Anasayfa / Genel / İç Mimaride Malzemenin Önemi

İç Mimaride Malzemenin Önemi

İç mimari yapabilmek için; teknoloji, ahşabın özellikleri, malzeme, resim, grafik, tekstil, heykel vb. bir çok konuya hakim olmak gerekir. İç mekan tasarımı yaparken müşterinin isteklerine bağlı kalarak aynı zamanda da, mekanı hissederek tasarlamak gerekir. Mekanı tasarlarken, uygulanan her tasarımın o mekan için yapılabilecek en iyi tasarım olduğuna inanmak gerekir. Tasarım yaparken malzeme bilgisi çok önemlidir. Genel anlamda, gereksinme duyulan maddelerin tümüne malzeme denir.

Malzemeler başlıca dört ana grupta toplanabilir.

  • Metal malzemeler
  • Seramik Malzemeler
  • Organik Malzemeler
  • Karma (Kompozit) malzemeler

Metal Malzemeler: Demir, alüminyum, bakır, çinko vb.
Seramik Malzemeler: Genellikle metallerle metal olmayan elementlerin oluşturduğu inorganik kimyasal bileşikler veya bu bileşiklerin karışımlarından oluşan malzemelerdir. Bu malzemeler cam, tuğla, beton, porselen vb.
Organik Malzemeler: Karbonun başta hidrojen olmak üzere, oksijen, azot, klor gibi metal olmayan elementlerle oluşturduğu büyük moleküllü bileşiklerdir.
Doğal Organik Malzemeler; ağaç-deri, vb. malzemelerdir. Yapay Organik Malzemeler, kısaca Plastikler; teflon-polietilen-polyester, vb. malzemelerdir.
Karma (Kompozit) Malzemeler: Metal, seramik ve organik malzemelerin farklı olan özelliklerin bir ölçüde tek malzemede toplamak amacıyla aynı veya değişik gruptan malzemelerin bir araya getirilmesiyle oluşturulan malzemelerdir.

Bu Malzemeler;
– Betonarme: Çelik + Betonarme
– Cam elyafı ile takviye edilmiş plastik
(cam elyafı + plastik)
– Sert Metaller: metal + seramik

Malzeme seçimi yaparken, malzemenin üretimi ve tekniği hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Ürünleri tasarlarken veya imalat ve malzeme ilişkisini bilmek, malzemelerin niteliklerini araştırmak hatasız üretim yapmamızı sağlar.
Örneğin; Ahşap malzeme, sağlıklı, ekonomik, ses izolasyonu sağlayan, teknik özelliklere sahip, çevre dostu olan bir malzemedir.

Ahşap sağlıklı bir malzemedir. Çünkü, toz çekmez, mekandaki rutubeti emip, salarak bir tür nem düzenleyici görevi görür. Ahşap ısının transferini engelleyen, havayla dolu hücreleri sayesinde alternatifi olan malzemelerden daha yüksek ısı yalıtımı sağlar. Bu nedenle, kibritlerin, mekanik aksam donanımının saplarının, tavanların ve duvar süslemelerinin yapımında ahşap kullanılır. Ahşap, dayanıklı olduğu için uzun vadede yıpranmadığı için ekonomiktir. Ahşap, teknik özelliklere sahip bir malzemedir. Malzemeler, sıcaklığın artmasıyla genleşirler. Genişleme malzemelerin gücünde azalmaya neden olur. Çelik inorganik ve yalıtımsız olması nedeniyle yanmaya karşı avantajlıdır. Fakat, binalarda kullanıldığında, ısıdaki artmanın bir sonucu olarak genleşir ve göçer. Ahşap ısıya karşı neredeyse hiç genleşmez. Tam tersine, ısının etkisiyle, kurur ve güç kazanır. Ahşap, ses emilimi için idealdir. Ahşap eko ve gürültüyü emerek engel olur. Bu yüzden çoğunlukla konser salonlarında ahşap malzeme kullanılır.

Ahşap estetik bir malzeme olarak ele alındığında dekoratif bir malzemedir. Her ağacın kendine has doğal olarak oluşmuş rengi, dokusu, hare yapısı hatta kokusu vardır. Bir ağacın yapısı kesilme şekline göre değişir. Dizayn ve renk tercihine göre farklı ahşap malzemelerini bulmak mümkündür. Kullanım süresince daha koyu renklere boyanabilir ya da verniklenebilir ve açık ya da koyu tonlar verilebilir. Ahşap pencere ve kapılar parke ve mobilya gibi diğer mimari elemanlarla birlikte iç mimaride estetiğin temel öğeleridir… Doğada renk, desen ve doku bakımından nadir bulunan ağaçların masif olarak değerlendirilmesi yerine, bunlardan elde edilen ince levhaların, daha az değerli ağaç kökenli malzeme üzerine yapıştırılarak zengin görünüm kazanması fikri olarak doğmuştur. Kesme Kaplama Levhası; Kaplama Kesme Makineleriyle ağaçtan elde edilen ürünlerin adıdır. Kaliteli kaplama elde edilebilmesi için uygun ağaç türü, düzgün tomruk, buharlama veya kaynatmanın uygun sıcaklık ve zamanda yapılması, bıçağın keskinliği,  bıçak ile basınç levhası arasındaki açıklığın iyi hesaplanması gerekir. Mobilya endüstrisinde masif ve kaplama olarak çok çeşitli ağaç türleri kullanılır. Rustik mobilya üretiminin ağacı çam, ladin ağacı iken, mobilyalarda ayrıca karaağaç, ceviz, armut, kiraz, meşe, maun, tik, abanoz, zeytin, ıhlamur vb. kullanılır. Kayın, kavak gibi ağaçlar genellikle astar kaplamalarda kullanılır. Masif gürgen (Kayın) sandalye- masa yapımında sağlam ve uygun fiyatlı bir ağaç türüdür. Kaplamalar ağacın dokusundaki yıllık halkalara dik olarak kesildiğinde freze, teğet kesildiğinde desenli, yıllık halkalar yönünde kesildiğinde hareli isimlerini alır. Meşe ağacı mobilya ve gemi çok yaygın olarak kullanılan bir ağaçtır. Tamamen meşeden yapılmış mobilyalar olduğu gibi, parke ve inşaat sektöründe de tercih edilir. Özellikle orta-yumuşak meşe kaplama için çok tercih edilir. Kestane ağacı gemi yapımında, mobilya fabrikalarında, yer döşemesinde, kaplama ve kontrplak sanayinde kullanılır. Kurutulduğunda işlemesi kolaydır. Vida, çivi ve tutkalla yapılan bağlantıları iyi tutar.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

insansı robotlar

Hayatımızı Değiştiren İnsansılar: Robotlar

Çoğunu bilimkurgu filmleriyle düşünmeye başladığımız, geçmişte, “Böyle bir şey olabilir mi?” dediğimiz pek çok gelişmeyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!