Anasayfa / Teknik Eğitimler / Mimarların Bilmesi Gereken Programlar

Mimarların Bilmesi Gereken Programlar

Ülkemizde hizmet veren pek çok devlet ve özel üniversite bünyesinde, fakültede okutulan bölümlerden birisi de elbette ki mimarlık. İç ve dış mimar olarak bölümlere ayrılan ve eğitimleri her kuruma göre farklı kalitede olan bu bölüm, bazı gereklilikler ile birlikte sürekli gelişime açıktır. Bu bölüm için elbette ki öğrencilerin eğitimleri sürecinde bazı programlara ilgi duyması ve bu programlarda yeterlilik kazanması gerekmektedir. Bu şekilde mezun olduktan sonra sektörde rakiplerinizden bir adım da önde olabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda, mimarların bilmesi gereken programlar hakkında bazı bilgiler vereceğiz.

Mimarların Bilmesi Gereken Programlar

MS Office

Aslında bilgisayar ile arasında en ufak bağlantısı olan her kişinin MS Office programlarına hakim olması her daim işleri daha kolay hale getirecektir. Alacağınız eğitimlerin ilk başında ofis programları bulunmaktadır. Diğer tasarım, analiz ve denetim programları ise aşağıda ki gibidir.

AutoCAD

               Mimarları yakından ilgilendiren 3 boyutlu tasarımlar için tercih edilen programlarda farklı isimler ile karşılaşmak mümkündür. Elbette ki 2 boyut çizimin temelleri yıllardır olduğu gibi AUTOCAD programı ile atılmaktadır. Her ne kadar bahsedilen bu CAD programında 3 boyutlu modül olsa da, genel olarak 2 boyutlu çizimler için tercih edilmektedir. Diğer 3 boyutlu tasarımlar için ise aşağıda yer alan programlar daha kolay kullanım imkânı veriyor denilebilir. İlk olarak elbette ki SOLIDWORKS ‘ ten bahsedilmesi mümkündür.

 

3D Studio Max

Bilinmesi gerekir ki bu program pek çok mühendis tarafından tercih edilmektedir. Yine mimarlar için de ideal bir program olduğu bilinirken, material editör özelliği gelişmiş olurken, sürekli güncel ve eklentileri yüksek tutulmaya devam etmektedir. Mimarı tasarımlar için genel olarak, kolon, merdiven, pencere, kapı gibi eklentiler ihtiyaçlar arasında yer almaktadır. Bu program da eklentileri kullanmak oldukça kolay olurken, ölçülerinde değişiklik yapabilmekte mümkün hale getirilmiştir. Böylelikle 3D tasarımları daha basit ve keyifli bir şekilde gerçekleştirebilmek mümkündür.

ArchiCAD

Mimarlar için üretilmiş bir program olup, 3 boyut tasarım desteği vermektedir. İlk olarak Apple ürünleri için kullanılması mümkün üretilse de şuan Windows işletim sistemine uyumlu hale getirilmiştir. Türkçe dil desteği de programın tercih sebepleri arasında yer alıyor.

Yine, mimarların bilmesi gereken programlar olarak diğerlerine de göz atmak gerekirse, bilgiler şöyledir.

Sap2000

               Yapı sistem tasarımı yapmak için tercih edilebilecek bir programdır. Her ne kadar inşaat mühendisleri için özel olsa da, elbette ki mimarlar da bu bölüm ile bağlantılı olması ile birlikte yaygın olarak tercih ediyorlar. Yapı analizlerini yapabilmek adına sap2000, mimarların öğrenmesi gereken programlar arasında yerini almıştır.

Eğitim ve kurslar hakkında

Sizlere pek çok mühendislik bölümü ve mimarlık için bazı eğitimleri sunan ‘’ Bilişim Eğitim Merkezi ‘’ alınan eğitimler sonrasında da verilen sertifikalar ile sektörde tercih edilen olmanıza imkân sağlamaktadır. Yine bu eğitimler sonrasında aldığınız kazanımlar ile sektörde daha verimli çalışmalar yaparken, yine firma dışı olarak bağımsız şekilde projelerde görev alabilmeniz mümkün olacaktır. Eğitim ve kursların detayları hakkında bilgilere, iletişim adresleri dahilinde ulaşarak, yetkililerden ulaşabilirsiniz. Fiyatlandırma ve kurs içeriği bilgilerine yine yetkililer dahilinde ulaşmanız mümkündür.  Ek olarak şu kurslara da ‘’ Bilişim Eğitim Merkezi‘’ kapsamında sahip olabilirsiniz.

  • STA4CAD
  • Primavera
  • Rhino
  • Revit
  • Photoshop

Sizde bu programları öğrenmek için tıklayınız…

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

archicad nedir

Archicad Nedir?

Archicad, bir mimari tasarım programıdır. Archicad; kullanıcılara mükemmel bir mimari dizayn ve üretkenliği arttırma yeteneği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!