Anasayfa / Dijital Pazarlama Eğitimi / Google Analytics Nedir?

Google Analytics Nedir?

Google Analytics sitenizin seo uyumlu çalışmasını sağlar. Böylece içeriklerinizin ne kadar ziyaretçinin girdiği hakkında bir sistematik çalışma ortaya koyar. Google Analytics konusunda ilk bilmeniz gereken bedava bir hizmet alıyor olmanızdır. Sitenize girenlerin belli bir şekilde bir sistematiğe koyularak ortaya bir grafiğin çıkmasını sağlayan yapıdadır. Sizin sitenizi yönetmeniz konusunda en sık başvurduğunuz yollardan biridir.

Çünkü sizin hangi yönde daha çok çalışmanız gerektiğini size gösterir. Mesela içerik yönünden zengin ama ziyaretçilerin bütün içeriklerinize değil de bazı içeriklerinize baktığını gösteren bu grafik aynı zaman da sizin bu içeriklere ağırlık vermeniz gerektiğini size göstermektedir. Size bir nevi danışmanlık yapan bu uygulama en büyük yol göstericiniz olacaktır. Aynı zaman da bir grafik ortaya koyarak sizin diğer günlerde sitenize giren ziyaretçilerin karşılaştırmasını yapmanızı kolaylaştırır.

Google Analytics Aktif Hale Getirilmesi

Bu işlem bazı kodlar kullanılarak yapılır. Almak istediğiniz raporlar hakkında sitenize o raporlar için belirlemiş kodları yerleştirmeniz gerekecektir. Size en güvenli sonucu vermesi için doğru kod kullanımı yapmanız gerekecektir. Şimdi Analytics aktifleştirilirken izleyeceğiniz yolları da bahsedeceğiz.

google analytics faydalari

1. Adım > Google Analytics Kaydı

İlk olarak Google hesabınızla Google Analytics sitesine giriş yapın ve orada ki gerekli olan kaydı doldurun. Böylece kayıt olmuş olursunuz. Daha sonra bir hesap adı ve web sitesi adı, web sitesi url’si, sektör kategorisi, saat dilimi eklemeniz gerekecektir. Hesap adında Google Analytics hesabınıza bir isim veriyorsunuz.

Böylece sitenizde ki trafik bu isim altında gerçekleşiyor. Site adınız hesabınızda birden fazla siteniz varsa ayırt etmek adına alan adınızı yazmanızdır. Site url’si ise önemli konulardan biridir. Bu url’yi girerken dikkat etmeniz gereken güvenli bir bağlantıdan siteye girmişseniz seçiminizi https:// kullanarak ve sitenizin url’sini girerek yapabilirsiniz. Ama girdiğiniz siteye güvenmiyorsanız, url’sini direk yapıştırın.

İlk Aşamada En Önemli Detaylar

Kategori belirleme kısmı ise sınırlı bir alandan oluşmaktadır. O yüzden sitenizin sektörünü tam belirlemeniz ya da tam anlamıyla ifadeyi bulamazsanız yakın ifadeleri seçmeniz gerekir. Buradaki seçim sektörünüzün analizi yapılırken kullanılacaktır. Saat dilimi ise hangi ülkede yaşıyorsanız oranın saat dilimine göre ayarlanmalıdır. Aksi takdirde güncel veriler başka bir saat dilimine göre önünüze getirilir.

Alanları uygun bir şekilde doldurduysanız kimliği al kısmına tıklayınız ve çıkan sözleşme şartlarını kabul ediniz. Daha sonra izleme kimliği olarak size bir js kodu verilecektir. JS kodunu sitenizin kod kısmına gelerek <head> ve </head> kodunun bulunduğu bu iki kod arasına yapıştırın. Daha sonra başka eklemek istediğiniz bir alan varsa oraya giderek yine aynı şekilde <head> kodları arasına yapıştırmanız gerekir.

2.Adım > Mülk Kimliği

2. Adım olarak yapmanız gereken yönetici kısmından mülk ayarlarına girerek ulr’nin doğru olup olmadığına ve demografi ile ilgili raporların aktifleştirilmesine evete tıklayın. Link ilişkilendirmesi kısmına evet seçeneğine tıklayın. Kullanıcı ölçümlerini kullan seçeneğine evet diyorsunuz. Daha sonra kayıt edip edilmediğini kontrol etmeniz gerekir. Bağlantınızı kurup kurmadığınızı güncelleyerek inceleyebilirsiniz.

3. Adım > Görünüm Ayarları

Tekrar yönetici kısmına geliyorsunuz. Daha sonra görünüm ayarlarına tıklayıp, e-ticaret izleme kısmını açık hale getirin. Hemen altında yer alan kısımda bulunan saat diliminin yaşadığınız ülkeye ait olmadığını kontrol edin.

Bot filtreleme kısmını açık tutmanız gerekir. Daha sonra bu değişiklikleri kayıt edip ve güncelleyip tekrar kontrol ediyorsunuz. Burada yaptığınız işlemler sizin trafiğinizin daha gerçekçi sonuçlar ortaya çıkarmasını sağlayacaktır.

google analytics ne işe yarar

4. Adım > Filtre Ayarları

4. Adımda yapacağınız ayar yönetici kısmına gelip görünüm ayarlarına tıklıyoruz. Daha sonra çıkan alt kısımda filtrelere tıklayıp, filtre ekle seçeneğini aktif hale getiriyorsunuz. Devam edimi hariç tut kısmını açmanız gerekmektedir. Daha sonra ip adresi istenen kısma kendi ip adresinizi yapıştırın. Orada çıkan seçeneğe şuna eşit seçeneğini seçin.

Bu işlemlerini yaptıktan sonra mutlaka aşağıda bulunan kaydet kısmına tıklayın. Bu işlem istemediğiniz kişilerin size ulaşmasını engelleyerek sitenizde hızlı bir erişim olanağı sağlar ve bu sayede kötü sitelerden korunmuş olursunuz. Bir nevi spam işlemini devre dışı bırakıyorsunuz gibi de düşünebilirsiniz.

5. Adım > Hedefler

Burada yapacağınız ayar için yönetici hedefler ve yeni hedefler kısımlarına tıklayarak hedeflerinizi belirlemenizdir. Buraya zamanla hedefler ekleyebilirsiniz. Ancak ilk seferde iki tane hedef seçmek zorundasınız.

6. Adım > Gösterge Tablosu

Bunun ayarı için özelleştirme kısmına gelerek gösterge tabloları kısmına tıklayıp oluştur diyoruz. Bunun için birçok gösterge tablosu ekleyebilirsiniz. Örneğin trafik küçültme tablosu gibi.

7. Adım > Uyarı

Bu sayede site trafiğinizi aktif bir şekilde sağlayabilmek adına özel uyarılar düzenleyebilirsiniz. Bunun için Google Analytics giriş yapın yönetici kısmına gelin oradan özel uyarılara gidip daha sonra açılan yeni seçeneklerde yeni uyarı yazıp, uyarı adını yazarak, süre belirleyerek sizin e-postanıza siteden uzak kaldığınız zaman dilimlerinde mail atılacaktır.

8. Adım > Kontrol Listesi

Her şeyi tamamladıktan sonra genel bir kontrol yapıp bildirim ayarlarını kontrol ediyoruz. Ekleyeceğiniz anahtar kelimeleri buraya ekliyoruz. Sitenize girip çıkma oranınızı ölçebilirsiniz. Genel işlemleri tamamlayabilirsiniz. Böylece Google Analytics ayarlarınız bitmiş olacaktır.

Google Analytics Ne İşe Yarar?

Google Analytics açmış olduğunuz web sitenizde içeriklerinizin yer aldığı herhangi bir sayfayı kaç kişinin ziyaret ettiğini ortaya koyar. Aktif olarak sitenizde o an içinde kaç kişinin olduğunu gösterir. Aynı zamanda ziyaretçilerinizin sizin sitenizde ne kadar vakit harcadıklarını saat dilimi olarak belirtir.

Bunun yanında Google Analytics içeriğinde bir dünya haritası bulundurarak sitenize gelen kişilerin hangi ülkeden ve hangi bölgeden geldiğini gösterir. Google Analytics sitenizde ki ziyaretçilerin en çok baktığı sayfaya sıralamasını size sunar.

Yeni bir içerik yayınladığınızda kaç tane izleme var, yayınladıktan sonra trafiğe göre bir izleme grafiği ortaya koymaya başlar. Size raporlar düzenleyebilir. Bunların çoğu 5 dakika gecikme ile en güncel şekilde sunulur.

google analytics nasıl kullanılır

Google Analytics Faydaları

En güncel şekilde trafiğiniz hakkında size bilgi sunar. Kişilerin hangi dili kullandığını, hangi sayfanızda dolandığını size aktarır. Aynı zamanda sitenize nereden girildiğini eğer sosyal medyanızdan, telefondan ya da arama motorlarından girilmiş ise bunları size gösterir.

Aktif kullanıcılarınızın en çok hangi içeriğinize ilgi duyduğunu ne kadar zaman geçirdiğini size sunar. Aynı zamanda size farklı alanlarda grafikler sunarak karşılaştırma imkânı sunar. Sürekli olarak geçmiş verileri de göstererek sizin bu verileri fark etmenizi sağlar.

Google Analytics’de En Çok Kullanacağınız Bölümler

Başta Analytics grafiği olacaktır. Çünkü bu grafik sizin merak ettiğiniz çoğu şeyin cevabını vermektedir. Kim sitenize girdi, hangi ülkeden girdi, hangi içeriğiniz ile ilgilendi hepsini size sunmaktadır.

Daha sonra eğer ki e-ticaret sitesiyseniz hangi ürünün daha çok satıldığını karşılaştırmanızı sağlayan kısımlara tıklarsınız. Analytics’de tıklayacağınız diğer yerlerden bir tanesi şuan sitemde kaç kişi var kısmı olacaktır. Analytics’de yine sizin tıklayacağınız kısımlardan biri genel anlamda Analytics’in size vereceği rapordur.

Bu uygulama sayesinde bütün sitenize hâkim olabileceksiniz. Uygulamanın size sunmuş olduğu hizmetler sayesinde sitenize giren çıkan yorum yapan herkesten haberdar olacaksınız.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

google ads nedir

Google Adwords Nedir? Google Ads Nasıl Öğrenilir?

Sosyal medyanın ve internetin hayatımıza girmesiyle beraber pazarlama ve reklam anlayışı oldukça farklı boyutlara ulaşmıştır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!