Anasayfa / Dijital Pazarlama Eğitimi / Facebook Pixel Nedir?

Facebook Pixel Nedir?

Facebook Pixel, Facebook şirketi tarafından ortaya çıkarılmış ve Facebook Business Manager hizmeti ile birlikte kullanılabilen bir analiz programıdır. Kullanıcıların siteniz üzerinde yaptığı işlemleri anlar ve reklamların etkileşimini değerlendirmenize olanak sağlar. Facebook’dan yayınladığınız reklamların dönüşümlerini, hedef kitleleri üzerindeki detaylı ayarları, hangi reklam içeriğinin ne kadar performans verdiği vb. durumları Facebook Pixel sayesinde optimize edebilir, reklamlarınız ve müşterileriniz arasındaki köprüyü kolayca inşaa edebilirsiniz. Özellikle reklamlarınızı daha etkili ve belirlediğiniz müşteri kitlesi odaklı hale getirmek istiyorsanız, Facebook Pixel ile başarını oranı çok yüksek reklam politikaları oluşturabilir, bütçenizi daha verimli değerlendirebilirsiniz. Facebook Pixel yazılımını, yalnızca bilgisayarda değil, tablet, cep telefonu ve çeşitli mobil cihazlar aracılığı ile kolayca kullanabilirsiniz.

Facebook Pixel Oluşturma

Facebook Pixel oluşturmak için öncelikle www.facebook.com/manage adresine girip bahsedeceğimiz adımları takip etmeniz gerekmekte. Linkte tıkladıktan sonra gelen sayfada “Facebook Reklamları” sekmesine tıkalyın ve açılan sayfa içerisinde “Pikseller” butonuna tıklayın. Karşınıza gelen sayfanın sol sekmesinde “Pikselinizi Oluşturun” bölümü ve hemen altında “Bir Piksel Oluştur” yazan yeşil bir butona tıkladıktan sonra devam ediyoruz; Gelen yeni sayfada Piksel adınızı oluşturmanız istenecek ve koşulları kabul edip “İleri” butonuna tıkladığınızda piksel oluşturma işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Sonraki pencerede facebook sizden “bir miktar kod” eklemenizi isteyecek ve yapacağımız birkaç sistemin çalışmasını başlatmış olacağız.

Bundan sonraki ilk adımda facebook, 2 yöntem ile kod yükleme seçeneği sunacak;

  • Bir Entegrasyon veya Etiket Yöneticisi Kullanarak
  • Kodu Kopyalayıp Yapıştırarak

Tercih ettiğiniz şekilde pixel kodunuzu yükleyin ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak tam anlamıyla Facebook Pixel kullanımı anlamak ve öğrenmek istiyorsanız, yazının devamını okumanızda fayda var;

 

Facebook Pixeli, Optimize İçin Kullanmak

Facebook pixeliniz oluşturdunuz, web sitenize eklediniz ve gerekli tüm işlemleri hallettiniz. Şimdi reklamlarınızı kolaylıkla oluşturabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Reklam oluşturmak için Power Editör’ü kullanabilir, istediğiniz reklam içeriğini yaratabilirsiniz. Daha sonra, “web sitenizdeki dönüşümleri arttırmayı” işaretleyip, reklamınız ile ilişkilendirmek istediğiniz “dönüşüm pikselinin” adını seçin ya da yeni piksel oluşturun. Reklamınızla alakalı hedef varyasyonlarını saptadıktan sonra, Ücretlendirme ve Teklif Verme bölümünde reklamlarınızı uygulamanın ayarlayacağı şekilde, dönüş veya etkileşim yapma ihtimali en yüksek kullanıcılar tarafından görünütülenmesini sağlamak için “İnternet Sitesi Dönüşümleri”ni seçin. Ve hepsi bu kadar.

 

Faceboko Pixel Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Facebook Pixel uygulaması ile kolay yönetim ve optimizasyon seçenklerine sahip olacağınızdan bahetmiştik. Bununla birlikte Facebook Pixelinizi “Website Dönüşümleri İçin Optimize Et” seçeneğini kullanarak, reklamlarınızı kolayca etkileşim gerçekleştirme ihtimali en çok olan kullanıcılara gösterirsiniz. Ayrıca ölçüm özelliği ile birlikte reklam içeriklerinizin meydana getirdiği etkileşim miktarını ölçerek, harcamalarınızın getirisi hakkında kolayca hesaplama yapabilirsiniz. Böylece bütçe, reklam içeriği ve kitleniz hakkında yeterince veri sahibi olur, size en uygun optimizasyonlarda bulunabilirsiniz.

Facebook Pixel, binlerce kişi tarafından kullanılmakta ve reklam politikalarınızı uygulamanızda oldukça kolaylık ve yarar sağlamaktadır. Bu yazımızda Facebook Pixel’in ne olduğundan, nasıl kullanılacağından, içeriği hakkında ne gibi özellikler barındırdığından ve çeşitli avantajlarından bahsettik. Reklamcılık ile ilgili bilmeniz gereken diğer tüm platformlar için diğer yazılara göz atabliirsiniz.

 

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

google ads nedir

Google Adwords Nedir? Google Ads Nasıl Öğrenilir?

Sosyal medyanın ve internetin hayatımıza girmesiyle beraber pazarlama ve reklam anlayışı oldukça farklı boyutlara ulaşmıştır. …

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!