Anasayfa / Yazılım 360 Eğitimleri / Html Nedir? Ne İşe Yarar?

Html Nedir? Ne İşe Yarar?

Bilgisayarın hayatımıza girmesi ile birlikte pek çok terimde dilimize yer etmiştir. Günlük hayatta internette dolaşırken istediğimiz siteye gidebilmek için adres çubuğuna sitenin adresini yazarız ve en başında hep html yazar. Peki, bu html nedir? Html; Hypertext Markup Language (HTML )açılımını ifade eder. Html; bir metin işaretleme dilidir. Yani bir yazılımı ifade etmez. Zaman zaman bilgisayarın dili karmaşık gelse de temel terimleri bilindiği sürece profesyonellik gerektirmeyen işlerinizi rahatlıkla çözümleyebilirsiniz. Html terimini sıklıkla gördüğümüz ve internet dilinde sıkça kullanılmasına rağmen ne anlama geldiği hakkında fikrimizin olmaması oldukça doğal olmaktadır. Şimdi Html nedir? Ayrıntıları ile inceleyelim.

HTML Nedir, ne işe yarar?

Html; Hypertext Markup Language kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Yazılım değildir. Html, web sitelerinde kullanılan bir programlama dilini ifade etmektedir. Bunun için expolerer, edge, chrome, opera, firefox gibi tarayıcılardan da desteklenmektedir. Böylece bu tarayıcılar ile kolaylıkla işlenmektedir. Detaylı incelemeden önce aslında bilinmesi gereken temel mantık oldukça basittir. Basitçe ifade edilecek olursa bildiğiniz web sitelerinin kodlarıdır. Girdiğiniz siteler burada html kodunu işleyerek sizleri gerekli olan sayfalara yönlendirmektedir. Hayatımızın vazgeçilmez bir unsuru olan interneti kullanabilmek çeşitli yazılımlar ve programlara ihtiyaç duyulmaktadır. Her işin altında mutlaka teknik bir mantık bulunmaktadır. Bu aslında sıkça karşılaştığımız terimler olmakla birlikte pek çoğumuzun tam anlamı bilmediği terimlerdir.

HTML Neleri İfade Eder?

Html bir işaretleme dilidir ve web sayfalarının hazırlanmasında kullanılır. Dilerseniz Html kodlarını sizde rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz. Bunun için herhangi bir web sitesinde olmanız yeterli olacaktır. Örneğin bir araştırma yapıyorsunuz ya da internetten bir film izliyorsunuz. Htmal kodunu görüntülemek için farenin sağ tuşuna basarak sayfayı incele dedikten sonra kaynağı görüntüleyebilirsiniz. Web sitesinin sağ tarafında beliren kodlar tam olarak html kodlarını ifade etmektedir. Karmaşık olarak gözükse de bu kodlar sayesinde web siteleri hazırlanır. Chrome, Fİrefox, Edge, İnternet Explorer gibi tarayıcılar html kodlarını işleyerek web sitesine dönüştürür. Htmlnin işlevleri arasında;

  • Resim, fotoğraf gibi görsellerin, yazıların, pdf ya da Word olması fark etmeksizin tüm içerikleri, sunumları, videoları ve diğer kullandığımız tüm unsurların bir Web sayfasında konumlandırılmasını sağlar.
  • Resim, fotoğraf, video ya da içeriklerin ilgili internet sitesinde düzgün görüntülenmesini sağlar.
  • Google, yandex gibi arama motorlarına ilgili web siteleri hakkında gerekli bilgiyi sağlar.

 HTML Ne Demek?

Aslında genel olarak Html hakkında bilgi verilmiş olsa da html bilgisayar dilinde detaylı şekilde ifadeler içermektedir. Html ile internette sıkça karşılaşmaktayız. Ancak burada bilinmesi gereken en önemli şey html’in bir program dili olduğu değil, bir işaretleme dilinin olduğunun bilinmesidir. Bu nedenle de dinamik bir ifadeyi değil statik bir anlamı ifade etmektedir. Dinamik bir hale dönüşebilmesi için script dilleri ve PHP, ASP, JSP gibi program dili ile birlikte kullanılması gerekmektedir. Bunun anlamı ise html kodları ile program dillerinin ortak kullanılması sonucunda dinamik bir site oluşturulmasının mümkün olmasıdır. Ayrıca html yazarken dikkat edilmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Bunlar ise;

  • Bazı simgeler ile tag oluşturulmalıdır.
  • Açılan etiketler mutlaka kapatılmalıdır ve bu şekilde işleme devam edilmelidir. Yani açtığınız etiketi mutlak surette kapatmanız gereklidir.
  • Bilgisayar dilinde bilindiği üzere Türkçe karakterlere yer verilmez bu nedenle html kodları yazarken de Türkçe ifadeler yer almamaktadır.
  • Html kodları yazarken nadir olarak büyük harf kullanılırken sıklıkla küçük harf kullanılmaktadır. Büyük harflere pe yer verilmez.
html nasıl öğrenilir
html nasıl öğrenilir

HTML Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Html yaşayan belgelerden oluşur. Peki, bunun anlamı nedir? Resim, fotoğraf, metinler ya da videolar yaşayan belgeleri ifade etmektedir. Böylelikle bu yaşayan belgeler web sitesine konumlandırılmış olacaktır. Html yazılırken dikkat edilmesi gerekenler mutlaka göz önüne alınmalıdır. Bunun için ise etiketler, işaretler ve kullanılan simgeler doğru şekilde yazılmalıdır. Html’in arka tarafında hareketli, çok platformlu, multimedia ve client/server tarzında uygulamaları oluşturmak için kullanılmaktadır.

Tüm bu bilgiler ışığında görüldüğü üzere Html kesinlikle bir programlama dili değil işaretleme dili olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. Bu konu hakkında kısa bilgiler elde edebilirsiniz ancak profesyonel anlamda bu işaretleme dilini kullanacaksanız mutlaka kısa bir eğitim almalısınız. Örneğin Html ile bir bağlantı oluşturma gezinti işlemlerinin ana temelini oluşturmaktadır. Aslında günlük hayatımızda dolaştığımız tüm internet sitelerinin temelinde Html kodları yer almaktadır. Html başlı başına bir dili oluşturmaktadır. Eğer bu işi profesyonel anlamda gerçekleştirecekseniz yani bir internet sitesi oluşturmak ya da kodlama diline hakim olmak istiyorsanız Html dilini ciddi anlamda öğrenerek işe başlayabilirsiniz.

Html İle Web Sitesi Kurmak Mümkün Müdür?

İnternet sitesi yani web sitesi oluşturmak yalnızca html ile mümkün olabilir. Ancak web sitelerinin artık sadece html ile oluşturulmadığını bilmekte de fayda olmaktadır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi html statik bir yapıya sahiptir. Ancak bazı programlar ile kullanarak dinamik hale getirilir. Bu ne demek diyecek olursanız; bir internet sitesini sadece yazı ile kurulmaz. Bu sitelerin renklendirilmesi ve belli bir stilinin de bulunması gereklidir. Ayrıca web sitelerine resim, fotoğraf, animasyon ya da video gibi eklentiler de yapılması gereklidir. Bunun için ise, CSS, Javascript, PHP, ASP.NET, Python gibi program dillerini Html ile birlikte kullanmış oluruz.

Html’in bir internet sitesi oluşturmak için yeterli olduğu ancak zenginlik katmak bakımdan da başlı başına yetersiz olduğu oldukça açıktır. Ancak temelde de bilinmesi gereken bir dil olduğu açıktır. Aslında kullandığımız, ziyaret ettiğimiz tüm internet sitelerinin temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle bir internet sitesi oluşturmak için mutlak html işaretleme diline hakim olmalıyız.  Aksi takdirde hiçbir şekilde internet sitesi oluşturmanız mümkün olmamaktadır. Eğer daha profesyonel bir hizmet istiyorsanız da bu konuda hizmet veren kurumlardan faydalanabilirsiniz.

 HTML Nasıl Öğrenilebilir?

Html oldukça kolay anlaşılır ve basit bir dildir. Aynı zamanda öğrenmeye başladığınızda da oldukça zevk almanız mümkün olmaktadır. Bu işaretleme dilini basit adımlar ile öğrenmeniz mümkündür. Bu sayede de pratik amaçlı bir internet sitesi kurabilir, burada alıştırmalar yapabilirsiniz. Daha sonra ise işaretleme dili seviyesinde programlama diline geçebilir daha güzel işlere imza atabilirsiniz. Html diğer program dilleri ile ortak bir şekilde kullanıldığında sizi memnun edecek sonuçlara ulaşmanız mümkün olacaktır. Kendinizi böylece de geliştirmiş olacaksınız.

Genel olarak html nedir?

Günlük hayatımızda gezdiğimiz pek çok web sitesinin temelinde html işaretleme dili yatmaktadır. Aslında basit tanımı ile de html tam olarak bir işaretleme dilidir. Bu sayede internet siteleri düzgün olarak görüntülenmektedir. Bu sayede web sitelerindeki kodlamalar doğru bir şekilde çalışmaktadır. Hyper Text Markup Language baş harflerinden oluşturularak bilgisayar dünyasına girmiştir. Hyper referans olan linki, text datayı yani bilgiyi, markup işaretleme dilini ve language ise dilini yani iletişimi ifade etmektedir. Görüldüğü üzere çok da karmaşık bir yapıya sahip değildir. Aksine oldukça bait ve zevkli bir kullanımı bulunmaktadır. Genellikle teknolojik terimler hepimize karmaşık gelse de kullanım açısında büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu tarz uğraşların içine girildiği zaman ise oldukça büyük keyif vermektedir.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

yazılım mühendisliği nedir

Yazılım Mühendisliği Nedir?

21. yüzyıl teknolojinin çok hızlı bir şekilde geliştiği ve pek çok yeniliği hayatımıza dahil eden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!