Ms Project Nedir?

MS Project; bir proje yönetimi programıdır. Proje yönetimi yalnızca zaman çizelgeleme işlemi değildir. Proje yönetimi; performans, maliyet ve zaman hedeflerine ulaşabilmek adına eldeki kaynakları en verimli biçimde programlama ve proje aktiviteleri kontrol etme sürecine verilen addır. Bu amaçlara, kaynakların verimli ve etkili kullanımıyla ulaşılabilir. Microsoft Project programı ya da kısa adı ile MS Project, bir proje yöneticisine mevcut kaynaklarını hızlı ve etkin bir biçimde planlama, güvenilir bir biçimde kontrol etme ve kolayca anlaşılır şekilde analiz etme olanağı verir. Bununla birlikte, MS Project programı şirket içindeki çoklu proje uygulamalarından dolayı oluşan karmaşayı en aza indirgeme imkanı sunar. MS Project programını etkin bir biçimde kullanabilmek için MS Project eğitimi almanız gereklidir. Bu eğitimi almak için Bilişim Eğitim Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

www.bilisimegitim.com

 

MS Project Ne İşe Yarar?

Bu program, iş hayatında hedefi olan, belirli görevlerden oluşan ve süresi ile bütçesi tanımlanmış olan projelerin, MS Project-CMP yani Kritik Yol Yönetimi yardımıyla planlama ve gerçekleştirme aşamalarının bütününün en doğru biçimde yürütülmesini amaçlar. Böylece size verilen projenin süresini, kaynaklarını ve bütçesini önceden doğru bir biçimde planlayabilir ve kontrol edebilirsiniz. MS Project ile projeleri iş akışına göre planlayabilir, işlerin maliyetini, süresini ve kaynaklarını tanımlayarak iş takibi yapabilirsiniz. Bu program sayesinde projenizdeki işlerin her birini kimin, hangi malzeme ve ekipmanla yapacağını belirlemeniz mümkündür. MS Project kullanımı oldukça kolaydır ve başarılı bir şekilde proje yönetimi yapmanızı sağlar. MS Project’te olan tüm komutlar kolay bir şekilde kullanılabilir. Ayrıca bu program size her seviyede raporlama imkanı sunar.

İnşaat mühendisi, mimar, endüstri mühendisi, müteahhit ve teknik hizmetleri yapan kişilerin yanı sıra proje yöneticileri bu programı kullanabilir.

 

MS Project Nasıl Kullanılır?

MS Project örnekleri incelenerek MS Project programının kullanımını sizlere hazırladık. Yeni bir projeye başlamadan önce yöneticiler, yüksek öncelikli ve düşük öncelikli projeleri kuruluş hedeflerine göre sınıflandırmalıdır. Projenin iş durum, limitler, teknik ve mali koşulları bir üst düzey değerlendirme ile tamamlanır. Proje yöneticisi, MS Project ile proje planını hazırlayacak olan kişiyi tayin eder.

Yeni bir projeye başlamak için dosya sekmesine tıklayıp, yeni sekmesini tıklayın ve boş projeyi tıklayın. Bir şablondan yeni bir proje oluşturmak isterseniz dosya sekmesini tıklayın. Yerel şablonları, Office Online Şablonları (Web) veya Project Server şablonlarından birini seçin.

Proje başlama tarihini seçmek için dosya sekmesini ve daha sonra bilgi sekmesini tıklayın. Bilgileri sayfanın sağ kısmında, başlangıç tarihi kutusunda bir tarih seçin.

Proje takvimini tanımlamak için proje sekmesini tıklayın. Özellikler kısmında, çalışma saati sekmesini tıklayın. Projeniz için çalışma ve çalışma dışı gün ve saatleri belirleyin.

Proje dosyasını kaydetmek için dosya sekmesini ve ardından kaydet sekmesini tıklayın. Dosya adı kutusuna, proje adını yazın.

Planlama aşamasında, projenin kilometre taşları, teslimat ve görevleri belirlenir. İş dökümü yani görevler planı MS Project ile hazırlanır. Bunun için öncelikle görünüm sekmesini tıklayın. Görev görüntüleme grubunda gantt grafiğini tıklayın. Görev adı kısmından görevleri girin. Görevler ve özet görevler, kilometre taşlarını ve WBS öğelerini içerir. Daha sonra görev planını manuel olarak ayarlayıp, daha sonra otomatik zamanlayabilirsiniz. Görev modu sütununda manuel ya da otomatik zamanlamayı seçip yeni bir görev girin.

 

MS Project ile Verimli Proje Yönetimi

Anahat görevleri, onu oluşturan görev ve kilometre taşlarının bir özetidir. Görev görüntüleme grubunda gantt grafiğini tıklayın. Bir görevi seçin ve daha sonra görevler grubunda girinti veya çıkıntı düğmesini tıklayın.

Projenin süresini girmek için süre sekmesini tıklayın ve bir süre girin. Görev için kullanılan zamanlama yöntemine bağlı olarak iki ayrı şekilde süre girmeniz mümkündür. Manuel zamanlamayı seçtiyseniz süresini sayı ve metin biçiminde girip planlayın. Otomatik planlamada ise süreyi sayı olarak girin.

Atamalar, görevler ve bunları tamamlamak adına gereken kaynaklar arasındaki kullanım tanımlarıdır. Siz de bir göreve birden çok kaynak atayabilirsiniz. Görevlere çalışma kaynakları yani personel, maddi kaynaklar ve ek olarak seyahat gibi mali kaynaklar atayabilirsiniz.

Projenize kaynak eklemek için görünüm sekmesini tıklayın. Kaynak görünümler grubunda, kaynak sayfası sekmesini tıklayın. Kaynak adı alanında, bu proje için kullanacağınız tüm kaynakların isimlerini yazın. Göreve kaynak atamak için gantt şeması görünümünde atamak istediğiniz görevi seçin. Kaynaklar sekmesinde, atamalar grubunda, kaynakları ata sekmesini tıklayın. Kaynak adlarını tıklayın ve sonra ata sekmesini tıklayın.

En kısa sürede kaynakları atanan zamanlaması otomatik olan görevler, MS Project programı tarafından görev türüne göre zamanlaması belirlenir. Görevlerin süreleri kaynak ataması ile değişebilir.

Çalışma süresi ve birimler % oranı formül ile belirlenir. İş=Süre x Birim.

Projede bir varsayılan görev türünü ayarlamak için dosya sekmesini tıklayın ve sonra seçenekler sekmesini tıklayın. Varsayılan görev türü kutusunda, sabit birimleri, sabit süre ya da sabit iş sekmesini seçin.

 

Diğer Yazılarımız:

MS Excel Nedir?

MS Powerpoint Nedir?

Office 2016 ile Gelen Yenilikler

Hakkında bilisimegitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!