Anasayfa / Grafik Web Eğitimleri / En Çok Kullanılan Grafik Tasarım Programları Nelerdir?

En Çok Kullanılan Grafik Tasarım Programları Nelerdir?

Tasarım işleri ile ilgilenen her kişi, kendi alanına uygun olan grafik tasarım programları ile birlikte çalışmaktadır. Bu tür işler ile ilgilenmeyen fakat ilgi duyan kişiler de oldukça farklı programlar yardımı ile grafik tasarım işlerinde ilerleyebilmekte ve kendince eğitim şekilleri edinebilmektedir. Bunların sonrasında da düzenli ve sistemli bir çalışma ile grafik tasarımcı olunabilmektedir.

Grafik Tasarım Programları Nelerdir?

Photoshop

Farklı çevreler tarafından sıklıkla kullanılmakta olan grafik tasarım programlarından birisi Photoshop’tur. Photoshop oldukça fazla kişi tarafından bilinmekte ve günlük kullanımlarda da yaygınlaşmış durumdadır. Fakat bu uygulama, bilinenin aksine daha farklı şekillerde kullanılmaktadır. Photophop adlı programın ilk sürümü, 1980’li yıllarda siyah beyaz fotoğrafları düzenlemek için çıkmıştır. Dönemine göre oldukça kaliteli olan uygulama, daha sonraki dönemlerde Adobe adlı ünlü firma tarafından satın alındı ve program büyük bir hızla gelişmeye başladı. Gelişim süreci boyunca her geçen gün uygulamanın içerisine farklı uygulamalar eklendi ve bu uygulamalar sayesinde Photoshop’un kullanım alanı çok büyük seviyelerde yaygınlaşmaya başladı.

PhotoShop adlı uygulama içerisinde Filtre seçeneği sayesinde birbirinden farklı görsellerin üzerinde filtre değişimi yapılabilmektedir. Efektlerin değiştirilmesi ile görsel fotoğraflara oldukça farklı görüntüler kazandırılabilmektedir. Uygulamanın içerisinde bulunan Tools kısmı sayesinde fotoğraf üzerinde her türlü işlem yapılabilmektedir. Üzerinde çalışılan ve sonrasında yenilenmiş olan fotoğraflar farklı formatlar ile bilgisayara kaydedilebilmektedir. En sık kullanılan fotoğraf formatı jpg’ye ek olarak png, raw ve gif de kullanılmaktadır. Birbirinden farklı formatlarda tasarım yapılmasına olanak sağlayan PhotoShop, bu sayede oldukça çeşitli alanlarda kullanılabilmektedir. Bu sebeple de PhotoShop grafik tasarım programları arasında en bilinen uygulamadır.

Photoshop

Corel Draw

Photoshop ile aynı tarihlerde kullanıma sunulan bir diğer uygulama ise Corel Draw’dır. Uygulama, vektörel tabanın baz alınması sayesinde çalışmaktadır ve bu sayede uygulama üzerinde farklı çalışmalar yapılabilmektedir. Piksel bazlı olarak çalışan diğer uygulamalardan farklı olarak Corel Draw vektör bazlı çalışan bir uygulamadır. Bu sayede genellikle üzerinde çalışılan görselin boyutunu değiştirmek için kullanılmaktadır.

Farklı grafik tasarım programlarında görselin boyutu değiştirildiğinde kalite göz ile görülür şekilde değişiklik göstermektedir. Bu da görsel kalitesini çok büyük ölçüde etkilemekte ve görselden alınan etki kaybolmaktadır. Fakat Corel Draw ile hiç bir kalite bozukluğu yaşanmamaktadır. Uygulama sadece ölçeklendirme işlemlerinde değil, matbaa sektöründe de sıklıkla kullanılmaktadır. Dijital baskıların yapılabilmesi için çoğu firma ve kuruluş Corel Draw ve bu uygulamanın türevlerini tercih etmektedir. Bunlara ek olarak tekstil firmaları ve reklamcılık işleri ile uğraşan kişiler de Corel Draw aracılığı ile tasarımlarını gerçekleştirmektedirler. Bu sayede uygulamanın kullanım alanı her geçen gün artmakta ve Corel Draw grafik tasarımcıların ihtiyaçlarını oldukça karşılayan bir uygulama olmaktadır.

Illustrator

Bilinen uygulamaların dışında kalan Illustrator de aslında sıklıkla kullanılan bir grafik tasarım uygulamasıdır. Adobe tarafından tasarlanan uygulama, 2005 yılında tam anlamıyla kullanıma sunulmuştur. Uygulamayı çoğunlukla vektör bazlı çizim yapan kişiler kullanmaktadır. Uygulamanın en büyük özelliği, piksel tabanlı olan görselleri vektör tabanlı görsellere çevirmesidir. Bu özelliği ile farklı çevreler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Fakat işlemin yapılabilmesi için genellikle yüksek kalitedeki bir görselin kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde görsel kalitesi kaymakta ve yapılan işten yüksek seviyede bir verim alınamamaktadır.

Illustrator, aynı üretici marka tarafından tasarlandığı için Photoshop ile büyük benzerlikler göstermektedir. Photoshop programına hakim olan kişiler muhtemelen Illustrator adlı uygulamayı da rahatlık ile kullanacaklardır. Photoshop’tan farklı olarak Illustrator’de çok daha yüksek kalitedeki fotoğraflar üzerinde işlem yapılabilmektedir. Yüksek kalitenin kullanılmasına rağmen fotoğrafın kalitesinde herhangi bir bozulma olmamaktadır. Bu sebeple farklı kuruluşlar tarafından Illustrator sıklıkla tercih edilmektedir.

Indesign

Grafik tasarım programları arasında çoğunlukla üretimi tek bir firma yapmaktadır. Indesign de Adobe tarafından oluşturulan bir tasarım uygulamasıdır. Indesign, çoğunlukla katalog veyahut da dergi yapımında kullanılmaktadır. Geniş kapsamlı kitapların oluşturulmasında da Indesign kullanılabilmektedir.

Indesign, diğer tüm Adobe uygulamaları ile eş zamanlı olarak çalışmaktadır. Dolayısı ile diğer uygulamalarda hazırlanan çalışmalar, direkt olarak bu uygulamaya aktarılabilmektedir. Bu sayede çalışmalara herhangi bir zarar gelmeden ve kalite bozulması yaşanmadan kısa süreler içerisinde işlem yapılabilmektedir. Uygulamanın özellikleri sayesinde Indesign kullanıcıları kitap basımında veya dergi basımında her sayfa ile tek tek uğraşmak yerine tek şablon kullanımı ile bu baskıyı her sayfaya yapabilmektedir. Zamandan oldukça büyük şekilde tasarruf sağlayan uygulama, bu sayede oldukça fazla kuruluş tarafından tercih edilmekte ve sıklıkla kullanılmaktadır. Bu sayede grafik tasarım programlarının sayısında büyük çeşitlilik sağlanmakta ve her tasarımcı kendisine uygun olan programı seçerek farklı çalışmalar ortaya çıkarabilmektedir.

3ds Max

Bilinen ve tanınan markalardan biri olan AutoDesk tarafından üretilen 3ds Max, 3 boyutlu modelleme yapılabilen bir animasyon programıdır. Program, farklı görselleştirme teknikleri ile geniş kitleler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Grafik tasarım programları arasında oldukça bilinen uygulama, oldukça farklı seçenekleri ile kullanıcı kitlesini her geçen gün arttırmaktadır.

3ds Max uygulaması içerisinde karakter modelleme işleri yapılabilmektedir. Hareket yakalama gibi özellikleri de içerisinde barındıran uygulama, kullanıcısına çok farklı alternatif grafik tasarımları sunmaktadır. Fotoğrafların içerisinde bulunan nesnelerin boyutlandırılabilmesine olanak tanıyan 3ds Max, bu sayede kullanım alanını oldukça arttırmış durumdadır.

3ds max

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

web tasarım nedir

Web Tasarım Nedir?

Web tasarımı; tasarım fikirlerinin estetik bir bakış açısıyla, bir amaç için ve belirli kriterler ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!