Anasayfa / Bilgi Güvenliği Eğitimleri / Hacker Nedir, Ne Demek?

Hacker Nedir, Ne Demek?

Hacker; kişilere ya da kurum ve kuruluşlara ait bilgisayarların ve ağların güvenlik sistemlerine sızan ya da beyaz şapkalı hacker ise sisteme nasıl sızılabileceğini tespit eden ve bunu kendi menfaatleri için kullanan bilgisayar korsanına verilen isimdir. Hack ve hacker nedir, hacker ne demek kısa tanımı bu şekildedir. Hacker’ların başka kişilerin sistemlerine hacker programları ile erişim sağlayarak özel bilgilerini çalma, bilgisayar sistemlerine hasar verme gibi amaçları vardır. Genel olarak hackerların yaş ortalaması 20 civarındadır. Fakat her hacker, kişi ya da kurumlara zarar verme amacında değildir. Kişisel verileri ve kurumsal verileri çalma ya da zarar verme eylemleri siyah şapkalı hacker’lar tarafından yapılır. Etik hacker ya da beyaz şapkalı hacker ise hacking yeteneklerini savunma amaçlı olarak kullanır. Bu yeteneklerini görev yaptığı ya da danışmanlık yaptığı kurum ve kuruluşların saldırıya uğramasını engellemek ya da saldırıları en az hasarla bertaraf etmeye çalışmak için kullanılır. Kısaca etik hacker nedir sorusunun cevabı budur. Siz de etik hacker eğitimi almak isterseniz Bilişim Eğitim Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

 

İyi Bir Hacker’da Olması Gereken Özellikler

hacker kimdir ne işe yarar

Hacker nasıl olunur sorusunu birçok kişi soruyor. Bunun cevabı bazı teknik donanımlara sahip olmaktan geçer. Öncelikle yapmanız gereken şey Unix tabanlı bir işletim sistemi kurmaktır. Bu yüzden mutlaka Unix’i çok iyi öğrenmeniz gerekir. Hacker olmanın temel şartı Unix’e hakim olmaktır. Unix tabanlı bir işletim sistemini Windows’a paralel olarak da kurabilmeniz mümkündür.

Etik hacker olmak için öncelikle bilgisayar sistemlerine sızmanın yollarını ve sistemlerin nasıl tasarlandığını öğrenmeniz gerekir. Başlangıçta HTML dilini bir web sitesinin genel olarak nasıl çalıştığını bilecek kadar öğrenmelisiniz. C, C++, C# ve Python gibi sık sık kullanılan programlama dillerini öğrenmeniz gereklidir. Özellikle Unix dilinin yazıldığı C dilini iyice öğrenmelisiniz. Python dili de kolay ve az karmaşık olduğu için ilk sırada öğrenilebilir. Bununla birlikte kod yazabilmek adına Ubuntu, Kali ve Backtrack gibi işletim sistemlerini öğrenebilir ve bunları kullanabilirsiniz.

İyi bir hacker olmak için öncelikle yetenekli olmanız gerekir. Her konuya hakim olacak kadar bilgili ve araştırmacı bir kişiliğe sahip olmanız önemlidir. Yaratıcı düşünmek, problem çözmek ve sabırlı olmak gereklidir. Bilgisayar başında uzun saatler geçirmekten sıkılmamalısınız ve problem çözmeyi ise oyun gibi görmelisiniz. Başka kişilerin göremediği sistem açıkları ve sorunları ustaca bulmalı ve sisteme sızma yollarını keşfetmelisiniz. Problem bulma ve çözme yeteneklerinizi geliştirmek adına açık kaynak kodlu yazılımları kullanabilirsiniz. Bir açık kaynak kodlu yazılımın hatalarını bulabilir ve çözebilirsiniz. Bu yazılımın saldırılara karşı ne kadar dayanıklı olduğunu test edebilirsiniz.

Kaç Tür Hacker Vardır?

hacker nasıldır

Hacker’lar genel olarak iki türdür. Siyah şapkalı hacker ve beyaz şapkalı hacker’lar vardır. Bir de çok fazla aktif olmayan gri şapkalı hackerlar vardır. Siyah şapkalı hackerlar, sistemlere zarar verir. Bu kötü niyetli bilgisayar korsanları sistemleri kullanılamaz hale getirmek, kişisel verileri çalmak, finansal kuruluşlardan para çalmak gibi çeşitli amaçlarla hacking yaparlar.

Beyaz şapkalı hacker olarak adlandırılan etik hackerlar ise bilgisayar korsanlığını etik olarak yaparlar. Kişisel ve kurumsal bilgisayar sistemlerini, siyah şapkalı hacker saldırılarından korumak amacı ile sistemlerin açıklarını bulup kırarak sistem yöneticilerine bildirirler. Güvenlik zaafiyetlerini kötü niyetli kişilerden önce bulan beyaz şapkalı hackerlar, güvenlik açıklarının kapatılmasına yardımcı olurlar. Bir de lamer denilen kişiler vardır. Lamerlar, hayranlık uyandırmak için ya da eğlence amacıyla hackerlığa özenen kişilerdir. Lamerlar genellikle çocuk ya da ergenlerdir. Bu kişiler yeterli bilgi seviyesine sahip değillerdir. Hazır ya da çok önceden tespit edilen güvenlik açıklarını kullanarak eski web sitelerine kısa süreli zarar verirler.

Hack Nasıl Yapılır?

hacker olmak

Hackerların sahip olması gereken özelliklere sahipseniz, iyi bir etik hacker olma ihtimaliniz vardır. Danışmanlık yaptığını kişi ya da kurumların açıklarını tespit etmek için öncelikle sistem açıklarını bulmak için keşif yapmanız gerekir.

Artık günümüzde yazılım alanında çok hızlı ilerleme ve gelişmeler yaşandığı için web sitelerindeki açıklar git gide azalmaktadır. Bununla birlikte web sitelerinin kaynaklarını zorlayarak devre dışı bırakmak amacı ile kullanılan saldırılan en yaygın hack türü haline geldi. Sanal orda adı verilen ve bilgisayarları habersiz bir biçimde çeşitli virüsler aracılığı ile ordusuna dahil eden botnetler bu saldırı türlerinden en çok etkili olanıdır. Botnet; sistemdeki verileri çalmaz daha ziyade geçici olarak verilerin ve sistemin işleyişi engellenir. Bir botnet ordusu oluşturulduktan sonra hackerın yapması gereken şey hangi saldırının gerçekleştirileceğinin ve nereye yapılacağının komutunu vermektir. Saldırı aynı anda botnetin içerdiği binlerce bilgisayardan yapıldığı için komutu nereden gönderildiğini bulmak imkansıza yakındır. En tehlikeli botnet saldırısı ise flood atak türü olan SYN’dir. Bu saldırıyla on dakika gibi çok kısa bir sürede sistemin devre dışı kalması sağlanır. Etik hacker olmak isteyen kişilerin bu tür saldırılar konusunda hazırlıklı olması önemlidir.

Sizde hacker olmak istiyorsanız eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz.  www.bilisimegitim.com

 

Diğer Yazılar:

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

Hacker Olmak İçin İlk 10 Adım

Hackerlik, çoğunlukla zeka ve zaman isteyen bir iştir. Hacker olmak için hatırı sayılır bir bilgi birikimine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!