Anasayfa / İç Mimari ve Dekorasyon / İç Mimari Tasarım Programları Nelerdir?

İç Mimari Tasarım Programları Nelerdir?

İç mimari tasarım; yaşam alanlarını, evleri ve iş yerlerinin estetik kaygılar ile iç tasarımının sağlandığı alandır.  İç mimari tasarımı için çeşitli programlar kullanılmaktadır. Bu bilgisayar programları sayesinde yapılan alanın tasarımı daha da kolaylaşır ve pratikleşir. Kullanım ihtiyaçlarını da temel de bulundurarak; ağırlıklı olarak görsel zevke hitap eden bir alan olma özelliğini taşımaktadır. Bu alanlara vakıf olan ve gerçekleştiren kişilere ise iç mimar denir. Elbette iç mimari tasarım yapmak için akademik bir eğitim almanızın şartı yoktur. Bu alanı hobi olarak gerçekleştirebilir ya da ücretli hizmet karşılığı olarak da sağlayabilirsiniz.

İç Mimari Tasarım Programları

Günümüzde onlara iç mimari tasarım programları bulunmaktadır. Bu programlar temelde ayni amacı hedeflemektedir; kusursuz tasarım pratikliğini sağlamak. Tasarım programlarının temel nitelikleri bunlar olmasına rağmen birbirlerinden oldukça ayrı alanlarda olan programlar bulunmaktadır. Elbette bu çeşitlilik, birçok gelişmiş seçeneği sunmak için zeminde hazırlamıştır. Programların, birbirleri arasındaki temel farkları; ara yüz tasarımları ve özellikleridir. Örneğin; bazı tasarım programları kısıtlı özelliklere sahiptir. Yani tam profesyonel diyebileceğimiz programlar değildir. Bu programlar daha küçük tasarımlarda ya da daha basit tasarımlarda rahatlıkla işlevsel olmaktadır. Tabi, tam profesyonel  tasarım programları da bulunmaktadır. Bu programlar profesyonel hizmetler ve tasarımlar için oluşturulmuştur. Çok daha kapsamlı özellikleri bünyelerinde barındırmaktadırlar. Bu programlar temel olarak bu işi profesyonel olarak tam zaman gerçekleştiren kullanıcıların huzuruna sunulmuştur.

Günümüz dünyasında kullanılan iç mimari tasarım programları; bundan yaklaşık 20 – 25 yıl önce neredeyse hiç yoktu. Modern dünyanın getirdiği nimetler arasında sayılmaktadır. Sizler kalem, kağıt ile bu tasarımları yapabilirsiniz. Lakin programlar hayat kurtaracak derecede yardımcı olmaktadırlar. Sizlere öneriler sunmanın yanı sıra çeşitli hesaplamaları da bünyesinde yapmanıza olanak sağlar. Ayrıca kağıt üzerinde çizdiğiniz ve ardından sildiğiniz tasarım, programda sadece birkaç saniyedir. Bu yüzde iç mimari tasarım programları oldukça önemli programlardır.

  • 3D Studio Max

3D Studio Max, iç mimarı tasarım programları arasında en gelişmiş olanlardan bir tanesidir. Ünyesinde birçok teknoloji unsurunu barındıran program,  3 Boyutlu olarak kullanıcısına tasarımları sunmaktadır. Bu sayede tasarımı gerçekleştiren kişi fikir sahibi olabilmektedir. Bu program sayesinde oldukça işlevsel operasyonlar gerçekleştirebilirsiniz. Lakin tasarımı ve ara yüzü sizlere biraz karmaşık gelebilir. Bu noktada yapmanız gereken program ile biraz zaman geçirmektedir.

3ds max

  • Sketchup

Sketchup, Google tarafından üretilen bir tasarım programıdır. Oldukça pratik ve hızlı sonuçlar alabileceğiniz bir program olmanın özelliğini  bünyesinde barındırmaktadır. Bu program sayesinde 3 Boyutlu çizimlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. İç mimar tasarım çizimlerini seri bir şekilde yapıp, sunuma hazır hale getirebilirsiniz.

 

  • Cinema 4D

Cinema 4D, en kapasiteli tasarım programlarından birisidir. Bünyesinde tasarım için gerekli tüm özellikleri barındırmaktadır. Günümüzde bu programı birçok tasarım firması kullanmaktadır. Kapsamlı, detaylı ve güncel özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Adından anlaşılacağı üzere 4 boyutlu tasarımları kullanıcılarına sunmaktadır. Program kapsam olarak profesyonel programlar arasında yer almaktadır. Ara yüzü düzenli ve tertiplidir. Tabi ilk kullanıcılar için karmaşık gelmesi olası. Sektörde bulabileceğiniz en kapsamlı programlardan biri olduğunu söylemekte fayda var.

cinema 4d

  • Blender

Blender, tasarım programları arasında en popüler olanlardandır. Kendine has bir tasarım ara yüzüne sahip olan program, oldukça kolaydır. Bu alana yeni başlayan kullanıcılar tarafından oldukça sık kullanılmaktadır. Bu kadar popüler olmasının sebebi ise açık ve anlaşılır olmasından kaynaklı. Basit ve pratik özelliklerine orantılı olarak oldukça verimli sonuçlar vermektedir. Programda birçok işlem yapabileceğiniz kategoriler de bulunmaktadır. İç mimarlık tasarımına yeni başladıysanız ya da başlayacak bir program arıyorsanız Blenderk tam istediğiniz gibi bir program olabilir.

  • ArchiCad

ArchiCAD, Apple için üretilmiş tasarım programlarından birisidir. İlk kullanımı sadece Apple, bilgisayarları üzerinde sağlayan program, ilerleyen yıllarla birlikte tüm bilgisayarda çalışma özelliğini eklemiştir. Tüm bilgisayarlarda rahatlıkla çalışabileceğiniz, Türkçe dil desteği olan başarılı programlardandır. Dilediğiniz projeyi rahatlıkla detaylandırabileceğiniz ve ince ayrıntılarını sağlayabileceğiniz bir programdır. Çizim noktasında da oldukça pratiktir.

  • Autocad

Autocad, oldukça kapsamlı ve geniş projelerde kullanabileceğiniz benzersiz bir iç mimari tasarım programıdır. Bünyesinde onlarca özelliği barındıran program; günümüzde onlarca şirketler tarafından da kullanılmaktadır. Salt profesyonellik üzerine kurulu olan bu Autocad, detaylı hesaplamalarınızda da oldukça işlevsel olacaktır. Tasarımınızı sıfırdan başlatıp, sunuma hazır hale getirecek potansiyele sahip olmasının yanı sıra sunumlarınızı güçlendirecek özelliklere de sahiptir.

autocad

  • SolidWorks

SolidWorks, iç mimari çizimlerinize; koltuk, yatak, televizyon, masa gibi birçok nesneleri çizmenize olanak sağlayan bir programdır. SolidWorks, kapsamlı ve detaylı bir program değildir. Basit bir ara yüzüne sahip olmasının yanı sıra kulanım özellikleri de oldukça dardır. Genel çizimlerinizi rahatlıkla yapamayabilirsiniz ama nesne çizimlerini bu program sayesinde rahatlıkla yapabilirsiniz.

Hakkında bilisimegitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!