Anasayfa / Dijital Pazarlama Eğitimi / Google Adwords Nedir? Google Ads Nasıl Öğrenilir?

Google Adwords Nedir? Google Ads Nasıl Öğrenilir?

Sosyal medyanın ve internetin hayatımıza girmesiyle beraber pazarlama ve reklam anlayışı oldukça farklı boyutlara ulaşmıştır. Pek çok işletme ya da firma reklam ve tanıtımlarını internet üzerinden sağlamaktadır. Bunun için ise facebook, instagram ve dünyada en çok kullanılan Google tercih edilmektedir. Bu sayede de işletmeniz sosyal medya üzerinden de tanıtımına devam ediyor. Ayrıca günümüzde neredeyse e-ticaret üzerinden işlem yapmaya firma yok gibidir. E-ticaret yapılmasa bile her işletmenin çağımız koşullarında mutlaka bir internet sitesi bulunmaktadır.  Google adwords ise; bir reklam aracıdır. Örneğin, Google arama motoruna bir konu girdiğinizde bunula ilgili içerikler sırasıyla karşımıza çıkar. Bu sırada yan taraflarda ya da sayfanın başında ise Google Adwords reklamları ile verilmiş internet sitelerini görürsünüz.

 

Google Adwords Nedir?

Dünyada en çok kullanılan arama motoru Google olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bu nedenle de işletmeler reklamlarını genellikle Google adwords aracılığı ile vermektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi örnek ile açıklayacak olursak; öncelikle Google arama motorunda hizmet arıyorsanız bunu arama çubuğuna yazarsınız ve karşınıza bu hizmet ile ilgili sonuçlar dökülür. Herkes tarafında dikkat çekilen durum ise ilk sırada reklam yazan iki ya da üç tane hizmet veren işletme ön plana çıkar. Bu hizmet ile ilgili olan sonuçların en üst kısmında veya sağ tarafında Google Adwords reklamları yer almaktadır. Bu sayede işletmenizin reklamı herkes tarafından görüntülenmektedir.

Burada verilen reklamlarda hizmet verdiğiniz iş koluna göre anahtar kelimeler belirlenir. Söz konusu bir işletme olacak diye de bir durum yoktur. Reklamını yapmak istediğiniz bir internet sitesi de olabilir. Burada belirtilen konu hakkında anahtar kelimelerin belirlenmesi oldukça önemlidir. Örneğin sağlık konusunda ya da güzellik merkezi olarak hizmet veriyorsanız epilasyon, güzellik, cilt bakımı gibi kelimeler anahtar kelime olarak belirlenir. Arama motoruna bu kelime girildiği zaman happybeautiful.com olan adresiniz google adwords aracılığı ile üst kısımda ya da sayfanın sağında yer alır.

 

Google Adwords Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Google adwords ile reklam vermeniz durumunda sitenize ziyaretçi geldiği takdirde ödeme gerçekleştirirsiniz. Bu Google adwordsün en önemli özelliği arasında yer almaktadır. Yani siteniz Google adwords sayesinde ziyaret ediliyorsa ziyaret başına ücret ödersiniz. Bu nedenle de Google adwords bu konuda oldukça tercih edilenler arasında yer almaktadır. Sosyal medya reklamlarının günümüzde inkar edilemez bir etkinliği söz konusudur. Bu popülasyona uymayan işletmeler rekabet alanına neredeyse bir adım geriye düşmektedir. İnternet üzerinden reklam verilen en önemli aracı ise tam olarak Google olmaktadır.

 

Google Adwords’a Nasıl Başlayabilirim?

Google Adwordsa başlamak aslında oldukça kolaydır. Bunun için önemli olan aktif bir Google hesabınızın bulunması olacaktır. Var olan Google hesabınız ile Google Adwords üzerinde giriş yaparak reklamlarınızı göstermeye başlamanız mümkün olacaktır. Eğer bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığınızı düşünüyorsanız Google Partners üzerinden profesyonel olarak destek alabilirsiniz. Bu sayede reklamlarınızı ajanslar yönetebilecektir. Google adwords üzerinden yapmanız gereken ise hesabınızın yanında bulunan artı işaretine tıklayarak yeni bir Google adwords hesabı oluşturmalısınız. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra hesabınızın adını ve diğer bilgilerin girişini sağlayın. Bu aşamalarda çok dikkatli olmalısınız. Çünkü buraya gireceğiniz bilgilerde daha sonra işlem yapmanız mümkün olmamaktadır.

 

Reklam Verebilmek İçin Yapmanız Gerekenler

Öncelikle üye işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Tüm bu işlemlerin ardından yapılacak olan ilk şey ilk reklamınızı vermek olacaktır. İlk reklamınızı verebilmek için birkaç adımı takip etmelisiniz. Bu adımlar ise sırasıyla şöyledir;

 • Reklamınıza yani kampanyanıza ait bütçenizi belirlemelisiniz. Bu oldukça önemli bir adımdır.
 • Sırada reklamınızı oluşturmak gelecektir. Bu konuda da oldukça titiz davranmanız gerekmektedir.
 • Bu iki aşamadan sonra işin en önemli Kısımı olan anahtar kelimeleri belirlemeye sıra gelecektir. Burada anahtar kelimenin önemi şudur hedef kitlenizin belirlenmesidir. Hedef kitle belirlemek için mutlaka doğru anahtar kelime seçimi yapmalısınız.
 • Son aşamada ise fatura bilgilerinizi girmek olacaktır.

 

Google Adwords Ne İşe Yarar ve Nasıl Çalışır?

Google Adwords firmanızın ürünlerinin ve hizmetlerinin talep eden kullanıcılara rahatlıkla ulaşılabilmesi için kullanılan bir sistemdir. Bu sitemin en büyük artısı ölçülebilir olmasıdır. AdWords reklamları için bir tercih söz konusu değildir. Küçük, orta ve büyük ölçekli tüm işletme olmanız Google Adwords için önemli değildir. Google Adwords ile oldukça farklı görünüm ve seçenek mevcuttur. Bunların başında ise;

 • Video reklamlar
 • Arama sırasında yapılan arama ağ reklamları
 • Uygulamalara ait reklamlar
 • Görüntülü reklamlar yer almaktadır.

 

Adwords Nasıl Çalışır?

Öncelikle bu konu hakkında bazı bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Etkili bir reklam verebilmek için reklam bütçenizi iyi ayarlamanız gerekmektedir. Bu noktadan sonra ise önemli olan şey anahtar kelimeler, reklam sıralaması ve kalite puanı gibi terimler yerini almaktadır. Seçtiğiniz anahtar kelimeler büyük önem taşır. Bu sayede hedef kitleyi net bir şekilde ortaya koymuş olursunuz. Anahtar kelimeler sayesinde Adwords ile reklamlarınızın görünme olasılığı çok daha yüksek olacaktır. Reklamlarda görünmeniz ve sitenizi ziyaret eden kişi sayısı ücretlendirmeyi ortaya koyar.

Bilmeniz gereken bir diğer durum ise açık artırmadır. Bu açık artırma ifade edilecek olursa; Google arama motorunda bir kelime aradığınızda bu kelime hakkında başka bir firmada teklif vermiş olabilir. Açık artırmada burada devreye girer anahtar kelime kalite puanı ve tıklanma maliyetleri birlikte dikkate alınarak bir açık arttırma söz konusu olur. Bunun sonucunda söz konusu anahtar kelime için puanınız ve sıralamanız ortaya çıkar. Bu durumda da bilmeniz gereken bazı terimler bulunmaktadır.

 • Görüntüleme başına maliyet; eğer video kullanıcıları 30 saniye üzerinde görüntülenirse bunun için belirlenen ücret olacaktır.
 • Tıklama başına maliyet; adından anlaşılacağı üzere ziyaret başına olan ücretlendirme.
 • Bin gösterim başına maliyet; bininci görüntülenme sonucunda ödenen ücrettir.
 • Edinme başına maliyet; Reklam sayesinde sitenizde yapılan işlemler sonucunda katlanılan maliyetleri ifade etmektedir.

 

Google AdWords kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Açıkça ifade edildiği ilk dikkat etmeniz gereken bütçenizi net olarak belirlemek olacaktır.
 • Anahtar kelime büyük önem taşımaktadır. Bu sayede sitenizin ziyaret edilmesi oldukça yüksektir.
 • Hedef kitlenize odaklanın. Amaç müşterinizi kendinize çekmek olacaktır.
 • Hem normal arama motorlarından hem de görüntülü arama motorlarında yer almak son derece önemli olacaktır.
 • Raporlarınızı günlük olarak analiz edin.
 • Yeniden hedefleme için sıkı bir çalışma gerçekleştirin.

 

Google Adwords Nasıl Kullanılır?

Google Adwords Nasıl Kullanılır? Sorusuna birlikte inceleyerek tüm detayları hakkında gerekli bilgi verilmiştir. Buradan özetleyecek olacaksak işletmenizin, ürününüzün ya da hizmetinizin reklamlarının pazarlamasının en iyi şekilde yapılabilmesi için tüm detayları gözden geçirmeniz gerekecektir. Burada ön plana çıkan detaylar ise bütçe, anahtar kelimeler ve hedef kitle olmaktadır. Bunların analizini oldukça sağlam bir şekilde yapmanız durumunda Google adwords reklamlarından oldukça etkili sonuçlar alabilirsiniz. Burada bilmeniz gereken en önemli şey Google adwordsün ne olduğu ve hangi amaçla kullanıldığı olacaktır. Etkin ve etkileşimi bol bir reklam ve tanıtım için çalışmaların profesyonel bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

sosyal medya uzmanı nedir

Sosyal Medya Uzmanı Nedir? Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Sosyal Medya Uzmanı; kurum, kuruluş ve markalarda seçilen ve belirlenen bir iş için elinde yeteri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!