Anasayfa / Grafik Web Eğitimleri / Grafik Tasarım Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Grafik Tasarım Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Son yıllarda cazip bir meslek haline gelen grafik tasarım genel olarak reklam, resim, çizim, illüstrasyon, grafik, baskı ve bunlarla ilgili her türlü sanat danışmanlığını kapsayan işlerin tamamıdır. Grafik tasarım nedir kısaca özetinden bahsedecek olursak reklam görselleri, çizimler, grafikler, video görselleri ve baskı görsellerini hazırlamakta kullanılan bir sanat dalıdır. Peki grafik tasarım nedir ne iş yapar? Bir kitabın kapağını tasarlayabilir ve yayınevlerinde çalışabilirsiniz. Televizyonlarda gösterilen reklamları tasarlayabilir, sinema sektörü için storyboard çizebilir, katalog gibi baskılar hazırlayabilir ya da afiş tasarımları yapabilirsiniz. İnsanlara verilmesi amaçlanan bir mesajı etkili ve amaca uygun olarak iletmek için kullanılacak her türlü tasarım ve yaratım süreci grafik tasarımın kapsamına girer. Tasarımcı meydana getirdiği tasarımı görme ve işitme duyularına hitap edecek şekilde hazırlar. Filmler, grafikler, matbaa baskıları, afişler ve reklamlar gibi tüm tasarımları grafik tasarımcılar hazırlayabilir. Grafik tasarımcı olmak için grafik tasarımı bölümünü bitirmek şart değildir. Uzman eğitmenler ile Bilişim Eğitim Merkezi’nde grafik tasarımını öğrenmeniz mümkündür.

 

www.bilisimegitim.com

 

Grafik Tasarım Nedir Nasıl Yapılır?

grafik tasarım nerelerde kullanılır

Grafik tasarımı yapmak için birçok farklı program kullanmanız mümkündür. Grafik tasarımı yalnızca logo tasarlamak demek değildir. Farklı programları kullanarak çok yaratıcı işlere imza atabilirsiniz. Bir grafik tasarımcının en önemli programı Photoshop’tur. Web tasarımının temellerini bu program ile öğrenmeniz mümkündür. Corel yine grafik tasarımında kullanılan en önemli programlardan birisidir. Bunun yanı sıra Fireworks ve Flash gibi programları da kullanabilirsiniz.

İlk olarak Photoshop’u iyice öğrenmeniz gerekir. Burada öncelikle bu programı neden kullanmak istediğinize karar vermelisiniz. Böylece Photoshop içindeki gereksiz dosya ve özellikleri çıkartarak çok daha hızlı işlem yapabilirsiniz. Programınızda ne kadar az özellik olursa o denli hızlı çalışırsınız. Photoshop programı en çok fotoğrafçılık ve grafik tasarımı alanlarında kullanılır. Fotoğrafçılık için kullananlara daha fazla stil gerekir. Grafik tasarımcılar ise daha fazla yazı fontu gereklidir.

Corel ise grafik tasarımının ana programlarından diğeridir. Corel Draw; tasarımcıların afiş, logo, reklam panosu ve kartvizit gibi tasarımları yapabilmesi için daha çok çizimlerde kullanılır. Photoshop ile Corel arasında bazı farklar vardır. Photoshop, hazır bir PSD teması üzerinde oynama yapmanızı ve kullanmanızı sağlar. Fakat Corel Draw programı, tamamen sıfırdan çizimler için kullanılır. Dijital baskı tasarımlarında Corel Draw sık kullanılır.

grafik tasarım kursu eğitimi

Adobe Illustrator yine grafik tasarımda kullanılan vektörel tabanlı bir çizim programıdır. Kullanım alanı oldukça geniştir. Adobe Illustrator programı daha çok baskı için kullanılır. El ilanı, kitap, dergi, gazete, broşür ve kartivizit gibi çalışmalar Adobe Illustrator programı ile hazırlanır. Gelişmiş bir vektörel tabana sahip olduğundan dolayı daha çok profesyonel tasarımcılar tarafından tercih edilir. Bilgisayar menüsü gibi çok basit bir kullanım arayüzü vardır. Bu menüler sayesinde dosyalarınızı rahatlıkla yönetebilir ve kullanmak istediğiniz amaca göre bir düzen oluşturabilirsiniz.

Adobe InDesign ise tasarımsal yaratıcılığınızı kullanmanızı sağlar. Adobe Photoshop sürümleriyle uyumlu olarak çalışan, bir kişinin birden çok görseli birçok farklı renk, gölge ve boyutlandırma ayarlarını kullanarak kendine özgü hale getirilmesini sağlar. Ayrıca çok sayfalı tasarımları olanaklı kılan bu program katalog, gazete ve kitap tasarımı yapabilmenizi sağlar.

Free Hand programı ise vektör çizim için geliştirilen bir çizim tasarım programıdır. Free Hand ile ürettiğiniz görüntü ve grafikleri kaliteli bir biçimde tasarlayabilirsiniz. Yüksek çözünürlüğü sayesinde görselin boyutlarını büyüttüğünüzde ya da küçülttüğünüzde herhangi bir deformasyon meydana gelmez. Üstelik tasarımlarınızı oluşturmak oldukça kolaydır ve kullanımı pratiktir.

Adobe Dreamweawer ise web sayfaları üzerinde değiştirme ve geliştirme yapmanızı sağlar. Yeni tasarımların oluşturulması için Adobe Dreamweawer programı kullanılabilir.

 

Grafik Tasarım Nedir Ne İşe Yarar?

grafik tasarım ne işe yarar

Grafik tasarım; billboard, televizyon reklamları, afişler, kataloglar, kitap ve albüm kapakları, tablolar, metin içi görseller, gazete görselleri, davetiyeler, kartivizitler, dijital baskılar, web tasarımı görselleri gibi birçok görseli tasarlarmaya yarayan bir sanat dalıdır.

Grafikerler; reklam ajanslarında, grafik tasarım stüdyolarında, matbaa ve gazetelerde, etiket baskı yerlerinde, serigrafçılarda, film ve renk ayrımı atölyelerinde, reklam ve tasarım departmanı olan şirketlerde, web sayfası tasarımı yapan firmalarda ve freelance olarak çalışabilirler. Grafik tasarımcılar; görsel ve dijital sektöründe tamamında çalışabilirler. Ayrıca art direktör olabilir ve reklam ajanslarında kreatif işler yapabilirler. Sosyal medya mecralarında çalışabilir, filmler için storyboard’lar çizebilir ve 2D ya da 3D modelleme yaparak oyun sektöründe çalışabilir, animasyon yapabilirler.

 

Grafik Tasarım Hangi Alanlarda Kullanılır?

grafik tasarım programı

Grafik tasarımı eğitimi alan kişiler görüldüğü gibi çok geniş bir yelpazede iş bulma imkanına sahiptir. Genellikle grafik tasarımcılar reklam sektöründe iş bulabilirler. Gazete, dergi, internet ortamlarında etkili mesajları iletmek için, web tasarımı ve logo tasarımı yapmak için, etkili görsel reklamlar oluşturmak için grafik tasarımcılara ihtiyaç duyulur.

Grafik tasarımcılar günümüzde ajanslarda da çalışabilmektedir. Ajansların istemiş olduğu tasarım hizmetleri grafikerler tarafından yapılır. Logo tasarımı, ilan tasarımı ve afiş tasarımı bu hizmetler arasında yer alır.

Dijital ortamlarda grafik tasarımcıların çalışabileceği birçok alan bulunur. Özellikle internet sitelerinde kesinlikle grafik tasarımcılara ihtiyaç vardır. Özellikle sosyal medyanın gelişmesi ve büyük kitlelere hitap etmesi nedeni ile büyük firmalar sosyal medya hesaplarında özel tasarım gönderiler yayınlamak için grafik tasarımcıları istihdam ederler. Bunun yanı sıra internet sitesi tasarımları ve marka logo tasarımlarında da yer alan grafikerler, site içi görselleri oluşturabilir.

Kopyalama ve baskı merkezlerinde de grafik tasarımcılar istihdam edilebilir. Basılı el ilanları, ürün katalogları, ürün bültenleri, tanıtım bültenleri, afişler ve reklam görselleri gibi birçok materyal grafik tasarımcılar tarafından hazırlanır. Dijital baskı ve dijital tabloların yapılmasında da grafik tasarımcıları kullanılabilir.

grafik tasarım kursu eğitimi

 

Diğer Yazılar:

En Çok Kullanılan Grafik Tasarım Programları

Photoshop Öğrenmek İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Grafik Tasarım Dersleri

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

web tasarım nedir

Web Tasarım Nedir?

Web tasarımı; tasarım fikirlerinin estetik bir bakış açısıyla, bir amaç için ve belirli kriterler ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!