Anasayfa / Grafik Web Eğitimleri / HDR (High Dynamic Range – Yüksek Dinamik Aralığı)

HDR (High Dynamic Range – Yüksek Dinamik Aralığı)

Farklı ışık değerlerinde pozlama yapılmış ve en az 3 fotoğraftan oluşan aynı kadraja ait fotoğrafların üst üste birleştirilmesinden oluşan bir fotoğrafçılık tekniğidir. Kısaca fotoğraftaki parlak ve karanlık alanlar arasındaki ışık şiddetinin farkıdır.

HDR fotoğraf çekilirken dikkat edilmesi gerekenler

  1. Fotoğraf karesinde hareket titreme ya da oynama olmaması. Bu yüzden HDR çekimde mutlaka bir tripod kullanılmalıdır. Fotoğraf makinesi sabitlenmelidir.
  2. Hareketli nesne ya da canlılar olmamalı. Ya da rüzgarlı bir havada eğer ağaçlar vb. nesneler varsa kadrajda bu tür havalarda fotoğraf çekmemelidir.
  3. Makine tripod bile olsa deklanşöre basarken titreme olabilir. Titremeden kaçınmalı ve mümkünse uzaktan kumanda kullanılmalıdır.

HDR yapmak için aynı kadraja sahip farklı ışık tonlarında çekilmiş en az 3 (ki daha fazlada olabilir) fotoğrafa ihtiyacımız vardır. HDR’nin çalışma prensibi 3 ya da daha fazla fotoğrafın birleşiminde kadrajın içinde kalan ışıklı veya gölgeli yerlerin tek kare çekimde dengeye getirilmesidir. Bu dengeye getirme esnasında estetik oranı yüksek çalışmalar ortaya çıkmaktadır. HDR her fotoğrafa uygulanmaz. Özellikle bulutlu havalarda, eski bina ya da antika eşyalarda veya iç mekanda çekilen fotoğraflarda iyi sonuç verecektir.

HDR‘yi oluşturmak için yazılım gerekmektedir. Günümüzde gelişmiş bazı DSLR’ler de ve kimi akıllı cep telefonlarında makine içinden fotoğraf çekilirken veya çekim sonrasında yazılımla HDR yapılabilmektedir.

Photoshopta birden fazla fotoğrafa sahipsek HDR yapmanın yolu:

File>Automate>Merge to HDR pro. ile yapılır. Menüden bu kısma tıkladığımızda karşımıza HDR yapmak için dosyaları çağıracağımız panel gelir.

Browse ile farklı ışık değerlerindeki birleştirilecek fotoğraflar çağrılır ve OK dedikten sonra
Photoshop programı bu dosyaları kendi otomatik olarak birleştirdikten sonra yapılacak düzenlemeler için bir kontrol paneli verir bizlere.

Bu panelin alt kısmından eklediğimiz fotoğraflardan istediğimizi tekrar çıkartabiliriz. Bazı uzun pozlama durumlarında, bulanıklıklar sebebiyle bir fotoğrafı kullanmak istemeyebilirsiniz. Eğer hayaletlenme varsa, yukarı kısımdaki remove ghosts (hayaletleri kaldır) seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Radius değeri etkinin ne kadar olacağını kontrol eden bir mask blur (bulanıklık) etkisi verecektir.

Yapacağınız değişikliklerin güç oranını da Strengh sürgüsüyle ayarlayabilirsiniz.

Tone and Detail (Ton ve Detay)

Gamma: kontrastın olacağı yerin kontrolüdür. Aşırı kullanımı ya yıkanmış etkisi ya da harika etki bırakabilir. Işığın bir nebze kırabileceğiniz veya görsele biraz daha ışık alabilirsiniz contrast kanalından. Bulutsuz bir kadrajda oluşacak beyaz gökyüzünü kurtarmak içinde kullanabilirsiniz.

Exposure (Pozlama): Genel parlaklığı kontrol eder. Görsele objektiften girecek olan ışık ayarı gibi düşünürseniz objektifi açtığınızda fazla ışık kıstığınızda ise az ışık girecektir. Exposure fotoğraf makinenizde yaptığınız bu ayarın paneldeki yeridir.

Detail: Görüntünüzü keskinleştirir ya da yumuşatır. En çok kullanılan sürgülerden bir tanesidir. Fotoğrafta ne kadar detay görmek istiyorsanız sürgüyü sağa doğru çektikçe görseldeki edge’leri kullanarak daha belirgin hale getirir. Bu sürgüyü sola doğru kaydırdığınızda ise sınırlar yani edge’ler yok olmaya daha flu daha az detaya sahip bir görsel elde edersiniz.

Advanced (İleri)

Shadow (Gölge): Fotoğraftaki karanlık bölgedeki ayrıntıları ortaya çıkarır veya daha karanlık hale getirir. Burada karıştırılmaması gereken fotoğrafın ışığını açmaz. Gölge ya da koyu alanları tespit eder ve sürgüyü oynadığınız yön doğrultusunda daha koyu veya daha açık hale getirir.

Highlight (Vurgu): Fotoğrafın parlak alanlarındaki detayları kurtarır veya parlak alanların ışığını dahada açar. Eğer görselde lambalardan kaynaklı bir ışık patlamaları mevcutsa bu sürgüyü kullanarak o patlamalardan kurtulabilirsiniz.

Vibrance (Titreşim): Fotoğrafınızda ki renkli alanları, doygunluklarını (saturation) değiştirmeden daha renkli hale getirir (akıllıca). Vibrance fotoğrafçıların en çok kullandığı sürgülerden birtanesidir fotoğrafı renk olarak daha canlı hale getirmede. Çünkü vibrance, saturation gibi renk patlamalarına ya da yanmalarına sebep olmaz. İnsan tenini baz alır ve renk doygunluğunu saturation’a göre daha akıllı ayarlar.

Saturation (Doygunluk): Renk miktarını azaltır ya da artırır. Renklerin doygunluğu ile oynarken dikkatli olun. Çünkü bu sürgüyü uç noktalarda kullanmak hatalara ya da renk yanıklıklarına sebep olabilir. Eğer bir doygunluk verecekseniz sürgü genel olarak 20’yi geçmemeli. Tabi yapacağınız çalışmaya göre bu kurallar istisnaya uğrayabilir.

Preset: en kısımda yer alan bu listede eğer sürgüleri kullanmayı bilmiyor ve panele hakim değilseniz hazır HDR yapım listelerini gezinebilir gözünüze en hoş gelen HDR tekniklerinden birini sürgülerle hiç oynamadan listeden seçebilirsiniz.

Görüntünüzden memnun kalırsanız, OK (tamam) butonunu tıklayın.

Eğer elinizde tek bir fotoğraf var ise yine HDR tekniğini image menüsü içinden Adjustment kısmına tıklayıp HDR toning’i seçerekte yapabiliriz. Bu kez birden fazla fotoğrafla değil tek bir fotoğrafla HDR paneli bize açılacaktır.

Tüm ayarları yaptıktan sonra HDR efektimiz hazır. Tabi ki bunlar yaparken fotoğrafınızı biraz daha sanatsal çekerseniz daha güzel bir görüntü elde etmiş olursunuz.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

web tasarım nedir

Web Tasarım Nedir?

Web tasarımı; tasarım fikirlerinin estetik bir bakış açısıyla, bir amaç için ve belirli kriterler ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!