Anasayfa / Bilgi Güvenliği Eğitimleri / Linux İşletim Sistemi Nedir?

Linux İşletim Sistemi Nedir?

Linux işletim sistemi nedir kısaca Unix ortamının üzerine kurulan, neredeyse tüm bilgisayarlar için uygun olan, açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir işletim sistemidir. Linus Torvalds, işletim sistemini yeni geliştirdiği zamanlarda ücretsiz dağıtım ve açık kaynak kodlu olmasına önem vermiştir. Böylece Linux, kullanıcılar tarafından tekrar tekrar programlanabilir. Herkesin kullandığı Android işletim sistemli cep telefonları Linux tabanlıdır. Üstelik Alman Devlet Demiryolları tamamen Linux tabanlı bir işletim sistemi kullanır. Peki Linux işletim sistemi nasıl kurulur? Linux, Windows ve MacOS gibi bir işletim sistemidir. Bu yüzden aynı şekilde kurulur. Linux eğitimi alarak bu işletim sistemini usta bir biçimde kullanabilirsiniz. Linux dersleri almak ve Linux öğrenmek için Bilişim Eğitim Merkezi’ne gelebilirsiniz.

 

Linux İşletim Sistemi Özellikleri Nelerdir?

linux nedir nerelerde kullanılır

Öncelikle Linux işletim sistemi özgürdür. Lisansı kimseyi kısıtlamaz. Kullanıcının haklarını korumak için tasarlanmıştır ve tamamen ücretsizdir. Linux; sisteminize göre 10 dakika önce ya da sonra değişse de ortalama olarak 30 dakikada yüklenir. Hızlı bir biçimde kurulum yapılan Linux, tek kurulum işlemiyle hazırdır. Ayrıca tek bir kurulum işlemiyle bilgisayarınıza ofis yazılımı, sohbet programı, internet gezgini gibi tüm gerekli programlar yüklenir. Bir masaüstü kullanıcısının tüm gereksinimlerini karşılayan her türlü yazılım ve kurulum CD’si Linux içinde mevcuttur. İnternet araçları, resim, müzik, film oynatıcı ve düzenleyiciler ile ofis paketi içinde bulunur.

Linux oldukça kolay bir kullanıma sahiptir. Grafik arayüzleri, menü ve ikonları oldukça kolaydır.

Linux işletim sistemi, özelleştirilebilir ve değiştirilebilir. İnternetten gelen her dosyayı kontrol eden Linux, virüslere asla izin vermez.

Üstelik Linux şeffaf bir sistemdir. Kaynak kodlarını kendi ihtiyaçlarınıza göre değiştirebilirsiniz. Linux; ücretsiz bir sistemdir. Bu işletim sistemine kuracağınız programları da ücretsiz olarak kurarsınız.

Linux İşletim Sistemleri Çeşitleri

Linux şeffaf ve açık kodlu bir işletim sistemi türüdür. Açık kaynak kodlu olduğu için sürekli geliştirilebilir ve kullanıcılar tarafından yeniden yaratılabilir. Kolay bir biçimde ve tek bir seferde kullanılan Linux işletim sisteminde bulunan tüm programları da ücretsiz olarak indirmek mümkündür.

Linux Nedir Nasil Kullanilir?

linux işletim sistemi

X grafik ara birimini, KDE, Gnome, XFCE, QvWM gibi isteğe bağlı masaüstü yöneticisini ve OpenOffice, Koffice, GnomeOffice, Multimedia, Internet gibi programları yükleyerek ofis ortamı ya da evinizde verimli bir biçimde kullanabilirsiniz. Apache programını yükleyerek web sunucusu olarak kullanmanız mümkündür. ProFTP, WuFTP benzeri programlarla FTP Sunucusu olarak kullanmanız mümkündür. Samba ya da NFS gibi programlar ile Linux işletim sisteminde disk ve yazıcı paylaşımı için kullanabilirsiniz. MySQL ya da PostgreSQL gibi programları veritabanı sunucusu olarak kullanabilirsiniz. Sendmail gibi programları ise elektronik posta sunucusu olarak, XFS programını ise font sunucusu olarak kullanabilirsiniz.

Linux işletim sistemi ihtiyaca göre tek kullanıcılı konsol modunda ya da çok kullanıcılı konsol modunda ya da X modunda çalıştırılabilir. X ortamında mouse, kısayollar ve menüler ile işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür. Fakat hangi modu kullanırsanız kullanın Linux işletim sisteminin temel komutlarını bilmeniz gereklidir. En çok kullanılan Linux komutları ve amaçları şu şekildedir:

 

 • ls : Bulunulan dizinin içeriğini göstermek
 • mkdir : Dizin yaratmak
 • cp : Dosya ve dizin kopyalamak
 • mv : Dosya ve dizin taşımak
 • rm : Dosya ve dizin silmek
 • df : Disk bölümleri kullanım bilgisi
 • du : Dosya ve dizinlerin boyutunu göstermek
 • ln : Dosya ve dizinlere kısayol oluşturmak
 • cd : Dizin değiştirmek
 • find : Dosya dizin arama
 • lpr : Yazıcıdan belgelerin çıktısının alınması
 • fgrep, grep : Dosya içeriğinde metin arama
 • help,man,info : Yardım almak
 • kill, killall : Program kırmak (durdurmak)
 • exit : Çalışma kabuğundan (shell) çıkmak
 • passwd : Şifre değiştirme işlemleri
 • quota : Kullanıcı hesap bilgileri
 • gcc,g77 : Program derleme
 • tar,gzip : Arşiv oluşturma, sıkıştırma işlemleri
 • emacs,pico,vi : Metin belgesi işlemleri

 

Linux Nedir Ne İşe Yarar?

linux nasıl kullanılır

Linux öncelikle ücretsiz bir sistemdir. Sıfır maliyetli olmasının yanı sıra performans için gereksinim duyduğu donanım açısından da oldukça avantajlıdır. Sınırlı bir donanıma sahip olan bilgisayarları oldukça verimli bir biçimde kullanmaya yarar.

Linux; açık kodlu bir yazılım olması sebebi ile hızla geliştirilir. Yazılımdaki eksikler, hatalar ve yenilenmesi gereken bölümler, açık kodlar sayesinde diğer kullanıcılar tarafından düzeltilir ve yenilenir. Bu şekilde eksiklikler; kullanıcıların talep, inisiyatif, istek ve ihtiyaçları çabaları oranında daha çabuk bir şekilde giderilir.

Linux işletim sistemi ayrıca tüm işletim sistemlerine göre standart bir donanım için çok daha hızlı ve etkili destek sağlar. Linux, çok farklı donanımlar ve kullanıcılar için özelleştirebilme fırsatı verir. Herhangi bir kullanıcı Linux işletim sisteminin temelini oluşturan çekirdeği derleyebildiği için, kullanıcının kullanım amacı, istek ve ihtiyacına yönelik alt programlar buraya eklenebilir.

Linux doğrudan TCP/IP desteği ile gelir. Bu açıdan TCP/IP temelli bilgisayar ağlarında hem istemci hem de sunucu olarak yaygın bir şekilde kullanılır. Linux’ta bulunan servislerin çeşitliliği yeni çıkan servislere kolay uyum sağlanmasına yardımcı olur.

Sizde Linux öğrenmek için eğitimlerimize Gözatın.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

Hacker Olmak İçin İlk 10 Adım

Hackerlik, çoğunlukla zeka ve zaman isteyen bir iştir. Hacker olmak için hatırı sayılır bir bilgi birikimine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!