Anasayfa / Genel / Hayatımızı Değiştiren İnsansılar: Robotlar

Hayatımızı Değiştiren İnsansılar: Robotlar

Çoğunu bilimkurgu filmleriyle düşünmeye başladığımız, geçmişte, “Böyle bir şey olabilir mi?” dediğimiz pek çok gelişmeyi bugün yaşıyoruz ve çok da normal karşılıyoruz. “Geleceğe Dönüş” filmlerini izleyenler bunu çok daha iyi anlayabilirler. Filmde konu edilen bir takım teknolojik gelişmeler bugün ya hayatımızdalar, ya bu konuların üzerine yapılan çalışmalar devam ediyor ya da farklı fikir ve formlarla her geçen gün hayatımızda yer buluyorlar. Bunun yanı sıra çizgi filmlerde dahi konu edilen insansı robotlarla bugün bir bir tanışmaya başladık. Peki, adı üstünde “insansı” bu varlıklarla yaşamaya hazır mıyız? Robotlar hayatımızı nasıl değiştirecek dersiniz?

Filmlere, dizilere ve hatta çizgi filmlere bile konu olan robotlar artık hayatımızın tam ortasındalar. Üstelik çok yeni bir tarihten söz etmiyoruz. Gösterime ilk girdiği dönemlerde ütopik olarak gördüğümüz pek çok gelişmeyi bize Geleceğe Dönüş filminin aslında haber verdiğini artık biliyoruz. Peki, özellikle 90’larda çocuk olanlar, Jetgiller çizgi filmini hatırlıyor musunuz? Ya evdeki yardımcı robotu? Daha o zamandan aslında bilinçaltımıza kodlanmaya başlamış bir durum insansı robotlarla yaşamak. Öyle ki bu konuda çekilmiş bir Yeşilçam filmi bile var. Fatma Girik ile Kemal Sunal’ın başrollerini paylaştığı “Japon İşi” filmi tam da böyle bir örnek değil mi? Yeni nesil içinse Cem Yılmaz’ın Arif V 216 filmi iyi bir örnek olarak duruyor.

 

Şimdilerde pek çok yabancı dizi yeni teknolojileri, yapay zekayı ve insansı robotları konu alıyor. Örneğin, Humans dizisi ev içerisinde her türlü işimizi görmeye yardımcı olan androidler ve robotlarla süregiden bir yaşamı konu alıyor. Peki, böyle bir yaşam sizce uzak mı? Elbette değil. Hatta çok yakın. İnsansı robotları bir bir görmeye, onlara isim vermeye başladık. Yakın zamanda bazı meslekleri onlara teslim edeceğimiz açık açık konuşuluyor. Tokyo’daki bir alışveriş merkezinde tanıtılan insansı robotlardan biri olan Chidita junco bir alışveriş merkezinde danışma olarak hizmet verecek, Nagasaki’de ise Hen-na Otel’in resepsiyonda Yumeko isimli robot çalışıyor. Bunlardan da anlayabileceğiniz gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde siz de evinize insansı bir robot alabilirsiniz. Bebeğinize insansı bir robot bakarken, akşam ne yemek istediğinizi sorarak mutfağa sizin yerinize o girebilir.

 

İnsansı Robot Nedir?

İnsansı robot, fiziksel olarak insana benzeyen antropomorfik yani iki kolu, iki bacağı bir kafası, kafasında gözleri ve kulakları olan, iki ayak üstünde yürüyen robotlar için kullanılan bir tanımlama. Bu robotların en önemli avantajı olarak ise insanlar için tasarlanmış araç ve mekanları herhangi bir değişiklik gerektirmeden kullanabiliyor olmaları. Yani bu da demek oluyor ki kısa bir süre içerisinde pek çok meslek sahibi insan işsiz kalabilir. Çünkü işlevini insansız yerine getiren makineler geliştirmektense halihazırdaki makineleri kullanabilen robotlar geliştiriliyor. Yakın gelecekte pek çok alanda insan gücü yerine insansı robot gücü geçebilir. Bu da işveren için daha az maliyet, işçi için ise iş kaybı manasına geliyor. Ancak hemen paniğe kapılmamakta fayda var. Elbette yaşanan dönüşüm ve yapay zeka teknolojileri bazı meslekleri ortadan kaldıracak ama yerine yenilerini de getirecek. Tabi ortaya çıkan yeni meslekler için biraz daha donanımlı olmak gerekecek.

İnsansı Robotlar Hayatımızı Nasıl Değiştirecek?

Yapay zeka gelişmelerini kimileri oldukça olumlu bulurken kimileri ise korkutucu senaryolarla konuya farklı açıdan yaklaşıyor. Konuyu, yapay zeka teknolojilerinin insanlığın sonunu getireceğine kadar uzandıranlar da var ve dayandıkları noktalar çoğu zaman ikna edici olabiliyor. Şöyle ki, bu alanda araştırma yapanlar ve yapay zeka üzerine çalışanlar gelecekte “yapay zeka geliştiren insan” kavramına olan ihtiyacın da azabileceğini vurguluyor. Yani makineler, kendi kendilerini geliştirmeye başlayacaklar. Hali hazırda büyük verilerdeki örüntüleri tanıma ve çıkarım yapma, yazılımlardaki hataları bulma gibi konularda insan performansının çok ötesinde bir performans sergileyen makinelerin daha da iyileşeceği ve kendi kendilerine yeterli hale gelecekleri öngörülüyor.

 

İnsansı Robotlarla İşsizlik Artabilir

Yapay zeka ve zeki robotların işgücündeki paylarının artması, tarihte görülmemiş ölçekte bir işsizlik sorununu da beraberinde getirebileceği konuşulanlar arasında yer alıyor. Özellikle düşük vasıflı hizmet sektöründe ya da vasıfsız alanlarda insan gücü tamamen ortadan kalkarak yerine “insansı”lar geçecek. Böylece hem daha kaliteli sonuçlar elde edilmesi hem de işçi maliyetlerinin düşürülmesi söz konusu. Baktığınız zaman, çoğu benzin istasyonu artık self-servis hizmet veriyor. Pek çok süpermarkette kendi kendinize işlem yapabiliyorsunuz. Çin’in en tartışmalı şirketlerinden Apple ve Samsung gibi firmalara büyük ölçekli üretim yapan FoxConn, fabrikalarındaki 60 bin işçiyi işten çıkardı ve onların yerine robotları yerleştirdi. Bu trend artarak devam edecek. Evlerinizdeki yardımcıların yerini de robotlarla değiştirme ihtimaliniz çok uzak bir ihtimal değil, siz ne dersiniz?

 

Robotlar ve Duygular


İşte tam bu noktada “Japon İşi” filmine geri dönelim. Bildiğiniz gibi filmde Kemal Sunal, Fatma Girik’in oynadığı ünlü şarkıcıya aşık bir adamı oynuyordu, onun durumuna üzülen Japon arkadaşı da haline üzülerek Japonya’dan ona ünlü şarkıcının robotunu yolluyordu, üstelik Türk ev kadınının tipik özellikleriyle dizayn edilmiş bir robot… Kemal Sunal da filmde asıl aşkını unutup robota bağlanıyordu. Günümüzün önemli konu başlıklarından biri de bu; insansı robotlarla insanlar arasında duygusal bir bağ kurulabilir mi? Bu konuda birçok araştırma yapılıyor ve insanların makinelere duygusal bağ kurarak hareket edebileceği gösteriliyor. Yeni nesil yabancı dizilerden biri olan Black Mirror dizisinin Be Right Back (Hemen Geliyorum) bölümünde bu tarz bir konu ele alınıyor. Eşini kaybeden kadın, hayatındaki boşluğu eşinin birebir aynısı olan robot ile kapatmaya çalışıyor. Film ve dizilerle bilinçaltımıza kodlananları düşünürseniz, kısa bir süre sonra bazı robotların gerçek insanlardan ayırt edilemeyeceğini söylemek de artı ne abartı bir yaklaşım ne de ütopik… Bu fikre bir an önce alışmak ve ona göre aksiyon almak herkesi için en doğrusu olabilir.

 

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

Özel kurs eğitimlerinin uzaktan sürdürülmesi milli ekonomiye katkı sağlayacak

Tüm Özel Eğitim Kurumları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çevik, özel kurs eğitimlerinin uzaktan sürdürülmesinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!