Anasayfa / Yazılım 360 Eğitimleri / Github Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Github Nedir? Nerelerde Kullanılır?

GitHub, git yazılımına entegre olan bir depolama alanıdır. Git ile GitHub birbirinden farklı şeylerdir. Git; versiyon kontrol sistemine verilen addır. GitHub nedir? GitHub, sayesinde dünyanın farklı ülkelerinden ve bu ülkelerin farklı yerlerinden projenize birkaç kişi ekleyebilir ve takım çalışması yapma imkanına kavuşabilirsiniz. Bunun dışında GitHub ile projenizin dünyadaki herkes tarafından görülmesini ve değerlendirilmesini sağlama imkanınız vardır. GitHub üstünden paylaşılan tüm kodlar ile yazılım bilginizi geliştirebilirsiniz. GitHub kullanabilmek için öncelikle bir hesap oluşturmalısınız. GitHub login yaparak kullanabilirsiniz. GitHub giriş yapmak için burayı tıklayın. GitHub’a kayıt işlemini tamamladıktan sonra artık GitHub kullanımına başlayabilirsiniz. Bu depolama alanının Windows ve Mac için geliştirdiği uygulamaları vardır. Buradan masaüstünden sürükle bırak biçiminde depolama işlemi yapmanız mümkündür. GitHub eğitimi ve GitHub kursu almak için Türkiye’nin en prestijli kurumlarından Bilişim Eğitim Merkezi’ne başvuruda bulunabilirsiniz.

 

Projeniz İçin Git Deposu Nasıl Oluşturulur?

Projeniz yeni olabilir ya da olmayabilir tek satır komut yazarak projeniz için bir Git deposu oluşturabilirsiniz. Git kullanımı için projenin hangi türde olduğu önemli değildir. GitHub android projesi ya da Windows projesi oluşturabilirsiniz.

Bu işlemi yapmak için komut ekranını açın ve komut ekranından proje klasörünüze gelin. Projenin ana klasöründe olmanız gerekir. Ana klasöre geldikten sonra ‘git init’ komutunu girin. Bu komut satırından projeyi açabilir ve Git’i başlatabilirsiniz.

 

Proje klasöründe .git adında gizli bir klasör oluşmalıdır. Bir sonraki adımda ‘git status’ komutunu girmelisiniz. Bu komut projenizde yapılan en son kayıttan sonraki değişiklikleri gösterir. Daha önce herhangi bir kayıt yapılmadığı için tüm dosyalar yeni birer değişiklik olarak görülür.

Bir sonraki aşamada tüm dosyaları kayıt listesine ekleyip kayıt etmelisiniz. Bunun için ‘git add .’ komutunu girin. Komutun sonuna eklenen nokta tüm dosyaları ekle anlamına gelir.

Kayıt işlemi için ‘git commit- m’ “ilk kayit” ’ komutunu girin. Bu komutu girdikten sonra ekrana projenizdeki tüm dosyaların bir bir eklendiğini belirten satırları görürsünüz. Böylece artık bilgisayarınızda projeniz için bir Git deponuz oluşur. Proje üzerinde istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

 

GitHub’a Proje Gönderme Nasıl Olur?

Bunun için öncelikle yeni bir depo oluşturmanız gerekir. Bunun için New Repository sekmesinden deponuzu yaratmalısınız. Deponuz için bir isim girdikten sonra deponun herkese açık mı yoksa özel mi olacağını belirlemeniz gerekir. Eğer özel bir depo oluşturmak isterseniz bir miktar para ödemeniz gerekir. Bu yüzden public seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Öncelikle terminali açmanız ve GitHub’a göndermek istediğiniz dizine bağlanmalısınız. Burada deponuzun bağlantı linkini tanıtın. Buradaki GitHubDepo takma bir isimdir. Deponun linkini GitHub’da oluşturduğunuz depodan alın. Bağlantı işleminin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini kontrol etmek için ‘git remote’ komutunu kullanabilirsiniz. Takma isim geri dönerse bağlantı sağlanmış demektir. Projenizi, oluşturduğunuz depoya göndermek için git push -u githubDepo master’ komutunu yazın. Daha sonra kullanıcı adı ve şifrenizi girip enter tuşuna basın. Böylece proje dosyalarınız depoya eklenir. Projeniz üstünde dosya silmek ve eklemek için her seferinde bu işlemi tekrar yapmalısınız.

 

GitHub İçin Sık Kullanılan Komutlar

Git projenizde takip edilmesini istemediğiniz dosyaların ismini .gitignore dosyasına yazıp, git tarafından takip edilmesini önlemeniz mümkündür. Örneğin projenizin veritabanlarını göndermek istemiyorsanız aşağıdaki komutları kullanmanız gerekir.

cat >> .gitignore

Veritabani

Bu komutu yazdıktan sonra gönderilmesini istemediğiniz dosya isimlerini girin ve işlemi sonlandırmak için CTRL C tuş kombinasyonunu kullanın. Böylece komutu kapatmış olursunuz. İşlemin başarılı olup olmadığını kontrol etmek için ‘cat .gitignore’komutunu kullanın. Komut çalışıyorsa dosya isimleri listelenir.

Daha sonra gitignore dosyasını commit etmelisiniz. Eğer bir klasörü göndermek istemiyorsanız gitignore dosyasına ‘klasörismi/*’ eklemesi yapmalısınız. Buradaki yıldız işareti tüm dosyalar anlamına gelir. Eğer o klasörün içinden yalnızca bir dosyayı göndermek isterseniz ‘!klasörismi/main.py’ komutunu kullanmalısınız. Tüm bu işlemleri önce Git’e daha sonra da GitHub’a göndermeniz gerekir.

Branches yani dallar, git projenizin bir kopyasıdır. Git projenizde default olarak gelen master dalı projenin bütününü içeren bir daldır. Master dalından bir kopya alındığı zaman yeni bir dal oluşturmuş olursunuz. Alınan bu dallar, projenizde çalışan ekip arkadaşlarınızın çalışması içindir. Proje bittiğinde tüm bu dallar, master dalıyla birleştirilir. Takım arkadaşlarınızın geliştirdiği modülleri master dalına bağlayarak tek bir proje haline getirilir. ‘git branch’ komutuyla tüm dallar listelenir. Uzak depodaki tüm dalları görüntülemek için ‘git branch –all’ komutu kullanılır. Terminal üzerinden yeni bir dal oluşturmak için ‘git branch yönetim’ komutu kullanılır. Oluşturduğumuz yan dala geçmek için ‘git checkout yönetim’ komutunu kullanabilirsiniz. Oluşturulan dallar arasında yapılan tüm işlemleri görmek için ‘git diff master yönetim’ komutu, dalları birleştirmek isterseniz ‘git merge yönetim’ komutu kullanılır. Yapılan tüm işlemlerin GitHub’da geçerli olması için commit etmeniz gerekir.

Daha önce oluşturduğunuz projenin açıklama kısmı ‘readme.md’ komutundadır. Projeyi ziyaret eden kişilerin, kodlarınızı okumadan önce projeniz hakkında bilgi edinmesini sağlayabilirsiniz. Projenize Readme dosyası eklemek için GitHub üzerinden Add a readme butonunu kullanmalısınız.

GitHub’da ‘watch’ butonu bir projeyi takip etmenizi sağlar. ‘Star’ bir projeyi beğendiğinizi gösterir. Böylece yıldız koyduğunuz projeleri sonradan inceleyebilirsiniz. ‘Fork’ projenin bir kopyasını hesabınıza almak için kullanılır. ‘Issues’ yani sorunlar; projenizle ilgili sorun ve öneri gibi şeyler için kullanılır. Diğer kişilerden yardım almak, çözüm ve önerilerini almak için bunu kullanmalısınız. Projeniz ile ilgili bir issues oluşturmak için issues sekmesinden ‘new issues’ butonuna tıklamanız gerekir. Sizden istenen tüm bilgileri girdikten sonra issues yayınlayabilir ve cevap aldığınızda bu başlığı tamamen kapatabilirsiniz.

 

Diğer Yazılar:

Veritabanı Nedir?

Yazılım Nedir?

Kodlama Nedir?

Java Nedir?

Android Uygulama Nasıl Yapılır?

Android Nedir?

Java Nasıl Öğrenilir?

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

en çok kullanılan programlama dilleri nelerdir

Programlama Dilleri Nelerdir?

Bilgisayarlar olmadan hayata devam etmek artık neredeyse imkansız. Gündelik yaşamda kullandığımız en basit ürünlerde bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!