Anasayfa / Dijital Pazarlama Eğitimi / Google Penguen Algoritması

Google Penguen Algoritması

Kullanıcıları için en iyi sonucu sunmak konusunda bir numara olan Google, her geçen gün yeni bir güncelleme ve algorita ile kalitesini gözler önüne sermektedir. Google tarafından geliştirilen son algoritmaya ise Penguen ismi verildi. Gerçek zamanlı işlem yapılabilmesi için geliştirilen Penguen Algoritması, Google tarafından büyük bir umuta da ev sahipliği yapmaktadır. Bu algoritma için çok büyük planlar yapan Google, özellikle SEO uygulamaları sırasında katı kurallarını da beraberinde getirecek. Etik bir SEO çalışması yapmayan kişilere göz açtırmayacak olan bu algoritma, çok yakında gerçek zamanlı bir şekilde çalışacak.

Penguen Algoritması ile ilgili ilk açıklamalar, SMX East Fuarı’nda geldi. Google çalışanı Garry Illyes tarafından fuarda yapılan açıklamalarda, algoritmanın kısa sürede faaliyette olacağı ve gerçek zamanlı bir işlem yapacağı bulunuyor. Illyes tarafından yapılan bu açıklamalar ile birlikte, SEO çalışmalarının yerini etik SEO çalışmalarının aldığını da söyleyebiliriz. Böylelikle, kullanıcılar hem güncel hem de en doğru bilgilere ulaşmış olacak. Penguen Algoritması’nın çalışma şekli ise son derece dikkat çekici. Çünkü, internet sitelerinde yer alan bilgilerden herhangi biri güncellendiğinde ya da ek bir bilgi oluşturulduğunda, algoritma tarafından bu hareketlilik anında tespit edilerek index çalışmalarına yansıtılacak.

Penguen: Güç artık bende.

Google çalışanı Gary Illyes’in söylediklerine göre, Penguen Algoritması, herhangi bir bağlantının kaldırılması veya disavowed olması durumlarında anında algılama yapacak ve bu algılamalarını da herhangi bir zaman kaybı yapmadan arama sonuçlarına yansıtacak. İnternet dünyasında hızlı bir şekilde yayılan bu haberin ardından, kimileri algoritmanın son derece faydalı olacağını savunurken, kimileri de böyle bir uygulamanın faydadan çok zarar sağlayacağını düşünmektedir. Bu denli yorumların olmasının nedeni ise, SEO çalışmalarından kaynaklanmaktadır. Eğer internet siteleri için yapılan SEO çalışmaları, Google’ın faydalı bulduğu ölçüde olmayacaksa, bu yalnızca çalışma yapılan içerik ya da ürünleri değil, tüm internet sitesi verilerini etkileyecektir. Bununla birlikte, olumlu bir şekilde ilerleyen SEO çalışmaları, rekabet gücü ne olursa olsun, içerik ve ürünlerin üst sıralarda yer alması açısından daha da etkili olacak.

Yıllardır gündemde olan SEO çalışmaları, Google tarafından getirilen güncellemeler ve algoritmalar ile birlikte, tekrar önemini göstermiş durumdadır. Önceki dönemlerde yapılan SEO çalışmalarının karşılığının alınabilmesi için belirli bir süre bekleniyor ve Google tarafından yapılan indexleme çalışmaları için sonuç bekleniyordu. Şimdilerde ise, yapılan SEO çalışmasının olumlu ya da olumsuz sonuçları, çok kısa bir sürede ve hızlı bir şekilde sizlere sunulacaktır.

Penguen Algoritması, özellikle SEO çalışmaları yapan kişi ve firmaların sınırlarını zorlayacak şekilde geliştirilmiştir. Kişiler de bu algoritmanın içeriğine baktığı zaman, firmalara ya da kişilere SEO çalışması yaptırdıklarında birkaç ay beklemeleri gerekmediğini artık görecektir. Çünkü, uzun yıllardır hayatımızda olan SEO çalışmalarından en yüksek verimin alınabilmesi, Google tarafından olumsuz bir durum algılanmasına izin verilmeden üst sıralarda yer alabilmek için yapılacak çalışmalarda, sekiz ya da dokuz ay kadar çalışma sürmekteydi. Her ne kadar daha kısa sürede SEO çalışması yapıldığı bilinse de, kalıcı bir SEO çalışması için geçecek en erken süre, sekiz aydır. Geliştirilen ve uygulamaya geçen Penguen Algoritması ise, uzun süreler alan SEO çalışmalarının yalnızca iki ya da üç haftada gerçekleşmesine olanak tanımaktadır.

Penguen Algoritması, ilk olarak Pasif SEO çalışmaları yapan internet sitelerini hedef alacak. Çünkü, birçok internet sitesi yapmış olduğu SEO çalışmaları ile başarılı sonuç almış olsa da, internet sitelerinde bulunan kopta içerik ya da zararlı içerikler bulunuyorsa, yeni algoritma ile bu durum cezalandırılacaktır. Google tarafından geliştirilen bu algoritmanın sürekli olarak güncellenecek olması da, internet ortamındaki birçok sayfanın kendisini yenilemesi gerekeceğini ortaya çıkarmıştır.

Başta Penguen Algoritması olmak üzere, diğer tüm güncellemelerden artı puan alarak, Google’ın faydalı olduğu bir internet sitesine sahip olmak, e-ticaret ya da pazarlama yapmak, artık eskisi kadar kolay olmayacak. Bundan dolayı da kişilerin SEO firmaları ile yakından ilişki kuracakları düşünülüyor. Fakat kullanıcıların burada dikkat etmesi gereken durum, firmaların geçmiş çalışmalarıdır. Eğer bu çalışmalarda rakip sektörleriniz ile ilgili çalışmalar bulunuyorsa ve algoritmalara takılmadan başarı elde edilmişse, yalnızca bu firmalara güvenmeli ve emeğinizi teslim etmelisiniz.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

google ads nedir

Google Adwords Nedir? Google Ads Nasıl Öğrenilir?

Sosyal medyanın ve internetin hayatımıza girmesiyle beraber pazarlama ve reklam anlayışı oldukça farklı boyutlara ulaşmıştır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!