Anasayfa / Teknik Eğitimler / Makine Mühendisinin Bilmesi Gereken Programlar

Makine Mühendisinin Bilmesi Gereken Programlar

Makine teknolojisinin gelişimi ile birlikte elbette ki beraberinde bilişim teknolojisinde yapılan değişimler ile bir bağlantı kurulmuştur. Genel olarak günümüzde bilgisayar destekli tasarım programları sektörde uzmanlara yardımcı olurken, makine mühendisleri için de pek çok farklı özel program dizayn edilmiş olup, kullanıma sunulmuştur.

İlk olarak biliyorsunuz ki, tüm mühendislik fakültelerinde, temel olarak AutoCAD gösterilmekteydi. Her ne kadar son yıllarda müfredatta değişimler olsa da bunun ile birlikte gelişen diğer programlar ile eğitimler uygulanmaktadır. Halen AutoCAD, makine sektöründe büyük bir öneme sahip olurken, pek çok umanın görüşüne göre, bu sektörde temelin AutoCAD ile atılması yönünde bilgiler bulunmaktadır. Tabi ki makine mühendisinin bilmesi gereken programlar bununla sınırlı kalmayıp, Rhino, Primavera, STA4CAD gibi programlar da ‘’ Bilişim Eğitim Merkezi ‘’ tarafından eğitimi verilenler arasında. Ek olarak, şunlardan bahsedebiliriz

Makine Mühendisinin Bilmesi Gereken Programlar

AutoCAD

Bu program ile hem 2D hem de 3D çizim yapabilmek mümkündür. Izometrik ve perspektif çizimlerinizi programa özel olan kısa yollar ile oldukça kolay hazırlayabilirken, sürekli kullanmakta olduğunuz şablonları ise arşivlere ekleyerek, ihtiyacınız olduğu an direkt olarak copy- paste özelliği ile çizim ekranınıza getirebilirsiniz. Dişli çizimleri için gerekli hesaplamaları ise AutoCAD ile birlikte kullanılan bazı eklentiler ile yapabilmeniz mümkündür.

SOLIDWORKS

               3 boyutlu tasarım dendiğinde aslında akla ilk gelen programlar arasında yer alıyor. Eklentileri ve lisanslı olarak tercih edilen sürümü ile geniş bir arşive sahip olması, montaj sayfasında pek çok ekipmanın çağrılmasına da olanak sağlıyor. Örnek olarak mekanik ve elektrik aksamları bulunan bir makine tasarımı yapıyorsunuz. Bu durumda sizlere elbette ki bazı model motorlar, devre ve kartlar, somun ve cıvatalar gerekecektir. Somun ve cıvata standartları istenilen standarda göre tercih edilerek, örneğin; ISO standardına uygun bağlantı aparatlarını arşivden çağırarak, montaj sayfasında direkt olarak montajını gerçekleştirebilme imkânı sağlamaktadır. Fakat ücretsiz olarak tercih edilen SOLIDWORKS maalesef arşivi kısıtlı olurken, bazı parçaları eksik olabilmektedir. Bunun yanı sıra yine borulama eklentisi ile tesisat projelerinde de 3 boyut ve 2 boyut işlemlerin yapılmasına kolaylıklar sağlamaktadır.

SAP2000

Yapı tasarımı için tercih edilen bir programdır. Yine analiz ve hesaplamaların yapılması adına kolay kullanım bir ara yüzüne sahiptir. Tüm yapısal denetim, yapı tasarım işlemlerini ele alabilmeniz mümkün olurken, diğer mühendisler ve mühendis adayları gibi, makine mühendisinin bilmesi gereken programlar arasında yer alıyor. ‘’ Bilişim Eğitim Merkezi ‘’ bu kurs dahilinde de öğretici ve çözüm odaklı çalışmaları ile kursiyerlere, kurs sonrası başarı belgesi ile ödüllendiriyor.

Inventor

Solidworks ve AutoCAD kadar önemli bir yere sahip olan Inventor, tasarımlarınız için tercih edilmesi gereken bir program. Yıllardır pek çok sektör ve firma tarafından tercih edilmesi elbette ki makine mühendislerini de bir arada bulundurmaktadır. Yine makine mühendisleri için kullanımı kolay ve öğretilen modülleri ile işlemleri daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilmek mümkündür.

MS Office

Bir mühendis için ajandası ne kadar önemli ise elbette ki MS Office dosyaları da bir o kadar önemlidir. Bilgileri her daim güncel tutmak, gerekli hesaplamaları yapmak, kayıtları tutmak, sunumları yapmak için MS Office programlarına da hakim olmak önemlidir. Bu kurs içeriğinde elbette ki farklı uygulamalar bulunurken, bir mühendis adayı ya da bir mühendis için gerekli olan tüm içerik ve konular ‘’ Bilişim Eğitim Merkezi ‘’ tarafından kursiyerlerine sunulmaktadır.

  • MS Excel
  • MS Word
  • MS PowerPoint gibi programlar bunlar arasında olurken, her birini tüm özellikleri ile öğrenerek, saha göreviniz dışında ofis işlemlerinizi kolaylaştırarak vakit kazanabilirsiniz.

 

Sizde bu programları öğrenmek için tıklayınız…

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

archicad nedir

Archicad Nedir?

Archicad, bir mimari tasarım programıdır. Archicad; kullanıcılara mükemmel bir mimari dizayn ve üretkenliği arttırma yeteneği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!