Anasayfa / Bilgi Güvenliği Eğitimleri / Hacker Olmak İstiyorum? Hacker Nasıl Olunur?

Hacker Olmak İstiyorum? Hacker Nasıl Olunur?

Birçok internet kullanıcısını cezbeden hacker ne demek sorusu, en az anlamı kadar popüler olmuştur. Hackerler internet dünyasının kralları olarak görüldükleri için herkes hacker olmak istemektedir.

Hacker Ne Demek?

Son dönemlerin meşhur sorularından olan hacker ne demek sorusu, farklı cevapları olan bir sorudur. Şahsi veya kurum ile kuruluşlara ait olan bilgisayarların ya da ağların, güvenlik sistemlerine izinsiz bir şekilde sızan, nasıl sızılacağını kolay bir şekilde tespit eden ve bu tespiti kendi menfaatleri doğrultusunda kullanan bilgisayar korsanına hacker denilmektedir.

Başka insanların özel olan bilgilerine erişen hackerler, sistemlerine zarar verebilmektedir. Genelde hacker nedir denildiği zaman, bilgisayar başında yapılabilecek en havalı işlerden biri olarak tanımlanır. Herkesin yapabileceği bir iş gibi görünen hackerlik aslında sanıldığı kadar kolay değildir.

Yetenek ve çok fazla çalışma gerektiren hacker olma, farklı teknik donanımlara sahip olmayı da gerektirmektedir. İngilizce karşılığı korsanlık anlamına gelen hackerlik zekâ ve zaman dışında hatırı sayılır bir bilgi isteyen iştir.

Bilgisayar sistemlerinde görülen açıklardan yararlanan hackerler, sisteme istedikleri her şeyi yaptırabilmektedir. Ayrıca hacker olma kavramı yalnızca internet siteleri için var olan bir kavram değildir. Bu işin ileri boyutları da bulunmaktadır.

Sistem zaafları kolay bir şekilde bulan ve bu zaafları ustalık ile kullanan hackerlik, bir insana istenilen her şeyi yaptırabilme özelliğini vermektedir. Genel olarak hacklenen bir kişi fark etmeden ondan istenilen şey alınmış olmaktadır. Bir sisteme girebilmek için hackerlerin parolayı bilmesine gerek yoktur.

Hackerlik çok önemli bir iştir. Bu nedenle hacker nasıl olunur sorusunu soran ve donanım konusunda bu kadar yüksek bir seviyeye ulaşmak isteyen kişilerin öncelikle nasıl bir hacker olmak istediklerine karar vermeleri gerekmektedir. Çünkü hacker olmanın da çeşitleri vardır.

Hacker Çeşitleri Nelerdir?

Hacker denildiğinde ilk olarak akıllara kötü kişiler gelmektedir. Ancak bu her zaman böyle değildir. Hackerlik kendi arasında farklı gruplara ayrılmaktadır ve her grubun amaçları ile gerçekleştirdikleri farklıdır. Bu nedenle hacker nasıl olunur sorusu ile ilgilenen kişilerin ilk olarak bu bilgileri bilmesi önemlidir. Hacker çeşitleri şu şekildedir:

Beyaz Şapkalı Hackerler

Hacker çeşitleri içinde en faydalı olan hackerler beyaz şapkalı olanlardır. Bilgi ve becerilerine göre sınıflandırılan hackerler bu bilgilere göre nitelik kazanmaktadır. Beyaz şapkalı olan hackerler da kötü hackerler gibi saldırı ve hack bilgisine sahiptirler. Fakat beyaz şapkalı olan hackerler bütün bilgi ve becerilerini sistemlere ya da kurumlara saldırmak için kullanmazlar. Bunun tam aksine sistem ile kurumları korumak amacı ile bilgilerini kullanırlar. Buna bir başka isim ile sistem güvenliği uzmanı da denilmektedir.

Bilişim Eğitim Merkezi tarafından verilen kapsamlı Ethical Hacker Eğitimi ile sizlere hacker gibi düşünmenin nasıl olacağı öğretilmektedir. Her bilgi güvenliği profesyonelinin katılımını sağladığı bu eğitim ile beyaz şapkalı hacker olarak birçok alanda iş kapısı da aralanmış olmaktadır. Güvenlik açıklarını tespit etme amacı ile yapılması gereken temel hacker eğitimi veren Bilişim Eğitim Merkezi, etik hackerliğin nasıl yapılabileceğini öğretmektedir. İyi bir hacker olmak isteyenler için en ideal yol, burada verilen eğitime katılmaktır. Buradan alınan eğitim ile bir devlet kurumunun ya da şirketin güvenliğini sağlamak amacı ile o yere hizmet etmektedirler. Kötü niyetli hackerler kadar bilgi sahibi olan etik hackerler, sistemi hack saldırılarına karşı korumaktadır.

Siyah Şapkalı Hackerler

Üstün bilgilerini ve becerilerini teknolojik ortamlarda kullanan siyah şapkalı hackerler, bunu sistemlere sızarak zarar verme ya da veri çalma gibi zarar veren işlemlerde kullanmaktadır. Yasa dışı sayılan işlemlerini bazen para için yapan siyah şapkalı hackerler, bazen de isimlerini duyurmak için yapmaktadırlar.

Gri Şapkalı Hackerler

Genellikle hobi amacı ile hackerlik yapan gri şapkalı hackerler, birçok özelliğe ve bilgiye sahip olsalar da bunu kötü amaçlar ile kullanmazlar. Genelde sistemlerin açıklarını bulan gri şapkalı hackerler, sisteme giriş yapsalar da, sisteme zarar vermez ya da sistemden veri çalmazlar. Bazı zamanlarda, buldukları sistem açıklarını ilgili kurum ya da firmaya bildirerek güvenli bir sistem sağlamaktadırlar.

Nasıl Hacker Olunur?

Hacker olmak isteyen kişilerin bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu özelliklerin ise Bilişim Eğitim Merkezi’nde verilen Hacker Eğitimi ile desteklenmesi iyi bir hacker olmayı sağlar. Peki, nedir bu özellikler? İyi bir hacker olabilmek için öğrenilmesi gereken 10 temel adım şu şekildedir:

  1. Bir kişinin bilgisayarına girmek ile hacker olunmamaktadır. Hacker olmak için temel bilgisayar becerilerine hâkim olunması gerekir. Bu beceriler ile ağ parametrelerinin ayarlanması sağlanarak Windows komut sistemi kullanılmaya başlanır. Bunu sağlamak ise çok kolay değildir. Uzun zamandır bilgisayar kullanan kişilerin öğrenebileceği temel bir eğitimdir.
  2. Birçok dilin akademik olarak konuşuluyor olunması gerekmektedir. Özellikle de İngilizce bilmek önemlidir. Çünkü sistemlerin veri tabanında farklı diller ile karşılaşmak mümkündür.
  3. Hacker olmak isteyen kişilerin programlamayı çok iyi bilmeleri gerekmektedir.
  4. İyi bir hacker olmak isteyen kişinin güvenlik kavramlarından ve teknolojilerinden anlaması gerekmektedir. Güvenlik yöneticileri tarafından kurulan engellerin aşılması için onların tanınması gerekmektedir. Bu nedenle PKI, SSL, Firewall ve IDS gibi teknolojilerden anlamak gerekmektedir.
  5. Hacker olabilmek için en önemli aşamalardan biri de web uygulamalarıdır. Son dönemlerde hackerler için verimli olan bir alandır. Buna bağlı olarak, web uygulamaları ne kadar iyi anlaşılır ise hackerler da o kadar başarılı olmaktadır.
  6. Hackerlik işinde profesyonel olmak isteniyor ise elde edilen bilgilerin doğru bir yönde kullanılması gerekmektedir. Planlı çalışmak ve öğrenmek için sürekli araştırmak gerekmektedir.
  7. Hacker olmak için bilinmesi zorunlu olan birçok terim vardır. Bunlar Sniffer, Spoofer, Spam Tool, World List ve War Dialer’dir.
  8. Ciddi bir zaman ve emek harcanan bu işi gerçekten yapmak istediğinizden emin olmalısınız.
  9. Alınan hackerlik eğitiminin iyi yönde kullanılması gerekir. Aksi halde birçok yaptırıma maruz kalınır. Bu nedenle alınan eğitimden sonra kimsenin bilgilerini silmeden ve çalmadan yalnızca koruma amacı ile hackerlik yapılması gerekmektedir.
  10. Bütün güncel haberlerin takip edilmesi ve bunun tecrübeler ile harmanlanması gerekmektedir.

İyi bir hacker olabilmek için bu 10 aşamanın gerçekleştirilmesi gerekir. Bununla beraber, Bilişim Eğitim Merkezi tarafından sunulan Hacker Eğitimine katılarak gerekli donanıma sahip olunması gerekir. Linux ve Network bilgilerine sahip olan kişilerin, bu bilgilerini kaliteli bir eğitimle geliştirmeleri ve alanlarında uzman hale gelmeleri sağlanmaktadır.

Alınan eğitim sonucunda farklı unvan sahibi olan kişiler, hem yurtiçi hem de yurtdışında birçok önemli kurumda çalışabilir ya da kendi danışmanlık işlerini kurabilirler. Bu nedenle Bilişim Eğitim Merkezi’nin hackerlık eğitimine katılmak önemlidir.

Diğer Yazılarımız:

Hacker Olmak İçin 10 Adım

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

Hacker Olmak İçin İlk 10 Adım

Hackerlik, çoğunlukla zeka ve zaman isteyen bir iştir. Hacker olmak için hatırı sayılır bir bilgi birikimine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!