Anasayfa / Teknik Eğitimler / İnşaat Mühendisinin Bilmesi Gereken Programlar

İnşaat Mühendisinin Bilmesi Gereken Programlar

Mühendislik bölümleri arasında yer alan ‘’ İnşaat Mühendisliği ‘’ ülkemizde pek çok fakültede okutulurken, yine yurt dışı üniversitelerde de denklik vermeleri halinde tercih edildiği bilinmektedir. Elbette ki mühendis adaylarının, sektörde kazanımlar sağlamak üzere bazı programların eğitimini alması tavsiye edilmektedir. Her ne kadar teori de programlar konusunda bilgilere sahip olsalar da, elbette ki uygulamalı olarak da tecrübelere sahip olmaları gerekmektedir. Bu konuda; inşaat mühendisinin bilmesi gereken programlar şeklinde şu bilgilere yer verebiliriz.

Elbette ki yine makine ve elektrik mühendislerinin kullanmakta olduğu ortak programlarda bulunmaktadır. İnşaat mühendisleri için de pek çok kişi de temel olarak AutoCAD bilgisi aransa da, tabi ki bu alan için kendine özel bazı programlar bulunuyor denilebilir. Öğrenmeniz gereken ya da kullanmanız için uygun olan bazı programlardan bahsedecek olursak, aşağı da ki yer alan bilgilere göz atmak mümkün olacaktır.

İnşaat Mühendisinin Bilmesi Gereken Programlar

MS Office

İlk olarak şüphesiz ki her sektörde yaygın olarak kullanılan bilgisayar programları arasında; Office programları yer almaktadır. Bazı düzenlemeler, sunumlar ve tablo oluşumları için, Excell, Word, PowerPoint kapsamında bazı kazanımlar gerekirken, bu programlar iş hayatınızda sizlere kolaylık sunacaktır. Yine Excell üzerinden formüller tanımlayarak, bazı hesaplamaların yapılması da mümkün olsa da, inşaat sektörü için dayanım ve diğer mukavemet, basma, çekme ya da gerilme gibi hesaplamaların, kolonların daha sağlam olması adına özel programlar ile hesaplanması gerekebilir. Bunun için de özel olarak tasarlanmış program içeriklerine göz atmak, ‘’ Bilişim Eğitim Merkezi ‘’ dahilinde siz mühendisler ya da mühendis adayları için, inşaat mühendisinin bilmesi gereken programlar konusunda destek almak mümkündür.

MS Project

İnşaat mühendisleri için bir gereklilik olarak görülen MS Project, firmaların sizden tecrübe istedikleri bir yazılım olabilir. Elbette ki her ne kadar her firmaya göre istekler farklı olsa da, yine MS Project öğrenmeniz gerekenler arasında.

AutoCAD

Hem 2 boyut hem de 3 boyut çizime olanak sağlayan AutoCAD, hem klasik modülü hem de yeni güncellemeleri ile dizayn edilmiş modülü ile kullanıcılarına kolaylık sağlıyor. ‘’ BEM ‘’ bünyesinde verilen kurslarımızda her ne kadar yeni sürümler kullanılsa da, kursiyerlerin kolay kullanımı adına klasik modülde tercih edilebilir. 2 boyut çizimleri hazırlamak, bu çizimlerim yağım resimleri ile 3 boyuta çevirmek, çizimleri düzenlemek için kullanımı kolay bir programdır.

Sap2000

               Genel olarak neredeyse tüm yapı sistemlerinin tasarımı için tercih edildiği bilinmektedir. İnşaat mühendisi için yine oldukça fazla tercih edilen bir program olurken, yapıların analizleri için de tercih edilmektedir. Structural Analysis Program olarak bilinen SAP, yapısal analiz programı olarak tanımlanmıştır.

Eğitim ve kurslar hakkında

Yukarıda genel olarak bahsedilen programlar; inşaat mühendisinin bilmesi gereken programlar olarak tanımlanmaktadır. Elbette ki bu programlar genel açıklamalar ile sizlere verilmiştir. Görev aldığınız şirket, firmaya göre bu programlar değişiklik gösterebildiği gibi, diğer yapısal analiz ve tasarım programları da tercih edilebilmektedir. Sektöre ve hizmet verilen firmaya göre lisanslı ve ücretsiz olarak sürümler kullanılabildiği gibi, programların tüm özelliklerinden yararlanabilmek için lisanslı programların tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Son olarak; STA4CAD programı için şu bilgilere göz atılabilir.

STA4CAD

CAD programları arasında yer alan STA4CAD,  ‘’ İnşaat Plus Paketi ‘’ başlığı altında ‘’ BEM ‘’ tarafından kursiyerlerine sunulmaktadır. Program, inşaat mühendisleri için özel eklentilere sahip olurken, yapı analizleri ve diğer hesaplamaların çizimleri konusunda yardımcı olmaktadır. Tüm diğer detaylar için ‘’ BEM Müşteri Hizmetleri ‘’ ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Sizde bu programları öğrenmek için tıklayınız…

 

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

archicad nedir

Archicad Nedir?

Archicad, bir mimari tasarım programıdır. Archicad; kullanıcılara mükemmel bir mimari dizayn ve üretkenliği arttırma yeteneği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!