Anasayfa / Grafik Web Eğitimleri / Indesign’da İçindekiler Listesinin Düzenini Oluşturma

Indesign’da İçindekiler Listesinin Düzenini Oluşturma

Paragraf stillerinden içindekiler listesini oluşturmak için kullandığımız başlık stiline çift tıklanır. Açılan pencerede sol tarafta yer alan Tab sekmesine tıklanır. Preview işaret kutucuğu işaretlenirse metindeki seçili alandaki değişiklik görülecektir. Tab cetvelinde içindekiler listesinde bir Tab oluşturulması için dikkatli bir şekilde referans noktası oluşturulmalıdır.

Tab bölümünde cetvel üzerine tıklandığında başlık isimleriyle sayfa numaraları arasındaki mesafe ayarlanabilir konuma gelecektir. Cetvelin en solundaki işaretlerden ise içindekiler listesinin bütün hizaları ayarlanabilmektir.

Not: Eğer başlık içerisinde alt başlık ayarlaması gerçekleştirilmek istenirse alt başlık stilinin ayrı oluşturulması ve buna bağlı olarak Tab ayarının ayrı yapılması gerekmektedir. Leader işaret kutusuna girilen herhangi bir karakter başlık içeriğiyle sayfa numarası arasında gözükecektir. Böylelikle istediğiniz bir numara izi veya işaretçiliğiyle bu düzen sağlanabilmektedir.

Tab paneli içerisinde Clear All tuşu yaptığınız değişiklikleri sıfırlayacak varsayılan ayara geri yükleyecektir. Metin içerisinde genel metin stili oluştururken vermiş olunan paragraf girdi değeri başlık stiline de verilmesi gerekmektedir.

Yapılması gereken değişiklik metin içerisinde verilen paragraf değeriyle aynı olmalıdır. Örn. Metin içerisinde indent kısmına 7 değer verildiyse başlık paragraf stiline de 7 değerin verilmesi gerekir.

Hyphenation (Tireleme)

Metin içerisinde tirelemeli bir düzen isteniyorsa metin paragraf stiline çift tıklayarak açılan paragraf stili penceresinden sol tarafta yer alan Hypenation bölümü seçilir. Buradaki işaret kutucuğu işaretlenerek metinde tireleme mantığı aktif edilmiş̧ olur. Eğer tirelemeyi iptal etmek istiyorsak bu işaret kutucuğundaki işareti kaldırmamız gerekmektedir. Words with at least kısmından ve en az kaç kelimeden itibaren tireleneceği işaretlenir. Fakat bu seçeneğe müdahale edilmesi çok iyi bir sonuç vermeyebilir. Indesign içerisindeki en baştan kurguladığımız dil seçeneği ya da paragraf stilinden ayarladığımız dil seçeneği ayarına otomatik olarak bırakılmalıdır.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

web tasarım nedir

Web Tasarım Nedir?

Web tasarımı; tasarım fikirlerinin estetik bir bakış açısıyla, bir amaç için ve belirli kriterler ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!