve üzerine Httppost özelliğini eklememiz gerekiyor. Parametre olarak ise, view içerisindeki formdan gelen category modelimiz oluyor.Update komutuyla değişikliği kaydediyoruz.

Yukarıdaki resimdeki gibi Kırtasiye kategorisini Kırtasiye Eşyası olarak değiştirip kaydedelim.

Delete işlemi:

Kategori listesinde ilgili kategorinin categoryId değeri , ilgili action’lara parametresi id olarak gönderiliyor. Edit ve Delete işlemleri aslında aynı şeydir. Her ikisinde de kategori bulunup gösteriliyor. O halde edit işleminin içerisini olduğu gibi yazabiliriz.

View dosyasını aşağıdaki gibi oluşturalım.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

en çok kullanılan programlama dilleri nelerdir

Programlama Dilleri Nelerdir?

Bilgisayarlar olmadan hayata devam etmek artık neredeyse imkansız. Gündelik yaşamda kullandığımız en basit ürünlerde bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!