Anasayfa / Teknik Eğitimler / Harita Mühendisinin Bilmesi Gereken Programlar

Harita Mühendisinin Bilmesi Gereken Programlar

Mühendislik fakültelerinde eğitimi verilen bir başka bölüm ise elbette ki ‘’ Harita Mühendisliği ‘’. Bildiğiniz gibi genel olarak harita mühendisleri saha çalışmaları yapmaktadır. Yine ofiste de çalışmaları bulunurken, saha ile ofis arasında git gel yaparak, görev almaya devam ederler. Saha da her ne kadar GPS cihazları ve diğer ölçüm aletleri kullansalar da, tabi ki ofislerinde kendilerine ve alanlarına uygun programlar kullanarak, işlemleri daha hızlı hale getirirler. Bu yazımızda, harita mühendisinin bilmesi gereken programlar hakkında bazı bilgiler vererek, yeni mühendisler ya da tüm diğer mühendis adayları için bilgiler vereceğiz. Tabi ki yine sektörde yıllardır hizmet vermiş eski mühendislerimiz de ek bilgi olarak, bu programlara göz atarak, kendilerini bu alanda geliştirebilirler.

Harita Mühendisinin Bilmesi Gereken Programlar

Biliyorsunuz ki genel olarak başlangıç olarak C dili öğrenmeniz gerekenlerden olabilir. Bunun yanı sıra hizmet vereceğiniz işlemlere göre C # ile devam edilir. Her ne kadar pek çok kişi bu dillere ihtiyaç duymasa da, verilen hizmet şekline göre bunlara ihtiyaç duyan mühendisler de olacaktır. İlk olarak ne alanda çalışma yapacağınızı ve nasıl bir mühendis unvanı almak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Pek çok saha çalışması yaparken, diğerleri mühendisten çok yazılımcı olarak görev aldığından dolayı bu dilleri iyi bilmesi gerekebilir. Fakat diğer mesleki programları bilmeniz de vereceğiniz hizmete göre yeterli olabilecektir. Yine bu durumda, harita mühendisinin öğrenmesi gereken programlar, görev alacağınız firma ya da şirkete göre değişiklik gösterebilir. Bu programların bazılarından bahsetmek gerekirse, şunlara göz atabiliriz.

MS Office

Ofis işlemleri ile gün içerisinde az da olsa uğraşacak her bir çalışan için elbette ki MS Office programları büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Tutacağınız raporlar, güncel tutmanız gereken veriler, dilekçeler, izinler, sunumlar, hesaplamalar ve daha fazlası bu programlar ile birlikte kolaylaşmaktadır. Bu eğitimler her ne kadar pek çok kurum tarafından verilse de, ‘’ Bilişim Eğitim Merkezi ‘’ dahilinde verilen eğitim sonrası kursiyerlere verilen başarı belgesi, iş başvurunuzda bu konuda yeterlilik arayan firmalar için bir adım önde olmanızı mümkün kılacaktır. Genel olarak MS Office programları arasında kullanılanlar şunlar olurken, ‘’ Bilişim Eğitim Merkezi ‘’ kapsamında bu programların eğitimini alabilmeniz mümkündür.

  • MS Excel
  • MS Word
  • MS PowerPoint

Yukarıda verdiğimiz program bilgileri, harita mühendisleri için gerekli olabilmektedir. Ek olarak; mapinfo ve arcgis de öğrenilmesi tercih edilebilir.

AutoCAD Map 3D          

Yine haritacılar ve karayollarında ya da diğer kurumlarda çalışan, haritalar ile sürekli işlemi bulunan mühendisler için tercih edilebilecek bir program olarak tanımlanabilir. Yeni sürümü ile birbirinden farklı özellik eklenmiş olurken, harita mühendisinin öğrenmesi gereken programlar arasında bulunan AutoCAD Map 3D için bazı avantajlar şunlardır.

  • Çizim üretimi
  • İş verimliliği
  • İş akışlarında yapılandırılmış işlemler
  • Tasarımda iletişim kolaylığı
  • Kontrol ve düzenleme
  • 3 boyut modelleme özelliği

Yine PDF formatında olan verileri; referans olarak kullanabileceğiniz gibi, sunumlarınızı daha kolay yapabilirsiniz.

ArcGIS

               Haritacılar için ve profesyonel olarak bir haritacı olmak isteyenler için ‘’ Harita Plus Paketi ‘’ bünyesinde bulunan ArcGIS almanız gereken eğitimler arasında. Sizler için özel olarak hazırlanan harita paketi ile birlikte bu programında eğitimini alarak, iş verimliliğinizi artırabilir ve sektörde rakiplerinizin bir adım daha önüne geçebilirsiniz.

Bahsettiğimiz haritacılık için özel program kurslarının yanı sıra ‘’ bilişim eğitim merkezi ‘’ tarafından verilen diğer kişisel gelişim kurslarına da katılarak, kazanımlar sağlayabilirsiniz. Detayları müşteri hizmetlerimiz ile görüşerek alabilirsiniz.

 

Sizde bu programları öğrenmek için tıklayınız…

 

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

archicad nedir

Archicad Nedir?

Archicad, bir mimari tasarım programıdır. Archicad; kullanıcılara mükemmel bir mimari dizayn ve üretkenliği arttırma yeteneği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!