Anasayfa / Genel / İç Mimaride Fuarcılık

İç Mimaride Fuarcılık

Fuarlar, genel anlamda firmaların iş alanlarını tanıtmak ve ürünlerini sergilemek için kullandıkları geçici mekânlardır. İçerik olarak ise fuarlar firmaların ticaret bağlantılarını geliştirmek, yeni ürünlerini tanıtmak ve pazarlamak için, yılın belli dönemlerinde geçici olarak kullandıkları alanlara denir. Fuarlarda amaç, sergileme süreci içinde firmanın iş alanını en iyi şekilde tanıtmak ve bu süreyi firmanın lehine kullanmaktır. Fuarlar geçici mekânlar olmalarına karşın, fuarlarda alıcı ve satıcılar iş bağlantıları kurmakta ve bu anlaşmaları ticarete dönüştürerek ileriye götürmektedir. Fuarlar, belli bir takvime bağlı olarak yılda bir veya iki kez kurulmakta ve sınırlı bir zaman aralığında yapılmaktadır. Bu yüzden katılımcı firmalar ürünlerini bu zaman içerisinde sergilemek ve pazarlamak zorundadır. Firmalar için bu zaman çok değerlidir çünkü fuar standında sundukları numune ürünleri çok sayıda pazarlama şansı bulmaktadırlar. İşte bu noktada firmalar ürünlerinin tasarım olgusu içinde, dikkat çekecek bir biçimde tasarlanmasını ister. Fuarlarda tasarım olgusu esas amaçtır. Tasarım sürecinde, malzeme, ekipman, iş gücü ve yapı sistemlerine ilişkin yaratıcı uygulamalar çok önemlidir. Malzemeyi doğru biçimde kullanmak, ekipmanı ve iş gücünü çok iyi planlamak gerekir. Tasarım, dikkat çekici bir özellikte ve aynı zamanda ekonomik olmalıdır. Fuar alanlarında birçok firma aynı endişeyi taşıdığı için, fuarlarda sıra dışı ve farklı tasarımlarla karşılaşılmaktadır. Ayrıca bu tasarımlarda, malzeme ve ekipman, çeşitliliği de görülmektedir. Öyle ki, fuarlarda firmaların her yıl farklı bir tasarımla ürünleri sunma beklentisi doğmaktadır.

Fuar alanlarını planlarken, fuar alanının konumunu ve tesis yerleşim özelliklerini çok iyi bilmek gerekir. Fuar binasının, otopark alanının, araç giriş çıkış yerlerinin çok iyi belirlenmesi gerekir. Fuar alanı hazırlandıktan sonra, firmaların yerleşim planı çizilmelidir. Bu planlarda firmaların konumları, ziyaretçi koridorları belirtilmeli ve katalog olarak basılarak fuar zamanı ziyaretçilere dağıtılmalıdır. Fuar alanı hazırlanırken, malzemelerin doğru yerde indirilmesi çok önemlidir. Birçok firma aynı anda fuar standı hazırlayacağı için, malzeme boşaltımı çok dikkatli yapılmalıdır. Fuar alanında, firmaların elektrik ihtiyaçlarını karşılamak için birçok noktada hall logarları bulunmalıdır. Ayrıca yangın dolapları da mevcut olmalıdır.

Firmalar, stantlarını fuar alanına belirlenen sürede kurmak zorundadır. Belirlenen sürede uygulamayı bitiremeyen firmalar, yasal süreyi aştıkları için ek ücret ödemek zorunda kalmaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı fuar uygulamaları stresli olmaktadır.

Fuar tasarımlarında malzeme olarak, ekonomik ve hafif malzemeler tercih edilmelidir. Tasarıma bağlı olarak, ahşap iskeletli veya metal strüktürlü yapının kaplamasında, farklı malzemeler kaplama olarak kullanılabilir. Fuar standında amaç, gerçek dokuya benzeyen hafif malzemelerle, istenen görüntüyü yansıtmaktır. Bu yüzden, tasarımlarda malzeme çeşitliliği görülmektedir.

Stant uygulamalarında modüler sistemlerle strüktür kurmak, estetik yalınlık ve görsel berraklık etkisi yaratmaktadır. Bu sistemlerde, metal profiller, nero sistem, octanorm sistem, gergiler, bağlayıcılar kullanıldığı için taşıyıcı sistem hafif ve boşluklu bir mekan etkisi yaratmaktadır. Modüler sistem; taşınması, kurulması ve sürekli kullanımı nedeniyle çok tercih edilen bir sistemdir.

Fuar alanlarında, yerler genel olarak halı ile kaplanmakta ve fuar stantları tercihe bağlı olarak modüler zemin yükseltme veya paletlerle, stantlarını ayırmaktadır. Stantlarda döşeme kaplaması tasarıma bağlı olarak seçilir. Fuar alanlarında ışıklandırma çok dikkat çekmelidir. Fuar aydınlatmalarında genel olarak, uygun maliyetli sıva üstü veya altı genel aydınlatmalar, floresan, kompact floresan, halojen armatürler, sahne spotları, metal halide, led armatürler, neon, civa ve sodyum buharlı aydınlatmalar kullanılmaktadır. Yüzey kaplamalarında, pvc foreks digital baskı, foreks dekupe kesim logolar, poliüretan, vinil, strophor, plexiglas tercih edilir.

Fuarlar kısa süreli olmasına rağmen çok kişin ziyaret ettiği çok önemli alanlardır. Firmalar fuar takvimine göre hareket ederek, her yıl fuara katılmakta ve ticari bağlantılarını geliştirmektedir. İç mimar ve tasarımcılar için fuar alanları farklı tasarımları uygulama fırsatı buldukları özel alanlardır. Bu nedenle iç mimaride fuar uygulamaları sürekli gelişerek, firma ve ziyaretçilerin beklentisini karşılayabilecek nitelikte olmalıdır.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

insansı robotlar

Hayatımızı Değiştiren İnsansılar: Robotlar

Çoğunu bilimkurgu filmleriyle düşünmeye başladığımız, geçmişte, “Böyle bir şey olabilir mi?” dediğimiz pek çok gelişmeyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!