DMCA.com Protection Status İç Mimari'de Yapı ve Malzemenin Önemi - Bilişim Eğitim Merkezi
Anasayfa / Akademik Eğitimler / İç Mimari’de Yapı ve Malzemenin Önemi

İç Mimari’de Yapı ve Malzemenin Önemi

İç Mimarlık eğitiminde Yapı Ve Malzeme Bilgisi dersinde, yapının tanımı, yapı tipleri, yapı konstrüksiyonu, kaba ve ince yapı malzemeleri hakkında bilgiler verilerek iç mimarlık öğrencilerine iç dekorasyon yapılacak yapı tümüyle tanıtımı yapılmaktadır. Bu konu çok önemli olup, dekorasyon yapılırken yanlış değişiklikler yapılarak yapının konstrüksiyonuna zarar verilmesi önlenmektedir.

Yapı Bilgisi dersinin konu başlıkları, yapının tanımı, yapı tipleri, kazı ve hafriyat, zemin cinsleri, iksa ve çeşitleri, yapıya gelen yükler, temeller, kolonlar, kirişler, döşemeler, duvarlar, bacalar, dilatasyon derzleri, izolasyon, merdivenler, çatılar, pencereler, kapılar olarak sıralanmaktadır. Malzeme Bilgisi dersinin konu başlıkları ise, kaba yapı malzemeleri, ince yapı malzemeleri, beton, hazır beton, betonun tarihçesi, plastik malzemeler, yapı iç dekorasyon malzeme detayları, yapı çevreleyici elemanları olarak sıralanmaktadır. Teorik bilgilerin anlatımları yanında, çizim konularına geçilerek imar yönetmeliğine uygun olarak, aks, ölçü, mahal listeleri, tefrişi olan konut projeleri AutoCAD programı ile çizilmektedir. Bu projeler üzerinde, Yapı Donatımı derslerinde öğrenildiği şekilde, elektrik, sıhhi tesisat, kalorifer, klima, doğalgaz tesisat çizimleri yapılmaktadır. Aynı proje üzerinde, Yapı Maliyeti dersinde öğrenilen bilgiler doğrultusunda, metraj çıkarılmakta, yeşil defter ve hakediş kapak sayfası düzenlenmektedir. Bu projeler kapsam açısından imar yönetmeliklerine uygun Belediyelere verilebilecek özellikte olmaktadır.

Teorik bilgiler ve AutoCAD çizimlerinin yanı sıra video ve görseller ile bilgilerin öğrenciler tarafından daha iyi anlaşılması sağlanmakta şantiye ve fuar gezileri ile birebir yerinde gözlemlerle kaba ve ince yapı konuları pekiştirilmektedir.

İç Mimarlık konularında işlenilen derslere ilave olarak yukarıda anlatılan derler ve içerikleriyle Şantiye bilgisi olan, Belediyelere verilecek projeleri çizebilen, kesin hesap yapabilen kişiler olarak  yetiştirilen bu elemanlar şantiye ortamlarında önemli yerlere gelebileceklerdir.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

Yeni Mezunlara Tavsiyeler

Sevgili yeni mezun, Tahminimce şuan çoğu belirsizliğin içinde hapsolmuşsun. Bir şeyler yapmak ve geleceğini kurtarmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitimler İçin Arayın!