Anasayfa / Teknik Eğitimler / Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve MATLAB

Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve MATLAB

Özet

Matlab gibi yüksek seviyeli programları kullanma yeteneği, Elektrik-Elektronik mühendisleri için hızla bir gereksinim haline gelmektedir. Kariyer.net‘ de yakın zamanda mühendislik pozisyonu ile ilgili yapılan iş ilanı sorgularında altta verilen ifadelere sıklıkla rastlanılmaktadır;

Matlab komut dosyalarının modifikasyonunu, Simulink benzetimlerini ve sonuç verisinin analizini yapabilecek Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nden mezun adaylar aranmaktadır. Tercih nedeni olabilecek diğer yetenekler ise; Simulink ve C++ hakkında bilgi sahibi olmalarıdır.”

Matlab tüm mühendislik ve bilim alanlarında sıkça kullanılsa da, özellikle Elektrik-Elektronik Mühendisliği uygulamalarında daha da etkin kullanılmaktadır. Bu yazımda, Bilişim Eğitim Merkezi’nde verdiğim dersler sırasında ve sonrasında Elektrik-Elektronik mühendisliği öğrenci ve/veya mezunları ile yapılan uygulamalardan birkaçına değinilecektir. Uygulamaların teknik detayına girilmeden, genel bir fikir verilecek şekilde anlatılacaktır.

Anahtar Sözcükler: Matlab, Sinyal İşleme, Elektrik-Elektronik, Simulink, Sayısal Görüntü İşleme

Sinyal İşleme Uygulamaları

Matlab, sinyal işleme uygulamaları için Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nde yaygın olarak kullanılmaktadır. “Sinyal İşleme Araç Kutusu” ve “Filtre Tasarım Araç Kutusu” kullanarak işaret işleme uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Spektral analiz, dijital filtre tasarımı ve işaret işleme bu araçlar sayesinde kolaylıkla yapılabilmektedir. Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencilerinin mezun olmadan önce Sinyal Üretme ve Analiz Etme, Spektral Analiz Üretme, Filtrelerin Tasarımı ve Analizi, Oranlı Filtre Tasarımı ve Uyarlamalı Filtre Tasarımı konularına hâkim olmaları, iş hayatına atılırken kendilerine büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Bilişim Eğitim Merkezi tarafından verilen Matlab Eğitimi’nin amaçlarından biri de kursiyerlerin uygulamaya yönelik olarak proje geliştirmeleridir. Bitirme projesi kapsamında bir kursiyer ultrasonik sensor, servo motor ve Arduino mikrobilgisayar kullanarak, çevresini 180 derece tarayarak, hareketi ve sesi algılayan bir radar geliştirmiştir.

Matlab, donanım desteği ile başka programlama ortamlarında çok zor geliştirilecek uygulamaların çok daha kolay şekilde yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bu projede Matlab, USB port üzerinden alınan sinyal verisinin bir pencere üzerinde plot (çizim) edilmesinde kullanılmıştır.

matlab

Şekil1- Radar Projesi Donanım Araçları

matlabegitimi

Şekil2- Sinyalin Matlab ile Gösterilmesi

Sayısal Görüntü İşleme Uygulamaları

Matlab “Sayısal Görüntü İşleme Araç Kutusu”, görüntü işleme uygulamaları için Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Görüntü işleme ile yapılan çalışmaların amacı görüntüyü çözümlemek ve sayısallaştırmaktır. Günümüzde sayısal görüntü işleme; tasarım, biyomedikal, imalat, fizik, güvenlik, tıp, elektronik, makine, mimari, jeoloji gibi birçok disiplinde kullanılan çözümlerde karşımıza çıkmaktadır. Yaygın kullanımına bakıldığında, Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencilerinin bu alanda edindiği birikimler, çalışma hayatında fark yaratmalarına olanak sağlayacaktır.

Bilişim Eğitim Merkezi’nde verilen Matlab eğitimlerinde sayısal görüntü işleme yöntemlerine derinlemesine olmasa da genel bir bakış sunulmaktadır. Bu eğitimlerin sonunda Matlab Sayısal Görüntü İşleme Araç Kutusu kullanılarak gerçekleştirilen “Hareket Algılayıcı Alarm Sistemi’ detaylı bir uygulama olarak ele alınmaktadır.

Matlab görüntü işleme aracı ile USB kameradan belirli sıklıkla (fps) alınan görüntüler arasındaki farka bakarak, hareketin algılanması sağlanmıştır. Yine eğitimlerde giriş seviyesinde bilgi verilen grafik kullanıcı arayüzü aracı (GUI-guide) ile de programın kullanılmasını kolaylaştıran bir arayüz tasarlanmıştır.

matlab3

Şekil3- Hareket Algılayıcı Alarm Sistemi

Sonuç
Matlab
, mühendisliğin tüm dallarında gerekli ve olmazsa olmaz bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle bu bölümlerde okuyan öğrencilerin Matlab ortamını çok iyi tanımaları gerekmektedir. Bu sayede karşılaşılan mühendislik problemlerine çok daha etkin çözümler üretebileceklerdir.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

solidwokrs nedir ne işe yarar

SolidWorks Nedir?

SolidWorks; bir CAD programıdır. Bu CAD programı diğer CAD programlarına oranla biraz daha zordur. SolidWorks’ün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!