Anasayfa / Genel / Grafik Tasarımcı Olduğunuzun 10 Kanıtı

Grafik Tasarımcı Olduğunuzun 10 Kanıtı

Her iş alımında ya da başlangıcında insanlardan beklenilen yetiler vardır. Bu yetenekler doğrultusunda o işe alınırsınız. Ya da o işi kurarsınız. Ancak bazı durumlarda insanlar yeteneklerinin farkına varmayabiliyor. Daha doğrusu farkında olsalar bile bu alanda başarılı mı? Yoksa başarısız mı? Olacakları ile ilgili bir şüphe içinde kalabiliyorlar. Bu şüpheleri öldürmek için kendinizce yapacağınız iş için gerekli maddeleri sıralayabilirsiniz. Bu maddeleri tek tek analiz ederek kendinizde var olup olmadığını düşünür. Buna göre bu alanda başarılı olacağınızı ya da başarısız olacağınızı anlayabilirsiniz. Ne kadar sizi net bir sonuca ulaştırmasa da bu şüphe ile yaklaşmaktansa bu şekilde şüphelerinizden kurtulup daha net bir fikre sahip olabilirsiniz. Grafik Tasarımcılık işi de tıpkı böyle bir iş, hatta bu problemin en sık rastlandığı mesleklerden birisi diyebiliriz. Kişi bu alanda eğitim görmesine ve hatta olabildikçe iyi işler çıkarabilmesine rağmen kendisinin tam anlamıyla yeterli olmadığı düşüncesine kapılabiliyor. Ya da tam tersi aldığı düşük ve basit eğitim düzeyi yüzünden kendisini grafik tasarım alanında uzman ilan edebiliyor. Nitekim de başladığı işlerde aldığı başarısızlık sonucu üzüntü veriyor. Biz sizler için grafik tasarımcılığı ile ilgili yeterli olup olmadığınıza dair 10 madde hazırladık. Siz bunları inceleyerek bu konudaki yeteneğinizi sorgulama da daha kolay yol kat edebilirsiniz.

grafik tasarım kursu eğitimi

  1. Yaratıcı Olmanız Gerekiyor

Kendinizi iyi bir grafik tasarımcı olarak görüyorsanız, yaratıcılık yeteneğinizin bir hayli gelişmiş olması gerekiyor. Bu alanda iyi olan bir meslek sahibi var olan şeylerle ilgilenmez. Özgün şeyler üretir. Grafik tasarımcı da aynı zamanda bir sanatçıdır. Bu yüzden başkalarının sanatlarından esinlenmek ya da onları kopyalamak bir sanat olmayacağı için kendi fikirlerinizle bir sanat ortaya çıkarmanız gerekmektedir.

  1. Güçlü Bir Görsel Algı Yeteneğiniz Olmalıdır

Görsel olarak elde ettiğiniz algılar doğa üzerinde neredeyse en somut ve net algılardır. Yani en güçlü algı çeşidimizdir. Bu yüzden bu alanda hizmet verecek kişilerin görsel anlamda duyuları ile aldıklarını farklı şekillerde yorumlayarak verilere aktarabiliyor olması gerekmektedir.

  1. Özgün Olmanız Gerekiyor

Daha önce de bahsettiğimiz gibi mutlaka özgün olmanız gerekiyor. Tabi burada ki özgünlükten kastımız uygulanabilir ve yapacağınız işe uyumlu bir özgünlüktür.

  1. İleri Derecede Bilgisayar Kullanımı

Grafik tasarımı alanında yapacağınız işlemler de Word, Excel benzeri Microsoft programlarını kullanmayı bilmekten ziyade Photoshop, Indesign, Coreldraw gibi programları ileri derecede bilmeniz gerekmektedir. Daha önceki yazımızda bu programlar ile ilgili detaylı bilgi vermiştik. Oradan inceleyebilirsiniz.

  1. Baskı Tasarımı ile İlgili Bilgi Sahibi Olma

Yapacağınız çalışmaların sadece bilgisayar ya da web üzerinde kullanımında değil; baskı, dijital baskı gibi alanlarda da kullanım durumu söz konusu olduğu için bu alanda da bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

grafik tasarım kursu eğitimi

  1. Zaman Yönetimi Yapabilmeniz Gerekiyor

Mesleğiniz gereği aldığınız işleri ve görevleri verdiğiniz süreç içerisinde teslim edebilmeniz oldukça önemlidir. Bu yüzden müşterilerinize ya da patronunuza yapabileceğiniz süreyi net olarak belirtmeli ve o sürede tamamlamalıyız.

  1. Özgüveniniz Olmalı ve Fikir Sunabilmelisiniz

Alanınızda kendinize güveniniz olmalı ve yaptıracağı iş konusunda tam olarak bir fikri olmayan müşterilerinize fikir sunabilmelisiniz.

  1. Pratik İş Yapabilme ve İhtiyaçlar Anlayabilme

Alanında iyi bir grafik tasarımcısı deneyimli ise pratik olarak işlemlerini tamamlayabilir. Müşterinin isteklerini doğru anlayarak eksiksiz bir biçimde tamamlayabilir.

  1. Aynı Anda Birçok İş Yapabilme

Mesleğiniz gereği aynı anda birden fazla proje ile ilgilenmeniz gerekebilir. Bu yüzden düzenli ve dengeli bir biçimde her projeyi aynı anda yürütebilmeniz gerekmektedir.

  1. Takım Halinde Çalışabilme

Takım olarak çalışabilme konusunda yetenekli olmalı ve bazı yerler de birbirinizi tamamlamayı ve projeleri bu şekilde yürütebilmeye hakim olmalısınız.

grafik tasarım kursu eğitimi

 

 

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

insansı robotlar

Hayatımızı Değiştiren İnsansılar: Robotlar

Çoğunu bilimkurgu filmleriyle düşünmeye başladığımız, geçmişte, “Böyle bir şey olabilir mi?” dediğimiz pek çok gelişmeyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!