Anasayfa / Akademik Eğitimler / İÇ MEKANDA DUVAR KAĞIDI KULLANIMI

İÇ MEKANDA DUVAR KAĞIDI KULLANIMI

İç mekanda kullanılan duvar kağıtları, duvarlarını kaplamak için kullanılan çok önemli bir materyaldir. Duvar kağıdı mekanlarda renk ve doku olarak farklı bir etki yaratmaktadır. Ayrıca uygulanması kolay, ekonomik ve çok uzun süreli kullanılabilen bir malzeme olduğu için, çok tercih edilir. Duvar kağıdının özellikleri bunlarla sınırlı değildir. Duvar kağıtları, renk ve desen olarak çok alternatifleri olan, hijyenik, leke tutmayan, kolay temizlenen ve değiştirilebilir malzemedir. Duvar kağıtlarında taban olarak; vinil, kağıt, elyaf ve tekstil çeşitleri kullanılmaktadır. Duvar kağıtları, uygulama yapılacak yüzeylerin kuru, temiz ve pürüzsüz olması şartıyla her türlü yüzeye uygulanabilir.

İç mekanda duvar kağıdı seçimi çok önemlidir. Duvar kağıdında gösterişli etki desenli ve çiçekliler ile verilir. Desenli kağıtlar, odaya kendine has bir tarz ve canlılık verecektir. Fakat, desenli duvar kağıdı döşenen bir odada dekorasyon yapmak işleri zorlaştırır. Çok detay içeren desenli kağıtlar yüzünden mobilya ve aksesuarlarda sade davranmak zorunda kalınabilir. Desenli duvar kağıdı seçimi yaparken odanın metrekaresine göre davranmak gereklidir. İri veya üç boyutlu seçilen kağıtlar odayı dağınık ve dar gösterebilir. Küçük bir odaya seçim yapılıyorsa, desenleri birbirinden ayrı ve desenleri az olan modellere yönelmek veya kendinden dokulu olanları seçmek gerekir. Duvar kağıdında renk seçimi yaparken, baskın bir renk üzerine desenli olanlar tercih edilmelidir. Böylece odanın dekorasyonunda, o baskın renk kullanılabilir. Renkler arasında oluşan denge sayesinde kaliteli bir tarz oluşurken, gözü de yormayacaktır. Seçilen duvar kağıdı parlak tonlardaysa, mobilyalarda ve aksesuarlar grubunda tek olarak bu ton, kalan kısımlarda ise nötr tonlar kullanılmalıdır. Böylece renk dengesi kurulmuş olur. İddialı tonlarda, tek bir duvara uygulanacak duvar kağıdı ile odaya derinlik de verilebilir. Çiçekli seçilen duvar kağıtları işi daha da kolaylaşmaktadır. Çünkü, çiçekli duvar kağıdı uygulanan bir alanda mobilyalar istenen renk olabilir. Üstelik, çiçekli duvar kağıtları evlere daha samimi bir etki verirler. Çizgili duvar kağıdı seçimi de önemlidir. Boyuna çizgili desenler, mekana düşey bir etki vererek mekanı yüksek gösterir. Yatay çizgili desenler ise mekanı dar ve basık gösterecektir. Duvar kağıtları günümüzde ıslak mekanlarda da tercih edilmektedir. Islak mekanlarda duvar kağıdı seçimi yaparken, suya ve neme dayanıklı bir duvar kağıdı seçilmelidir. Banyo mutfak gibi suya ve neme maruz kalan mekanlarda vinil esaslı duvar kağıdı seçilmelidir.

Duvar kağıdı seçimi mekana özel yapılacağı için öncelikli olarak mekanda kullanılan renk, mekanın boyutları ve tarz da duvar kağıdı seçimini etkileyen faktörlerdir. Mekanın özellikleri göz önüne alınarak duvar kağıdı kullanılırsa, mekan her yönden zenginleşecek ve mekana özel bir etki yaratacaktır.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

Bina Uygulamalarında İç Mimarlık Mesleğinin Yeri ve Önemi

Günümüzde İç Mimarlık eğitimini devlet okulları yanı sıra, yoğun sayıda özel okullar vermektedir. İç mimarların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!