Anasayfa / Akademik Eğitimler / İç Mimar Nedir?

İç Mimar Nedir?

İç mimarlık nedir ne yapar sorusu sıkça merak edilen konuların başında gelir. İç mimarlık; bütün yaratıcı öğelerin bir arada toplanarak bir iç mekan tasarlama sürecine verilen addır. Bu süreç; teknik çözümler, planlama ve estetik ile başarılı olur. Programlanmış iç mekan çalışmaları çevrenin kullanım amacına uygun olarak tasarlanmasıdır. İç mimarlık, işlevsellik ve görsel ambiyansın en şık biçimde kombine edilerek kullanılmasıdır. İç mimarlık alanında pratik, estetik ve fonksiyonel tasarımlar kişilerin yaşam tarzını yansıtır. İç mimari tasarım nedir sorusunun temel olarak cevabı budur.

Bir iç mekan tasarımında birçok farklı etken vardır. İç mekan tasarımı yapılırken renk, ışık ve biçim gibi görsel faktörler, yüzey, şekil, doku gibi dokunsal faktörler, gürültü ya da yankı gibi işitsel faktörler dikkate alınır. Bir iç mimarın ise tasarım ile ilgili tüm materyalleri kullanırken estetik, pratik ve teknik bilgisinin olması gerekir. Ayrıca bir iç mimarın, insanların nesnelerle olan etkileşimini anlaması gerekir. İç mekan tasarımı yapılırken aynı zamanda mekanda kullanılacak olan mobilya ve aksesuarlar da dikkate alınmalıdır. Tasarımcılar; mobilya, perde, halı, zemin kaplamaları, aydınlatma, boya ve duvar kaplamaları, cam, metal, demirbaşlar ve sanat eserleri gibi materyaller ile ilgilenir. İç mimarlar sanat ve mimarlık tarihindeki tasarım stillerine hakim olarak estetik bir bakış açısı ile mekanı dizayn ederler. İç mimarlık eğitimi aldıktan sonra iç mimari çizim programları eğitimi almak isterseniz Bilişim Eğitim Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

İç Mimar Kimdir?

Bir iç mimar; kaliteli ve işlevsel iç mekanlar yaratan profesyonel bir tasarımcıdır. Tasarımcı kazandığı tecrübeler ile sürekli kendisini geliştirir. Böylece daha iyi, kaliteli, şık, sağlıklı, rahat, güvenli ve estetik bir fiziki ortam tasarlar. İç mimarlık, zamanın ihtiyaçlarına paralel olarak genel mimariden ayrı bir disiplin haline geldi. Mimar; yapı ve dış cephelerin iç mekanları ile işbirliği yapmak zorunda olduğu için mimarlar ile iç mimarlar birlikte çalışmak zorundadır.

Mimarlıkta aslında iç ve dış ayrımına karşı olan birçok mimar vardır. Çünkü birçok mimar bir yapının eksiksiz ve bütünsel bir kütle olduğunu ve birlikte tasarlanması gerektiğini savunur. Fakat günümüzde bazı yapıların içeride çok özel bir biçimde düzenlenmesi gerekir. İç mimarlar; ihtiyaçlara göre dışarıdan bağımsız olarak düzenlenen iç mekan alanlarını tasarlar.

İç mimarlar; ev, ofis, sinema, restoran, kütüphane, otel gibi mekanları ya da bahçe gibi çevre alanlarını müşterinin istek, beklenti ve ekonomik bütçesini dikkate alarak estetik ilkelere göre düzenler. Alan tasarımında ilk araştırmalar yapılır ve proje bitimine kadar iç mimar, mimarlık ekibinde yer alır. Alanların mekan ve ekipmanlarını araştırır, tanımlar ve dizayn eder. Müşterilerin beklenti, istek ve ihtiyaçlarını belirler. Oturma odası, yatak odası, mutfak, banyo, salon, giyinme odası, oyun odası, çocuk odası, bahçe gibi alanlarda yapılması gereken değişiklikleri yapar ve yerleştirilecek öğeleri seçer. Tasarımın taslağını hazırlar. Kullanılacak malzemenin kalitesi ve satın alınacak malın kalitesine göre maliyet ve emek maliyetini hesaplar. Müşteriye; dekorasyon malzemeleri ve mobilyaları satın almasında yardımcı olur. Mobilya, halı ve perde döşemesi yapılmasında yardımcı olur. Yapıların yeniden düzenlenmesi ve yönetilmesi konularında araştırmalar yapar ve tasarımlar hazırlayarak projeleri yeniden düzenler. Tarihi ve kültürel eserlerin restorasyon ve tasarım çalışmalarını yapar. Antik anıtların korunması ve restorasyon çalışmalarını yürütür.

İç Mimarlık Çalışma Alanları

iç mimarlık dersleri

İç mimarın çalışma alanı, tasarım aşamasında büro ve ofislerdir. Uygulama ve denetim aşamasında ise yapılar, malzemelerin yapım aşamasında atölyeler ve fabrikalardır. İç mimarlar yürürlükte olan kanun ve sözleşme maddelerine göre kamu sektöründe özellikle Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ve belediyelerde çalışabilirler. Bunun yanı sıra serbest olarak kendi bürolarında da çalışmalarını yürütebilirler. İç mimarlar, Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odası Birliğine bağlı İç Mimarlık Odası içinde yer alır. İç mimarlar, mekan tasarımının ilk araştırmasında yapının bitimine dek mimarlık ekibi içinde bulunurlar.

İç mimarların şekil ve uzay ilişkilerini görebilme, renkleri ayırt edebilme, zihinde canlandırma gücüne sahip ve yaratıcı kişiler olması gereklidir. Bir işi planlayan ve uygulayabilen, görsel sanatlara ilgi duyan, başkalarını etkileyebilen, eleştirilere ve yeniliklere açık, tasarım ve planlama yapabilen kişiler olması önemlidir.

Sizde İç Mimar olmak istiyorsanız hemen www.bilisimegitim.com sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

Yeni Mezunlara Tavsiyeler

Sevgili yeni mezun, Tahminimce şuan çoğu belirsizliğin içinde hapsolmuşsun. Bir şeyler yapmak ve geleceğini kurtarmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!