Anasayfa / Network 360 Eğitimleri / İnternet Hızını Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

İnternet Hızını Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

Zaman hız zamanı çünkü bir türlü yetmiyor. Gün içerisinde her şeyle bir yarış halindeyiz. İnternet bu anlamda yaşamsal bir kolaylık sağladı, her şeyi hızlandırdı. Artık alışveriş yaparken hem zaman kaybetmiyor hem yorulmuyoruz, acil toplantılar için mesafeler kat etmek zorunda kalmıyoruz, günlerce mektup beklemiyoruz. Dünyanın diğer ucundaki bir haberin bize ulaşması yalnızca birkaç dakika sürüyor! Peki, ya bir gün internet yavaşlarsa? İşte internet hızını arttırma yöntemleri!

Elimizin altında internet gibi bir nimetin olması ne büyük şans öyle değil mi? Artık gazete ve kitapları internet üzerinden okuyor hatta uygulamalar sayesinde işe giderken yolda dinleyebiliyoruz. Alışveriş ile zaman kaybetmiyoruz, ne sipariş etsek ayağımıza geliyor. İş görüşmelerini hatta çok önemli toplantıları bile internet üzerinden gerçekleştirebiliyoruz. İnternet hem mesafeleri kısaltıyor hem de zaman kazandırıyor. Ancak bir başka açıdan bakacak olursak yarışın hızını da arttırıyor. Bu da internet hızının çok yüksek olması gerekliliğini beraberinde getiriyor. Peki, Murphy yerinde duruyor mu? Hayır, elbette durmuyor. Sizin de daha önce hiç tam çok önemli ve yüklü bir dosyayı indirirken ve artık sona yaklaşmışken bağlantınınız koptu mu ya da bir filmin en heyecanlı sahnesinde ekranınız dondu mu? Bu tarz sorunlar yaşayıp zaman kaybetmek istemiyorsanız internet hızınızı arttıracak yöntemleri de bilmelisiniz.

Servis Sağlayıcınızı Kontrol Edin

Eğer internet hızınızda bir yavaşlama olduysa ilk olarak internet hızınızı kontrol etmelisiniz. ADSL, VDSL, Fiber veya kablo internet kullanıyorsanız sizlere sunulan hızlardan birisini seçmişsiniz demektir. Bu hızlar 8 MB, 16 MB, 25 MB, 50 MB olabileceği gibi fiber bağlantılarda 100 MB ve hatta 1 GB’a kadar çıkabiliyor. Servis sağlayıcınız ile yaptığınız sözleşmeyi okuyun ve hızınıza bir kez daha bakın. Ardından internet sorunun geniş bant bağlantısında olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Bunu doğrulamak için bir ethernet kablosu kullanarak, PC’yi doğrudan yönlendiriciye bağlayın ve İnternet hız testi yapın. Çıkan sonuçları yorumlamanız gerekiyor. Eğer internet servis sağlayıcınızın size taahhüt ettiği hızdan daha düşük sonuçlar çıkıyorsa servis sağlayıcınızla bağlantıya geçmeniz gerekiyor.

Arka Plandaki Programları Kapatın

İnternet hızınızı arttırmak için bilgisayarınızda internet üzerinden veri alış verişi yapan arka plandaki tüm programları kapatmanız gerekiyor. Özellikle Torrent gibi programların yüksek veri trafiği oluşturduğunu hatırlatalım. Bu programları kapattıktan sonra hızınızı tekrar kontrol edin. Arka planda çalışan programlar özellikle telefon ve tablet gibi ürünlerde şarjı da çok hızlı bitiriyor ve pil ömrünüzü kısaltıyor.

Modemin Güvenlik Ayarlarını Kontrol Edin

Kablosuz ağ sinyaliniz yüksek seviyedeyken yine de internet hızınız düşüyorsa modeminize baksanız iyi olur. Modeminiz güvenlik ayarlarını yapmamış olabilirsiniz, bu da başkalarının sizin internet ağınızı kullanma ihtimalini yükseltiyor. Hem hızınızı hem de kotanızı başkalarına kaptırmak istemezsiniz öyle değil mi? Öncelikle, kablosuz ağınıza mutlaka bir şifre tanımlayın. Bu şifre internet ağınıza dışarıdan erişmek isteyenlere engel olacak ve yalnızca sizin izin verdiğiniz kullanıcılar modeminize erişebilecek.

Modem açısından dikkatli olunması gereken bir başka nokta ise modem ile bilgisayar arasındaki bağlantı… Modeminizin ışıkları yanıyor, fakat internete giremiyorsanız doğru IP alıp almadığınıza, DNS ayarlarınızın doğru olup olmadığına bakmanızda fayda var. Bazı kullanıcıların kendi servis sağlayıcısının DNS’lerini kullanmadığı göz önünde bulundurmalısınız. Bilgisayara ya da modeme girilen farklı DNS sunucularında oluşan sorunlar internet hızını düşürebiliyor. DNS sunucu ayarlarını kontrol etmeyi unutmayın.

Yoksa Virüs Mü Var?

İnternet hızınızın düşmesine neden olan önemli unsurlardan biri de internet virüsleri! Donanımsal açıdan tüm kontrollerinizi yaptıysanız, hiçbir sorun göremediyseniz ancak hızınız hala düşükse dikkat: Bilgisayarınız virüs kapmış olabilir. İyi bir virüs programı ile bilgisayarınızı taramalı ve virüslerden arındırmalısınız! Yoksa hızınızı yükseltemediğiniz gibi bir süre sonra bilgisayarınızla ve özel tüm bilgilerinizle vedalaşmak zorunda kalabilirsiniz.

Hakkında bilisimegitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!